Historia MŚ: mundial 1994 w USA – najsłynniejszy rzut karny

Mistrzostwa świata to nieodłączna część futbolu. Co 4 lata cały piłkarski świat wstrzymuje oddech, a oczy wszystkich kibiców skierowane są na kraj, w którym odbywa się turniej. Nudzą nas przerwy reprezentacyjne, ale mundialowe mecze wciągamy jeden po drugim, jak odkurzacz. Do startu nietypowych – ze względu na termin – MŚ w Katarze zostało jeszcze trochę, a my ten czas oczekiwania umilimy Wam przybliżając historię każdego mundialu. Dzisiaj cofamy się w czasie na mundial 1994 w USA.

Mistrzostwa Świata w soccera

Po erze, kiedy prawo gospodarza finałów Mistrzostw Świata przyznawano na przemian krajowi z Europy i Ameryki Południowej FIFA chciała też promować piłkę nożną w innych częściach świata. W 1970 i 1986 roku organizatorem tej imprezy był Meksyk, czyli przedstawiciel federacji CONCACAF, gdzie jednak piłka nożna już przed MŚ była popularnym sportem. O organizację mundialu w 1994 roku walczyła Brazylia, Chile, Maroko i USA. Przeciwnikiem kandydatury kraju Kawy był jednak sam Pele i ówczesny prezydent FIFA, Joao Havalange.

Ostatecznie w głosowaniu zwyciężyły Stany Zjednoczone, co wzbudziło sporo głosów oburzenia. Działacze z Afryki mieli pretensje, ponieważ u nich na kontynencie jeszcze ani razu nie odbył się mundial, a reszta kwestionowała zainteresowanie piłką nożną w Stanach Zjednoczonych. – Przyznanie USA mundialu jest mniej więcej tyle warte, co zorganizowanie baseballowych World Series u mnie w kraju – powiedział Guimaraes Octavio Pinto, jeden z brazylijskich działaczy.

Bez Mistrzów Europy i nacji, która wynalazła futbol

W eliminacjach do MŚ 1994 wzięło udział rekordowe 132 państwa, a zgłosiło się nawet więcej, bo 147. Zdyskwalifikowana została jednak m.in. Jugosławia, na terenie której toczyła się wojna domowa. Kontrowersje wzbudziło natomiast dopuszczenie do eliminacji reprezentację RPA, którą FIFA w 1964 roku zawiesiła w prawach członka FIFA za prowadzenie polityki apartheidu.

Nasza reprezentacja nie popisała się w eliminacjach. Grupę z Anglią, Holandią, Norwegią, Turcją i San Marino zakończyła na 4. miejscu, punkt nad Turcją, a symbolem nieudolności Polaków było wyszarpane zwycięstwo 1:0 z San Marino u siebie po golu zdobytym ręką przez Jana Furtoka. Niespodziewanie grupę wygrali Norwegowie losowani z czwartego koszyka, a drugie miejsce przypadło Holandii, więc Anglia sensacyjnie nie zakwalifikowała się na mundial. Inną niespodzianką był brak Francuzów, którzy w absurdalnych okolicznościach (do awansu na MŚ wystarczał im 1 punkt w dwóch ostatnich meczach eliminacyjnych z Izraelem i Bułgarią) zaprzepaścili szansę na wyjazd do USA. Zabrakło także ówczesnych Mistrzów Europy, Duńczyków oraz Portugalii czy Węgier.

Z awansów, które możemy rozpatrywać w kategorii zaskoczeń bilet na mundial wywalczyła Grecja, Arabia Saudyjska, Nigeria (wszyscy po raz pierwszy w historii), Boliwia (po raz pierwszy od 1950), Szwajcaria (po raz pierwszy od 1966) oraz wspomniana wcześniej Norwegia (drugi raz, po MŚ 1938). Do tragicznej sytuacji doszło natomiast w eliminacjach w Afryce. Samolot Zambii podczas podróży na mecz z Senegalem się rozbił i w katastrofie zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie. Zambijczycy do dzisiaj uważają, że to była ich najlepsza drużyna w historii i gdyby nie ten nieszczęśliwy wypadek – pojechaliby na mundial.

3 punkty za zwycięstwo

Ostateczny skład wszystkich uczestników Mistrzostw Świata w USA z podziałem na grupy prezentował się następująco:

• Grupa A: USA, Kolumbia, Rumunia, Szwajcaria
  • Grupa B: Brazylia, Kamerun, Rosja, Szwecja
  • Grupa C: Boliwia, Hiszpania, Korea Południowa, Szwecja
  • Grupa D: Argentyna, Bułgaria, Grecja, Nigeria
  • Grupa E: Irlandia, Meksyk, Norwegia, Włochy
  • Grupa F: Arabia Saudyjska, Belgia, Holandia, Maroko

Format rozgrywania turnieju się nie zmienił i był taki sam, jak obecny system EURO. Zmieniła się natomiast punktacja. Od mundialu w 1994 roku za zwycięstwo przyznawano 3 punkty, a nie – tak jak wcześniej – tylko 2. Mistrzostwa Świata w USA rozegrano w 9 miastach na 9 stadionach. Co ciekawe, jeden z nich, Silverdome w Pontiac, był halą sportową, a mecze rozgrywano pod dachem. Generalnie rzecz biorąc, organizacja turnieju była bardzo dobra, a wszystko było zrobione z rozmachem i przepychem.

Mundial 1994: Grupa A

Pierwszy mecz na obiekcie Silverdome rozegrali gospodarze, którzy podzielili się punktami ze Szwajcarią. W następnym spotkaniu Amerykanie odnieśli kluczowe w awansie do fazy pucharowej zwycięstwo z reprezentacją Kolumbii. Niestety, po tym spotkaniu doszło do tragicznych scen. Autorem jednego z goli dla USA był Andreas Escobar, środkowy obrońca Kolumbijczyków. Jego zespół finalnie zajął ostatnie miejsce w grupie, co w kraju odebrano jako potężne rozczarowanie. W eliminacjach Kolumbia rozgromiła Argentynę 5:0, więc do USA jechali z apetytem na duży sukces. Rzeczywistość jednak kazała im pakować walizki po trzech meczach. Po powrocie do kraju Escobar został zastrzelony przez mężczyznę, który prawdopodobnie przegrał duże pieniądze w zakładach bukmacherskich stawiając na Kolumbię.

Grupę A wygrała Rumunia, która pokonała USA i Kolumbię, ale przegrała ze Szwajcarami, którzy wyszli z drugiego miejsca.

Mundial 1994: Grupa B

W fazie grupowej świetnie radzili sobie Brazylijczycy, którzy – co zaskakujące – rzutem na taśmę wywalczyli w ogóle awans na mundial. Zespół prowadzony przez Carlosa Alberto Parreirę najpierw wygrał 2:0 z Rosją, a następnie 3:0 z Kamerunem i do meczu ze Szwecją (zremisowanego 1:1) podchodził już pewny awansu do 1/8 finału. To właśnie ekipa ze Skandynawii jako druga wywalczyła sobie prawo gry w fazie pucharowej, a Rosja i Kamerun musiały pojechać do domu. Warto jednak odnotować mecz pomiędzy tymi reprezentacjami. Reprezentacja Sbornej zwyciężyła aż 6:1, a pięć goli strzelił Oleg Salenko.

Napastnik dorzucił jeszcze jedno trafienie w starciu ze Szwecją i trzy mecze wystarczyły mu, aby zostać królem strzelców mundialu. Co ciekawe, to były jedyne bramki Salenki dla reprezentacji. Po latach Rosjanin trafił do Pogoni Szczecin. Drugim tematem z tego meczu, który warto wyłowić jest gol Rogera Mili dla Kamerunu. Strzelił on go bowiem w wieku 42 lat i 39 dni zostając tym samym najstarszym strzelcem gola w historii MŚ.

Brazylia321061+57
 Szwecja312064+25
 Rosja310276+13
 Kamerun3012311−81
tabela grupy B

Mundial 1994: Grupa C

Meczem otwierającym imprezę Mistrzostw Świata było starcie Niemiec z Boliwią. Nasi zachodni sąsiedzi wygrali 1:0. Generalnie w grupie C obyło się bez niespodzianek. Awans przypadł Niemcom oraz Hiszpanii, choć ich gra nie była aż tak przekonująca, jak sugeruje końcowa tabela grupy C. La Furia Roja wprawdzie potknęła się z Koreą Południową w pierwszym spotkaniu tracąc dwa gole w ciągu ostatnich 5 minut i ostatecznie remisując 2:2, ale punkt zdobyty z Niemcami i wygrana z Boliwią dały im pewne drugie miejsce.

Niemcy321053+27
 Hiszpania312064+25
 Korea Południowa302145−12
 Boliwia301214−31
tabela grupy C

Mundial 1994: Grupa D

Cała otoczka grupy D kręciła się wokół Diego Maradony. W 1991 roku Argentyńczyk został zawieszony za doping i jego kariera chyliła się ku upadkowi. Maradona już nie czarował na boisku, a poza nim nie przestawał popadać w różne skandale. Prowadził się też nie najlepiej i w konsekwencji selekcjoner Alfio Basile nie powoływał go do kadry, kiedy minął mu okres zawieszenia. Maradona w swoim stylu odwinął się deklarując, że w kadrze już nie zagra. Obraz Argentyny – złotych medalistów MŚ z 1986 i ówczesnych wicemistrzów świata – był tragiczny. Albicelestes o awans na mundial musieli walczyć w barażach z Australią i na ten dwumecz do kadry wrócił boski Diego. Po remisie 1:1 i zwycięstwie 1:0 w rewanżu u siebie Argentyna wywalczyła przepustkę na MŚ.

Diego Maradona bardzo poważnie podszedł do mundialu w Stanach Zjednoczonych. Wziął się za siebie, zaczął współpracę z dietetykiem i ciężko trenował. Udało mu się zrzucić 15 kg nadwagi, a zawodząca całkiem niedawno Argentyna rozpoczęła MŚ od zwycięstw: 4:0 z Grecją i 2:1 z Nigerią. Po tym drugim spotkaniu Maradona został poddany kontroli antydopingowej i okazało się, że w jego moczu znaleziono wiele niedozwolonych substancji. Maradona został od razu zdyskwalifikowany, choć sam uważał, że padł ofiarą wielkiego spisku. Bez niego Argentyna przegrała ostatni mecz z Bułgarią.

Końcowy układ tabeli w grupie D wyglądał bardzo nietypowo. Argentyna, Bułgaria i Nigeria zdobyły po 6 punktów. Najlepszy bilans bramkowy mieli Nigeryjczycy, a Bułgarzy i Argentyńczycy – taki sam, więc zadecydował bezpośredni pojedynek. Albicelestes mieli szczęście, że z grupy mogły wyjść 3 drużyny. Grecy natomiast chcieliby raczej jak najszybciej zapomnieć o debiucie na mundialu. Ich reprezentacja przegrała wszystkie mecze z bilansem bramkowym 0:10.

Nigeria320162+46
 Bułgaria320163+36
 Argentyna320163+36
 Grecja3003010−100
tabela grupy D

Mundial 1994: Grupa E

Do bardzo ciekawej sytuacji doszło także w grupie E. Wyniki spotkań ułożyły się w taki sposób, że każdy zespół zakończył fazę grupową z dorobkiem 4 punktów i bilansem bramkowym równym 0. O kolejności miejsc decydowała więc liczba strzelonych bramek i tutaj pech spotkał Norwegów, którzy tylko raz trafili do siatki (w wygranym meczu z Meksykiem) i odpadli z dalszej rywalizacji. Najwięcej bramek z kolei strzelił Meksyk i to oni zajęli pierwsze miejsce. O drugiej lokacie zadecydował bezpośredni pojedynek Włoch z Irlandią. Wyspiarze wygrali go 1:0. Squadra Azzura z legendarnym trenerem Arrigo Sacchim wczołgała się do fazy pucharowej.

Gra Włochów jednak nie przekonywała, a legendarny trener Milanu był krytykowany. Preferowane przez niego ustawienie 4-4-2 nie pozwalało w pełni wykazać się Roberto Baggio, zwycięzcy Złotej Piłki w 1993 roku, który najlepiej czuł się w roli wolnego elektrona. Kiedy w drugim meczu fazy grupowej z Norwegią na początku spotkania czerwoną kartkę otrzymał bramkarz Włochów Arrigo Sacchi musiał poświęcić któregoś z piłkarzy i zdecydował, że zdejmie z boiska Roberto Baggio. Piłkarz nie dowierzał własnym oczom i nazwał później selekcjonera “szaleńcem”. Początek nie zapowiadał tego, co miało nadejść później.

Meksyk31113304
 Irlandia31112204
 Włochy31112204
 Norwegia31111104
tabela grupy E

Mundial 1994: Grupa F

Kolejny raz mamy do czynienia z nietypowym układem rozstrzygnięć. 3 drużyny zdobyły po 6 punktów, a Maroko przegrało wszystkie mecze. Najgorszy bilans bramkowy miała reprezentacja Belgii, ale 6 punktów – rzecz jasna – dało im awans do fazy pucharowej z trzeciego miejsca. Sensacją była tak dobra postawa Arabii Saudyjskiej (fantastycznego gola w stylu Maradony w ostatnim grupowym meczu z Belgią zdobył Owairan), która miała identyczny bilans, jak Holendrzy, ale przez bezpośredni pojedynek to Oranje wygrali grupę F.

Holandia320143+16
 Arabia Saudyjska320143+16
 Belgia320121+16
 Maroko300325−30
tabela grupy F

Dominacja Europy

Największą niespodzianką w 1/8 finału była porażka Argentyny, która po dyskwalifikacji Maradony nie grała już tak efektownie i dała się pokonać Rumunii, w barwach której swoją grą imponował Georghe Hagi. Maradony wprawdzie nie było już na boisku, ale na grę Hagiego również patrzyło się z zapartym tchem. Nieprzypadkowo nazywano go “Maradoną Karpat”. Inny przedstawiciel Ameryki Południowej, Brazylia pokonała gospodarzy turnieju 1:0 mimo, że całą drugą połowę grali w dziesiątkę. Canarinhos byli jedynym krajem spoza Europy, który awansował do ćwierćfinału. Meksyk przegrał po karnych z Bułgarią, która wyrastała na największą niespodziankę mundialu w USA. Dotychczas, jeśli już jeździli na MŚ to raczej w roli outsidera. Mundial w USA rozpoczynali z dorobkiem 16 meczów w MŚ, w których nie wygrali ani razu (choć w 1986 roku udało im się wyjść z grupy z dwoma remisami).

Inna niespodzianka tego mundialu, Arabia Saudyjska przegrała 1:3 ze Szwecją, a Nigeria po dogrywce musiała uznać wyższość Włochów. To w tym meczu swój koncert rozpoczął Roberto Baggio, który w 88. minucie zagwarantował dogrywkę, a w niej dał zespołowi awans do kolejnej rundy. W europejskich pojedynkach Holandia pokonała 2:0 Irlandię, Hiszpania ograła 3:0 Szwajcarię, a Niemcy wygrali 3:2 z Belgią. Na to spotkanie selekcjoner Die Mannschaft, Bergi Vogts wystawił od 1. minuty 34-letniego Rudiego Voellera, który dwa lata wcześniej ogłosił zakończenie kariery. Po czasie jednak zmienił swoją decyzję i wrócił do kadry. Kto wie, czy bez jego dwóch goli w tym spotkaniu Niemcy pokonaliby Belgów.

2 lipca 1994
12:00
Niemcy
Rudi Völler 6′, 40′
Jürgen Klinsmann 11′
3 – 2Belgia
8′ Georges Grün
90+1′ Philippe Albert
1 – 3Szwecja
6′ Martin Dahlin
51′, 88′ Kennet Andersson
13:35
Rumunia
Ilie Dumitrescu 11′, 18′
Gheorghe Hagi 58′
3 – 2Argentyna
16′ (k) Gabriel Batistuta
75′ Abel Balbo
1 – 2 (po dogrywce)Włochy
88′, 100′ (k.) Roberto Baggio
16:35
Meksyk
Alberto García Aspe 18′ (k.)
1 – 1 (po dogrywce)
k. 1 – 3
Bułgaria
6′ Christo Stoiczkow
wyniki 1/8 finału

Kołyska

W ćwierćfinale Niemcy jednak sensacyjnie odpadli z Bułgarią i po raz pierwszy od 1978 roku opuścili mundial bez medalu. Piękny sen Bułgarii natomiast wciąż trwał. W ostatnim kwadransie odrobili jednobramkową stratę i dorzucili zwycięskiego gola, a autorem jednego z nich był Christo Stoiczkow rozgrywający znakomity mundial. Mecz z Niemcami był czwartym kolejnym, w którym trafiał do siatki. Ta sztuka nie udała mu się tylko w pierwszym grupowym spotkaniu z Nigerią. Rozkręcał się także Roberto Baggio, który znów w końcówce przesądził o losach meczu strzelając gola na 2:1 przeciwko Hiszpanii.

Większe emocje mieliśmy jednak w dwóch pozostałych ćwierćfinałach. W pojedynku Szwecji z Rumunią, dwóch zespołów, które przed startem mundialu raczej nie zakładały, że dojdą aż tak daleko awansowali Szwedzi dzięki lepiej egzekwowanym jedenastkom. Pełen emocji przebieg miała też druga połowa meczu Brazylia – Holandia. Canarinhos prowadzili już 2:0, ale Oranje zdołali odrobić straty, by w 81. minucie stracić bramkę na 3:2. Po golu Bebeto na 2:0 Brazylijczycy zaprezentowali “cieszynkę”, która do dziś jest niezwykle popularna. Bebeto, Romario i Mazinho stanęli obok siebie i ruchami rąk zaczęli imitować kołyskę ogłaszając światu, że Bebeto został świeżo upieczonym ojcem.

9 lipca 1994
12:05
Włochy
Dino Baggio 25′
Roberto Baggio 87′
2 – 1Hiszpania
58′ José Caminero
14:35
Holandia
Dennis Bergkamp 64′
Aron Winter 76′
2 – 3Brazylia
53′ Romário
63′ Bebeto
81′ Branco
10 lipca 1994
12:05
Bułgaria
Christo Stoiczkow 75′
Jordan Leczkow 78′
2 – 1 Niemcy
47′ (k) Lothar Matthäus
 Rumunia
88′, 101′ Florin Răducioiu
wyniki ćwierćfinałów

Baggio i Romario

Drabinka ułożyła się w taki sposób, że w półfinałach mieliśmy dwóch wyraźnych faworytów. Trudno było sobie wyobrazić, że Włosi przegrają z Bułgarią lub Brazylijczycy ze Szwecją. Kluczowi w walce o finał zostali dwaj najlepsi strzelcy zespołów. Roberto Baggio zdobył dwa gole i nawet kolejne trafienie Stoichkova, który w liczbie bramek zrównał się z Olegiem Salenko i do spółki z Rosjaninem zdobył tytuł króla strzelców imprezy nie zachwiało pozycją Włochów. Brazylia natomiast długo nie mogła złamać szwedzkiej obrony, ale ostatecznie pomogła im czerwona kartka dla Jonasa Therna w 64. minucie. Nieco ponad kwadrans później bramka Romario dała Brazylii finał.

W meczu o 3. miejsce Szwecja rozgromiła Bułgarię 4:0. Mimo to reprezentacja Bułgarii po powrocie do kraju była hucznie witana, a 4. miejsce na mundialu uznano za ogromny sukces.

13 lipca 1994 16:05Włochy
Roberto Baggio 20′, 25′
2 – 1 Bułgaria
44′ (k.) Christo Stoiczkow