Jak potoczyły się kariery gwiazd EURO U-21 z 2021 roku?

Dzisiaj o godzinie 18:00 rozpocznie się finał Mistrzostw Europy do lat 21, w którym o złoty medal zmierzą się reprezentacje Hiszpanii i Anglii. W ramach przedmeczowej rozgrzewki sprawdziliśmy, jak potoczyły się kariery gwiazd ostatniego EURO U-21 (wybraliśmy 11 zawodników z podziałem na pozycje tak, aby tworzyli jedenastkę). Oczywiście, od tamtego momentu nie minęło jeszcze wiele czasu, gwiazdy z turnieju odbywającego się w Słowenii i na Węgrzech to dalej młodzi piłkarze, ale pewną trajektorię ich losów kariery możemy już dostrzec.

REKLAMA

Bramkarz – Finn Dahmen

Bramkarz reprezentacji Niemiec, która sięgnęła po zloty medal. W 2021 roku 23-letni wówczas bramkarz (i tutaj na chwilę musimy wyjaśnić wątek poboczny, bo przy aktualnie trwającym EURO U-21 również pada o to sporo pytań: na turnieju grają piłkarze starsi niż 21 lat, ponieważ limit wieku obowiązuje w momencie rozpoczęcia eliminacji, czyli dwa lata przed turniejem) grał dla FSV Mainz. Dahmen jest wychowankiem tego klubu, który nastukał mnóśtwo meczów w młodzieżowych drużynach. Latem 2021 roku wielkiego doświadczenia w Bundeslidze nie miał i do dziś wiele się nie zmieniło. 25-latkowi po tym sezonie wygasł kontrakt z Mainz i przeniósł się do Augsburga zajmując miejsce… Rafała Gikiewicza. O jego przygodzie w Moguncji wiele mówi statystyka, iż więcej występów zaliczył w drugim zespole oraz w drużynach U-19 i U-17 niż w „jedynce”.

Prawy obrońca – Ridle Baku

Wiosna 2021 roku to okres, w którym furorę w Ekstraklasie robił Makana Baku, natomiast jego brat świetnie spisywał się na EURO U-21 będąc kluczową postacią młodzieżowej reprezentacji Niemiec. Dla nikogo nie było to jednak zaskoczeniem, ponieważ 23-latek miał za sobą znakomity sezon w Wolfsburgu notując 14 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej (6 goli i 8 asyst). Baku miał już za sobą także debiut w seniorskiej reprezentacji w towarzyskim meczu z Czechami. Po transferze do Wolfsburga jego kariera gwałtownie przyspieszyła, ale kolejne lata to raczej utrzymywanie poziomu niż kolejne kroki do przodu. Hansi Flick zapraszał go jeszcze na początkowe zgrupowania pierwszej reprezentacji, ale później wypadł z łask selekcjonera. 25-latka natomiast obserwują większe kluby. Jeszcze w trakcie sezonu media pisały o zainteresowaniu jego osobą Arsenalu oraz Chelsea.

Środkowy obrońca – Diogo Leite

Odchodzimy od reprezentacji Niemiec, ale poniekąd zostajemy w Bundeslidze. Diogo Leite był ostoją defensywy Portugalczyków, którzy na EURO U-21 w 2021 roku zachowali 3 czyste konta w 5 meczach. Środkowy obrońca miał jednak problem z przebiciem się do składu Porto i po turnieju został wypożyczony do Bragi, a ostatni sezon spędził w Unionie Berlin. Przenosiny do Niemiec okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ z nowym klubem wywalczył awans do Ligi Mistrzów będąc podstawowym zawodnikiem, a jego wartość rynkowa wzrosła ponad dwukrotnie (z 7 mln euro do 15 mln euro według portalu Transfermarkt). 24-latek został w marcu powołany do pierwszej reprezentacji, jednak nie dane było mu jeszcze w niej zadebiutować. Choć Diogo Leite grał już w Lidze Mistrzów będąc zawodnikiem Porto to w następnym sezonie będzie miał ponowną okazję sprawdzić się na najwyższym europejskim poziomie, ponieważ Union definitywnie wykupił Portugalczyka.

Środkowy obrońcaNico Schlotterbeck

Reprezentacja Niemiec zdominowała nasze zestawienie, ale nie ma się czemu dziwić skoro zdobyła złoty medal na rozgrywanym dwa lata temu turnieju. W czerwcu 2021 roku Schlotterbeck był kojarzony głównie sympatykom niemieckiej piłki, ponieważ wypożyczenie do Unionu Berlin było dopiero pierwszym sezonem regularnej gry (choć i tak kilkanaście spotkań opuścił przez kontuzję) na wysokim poziomie. Na EURO U-21 ówczesny 21-latek zasygnalizował, że ma duży potencjał, co potwierdził w kolejnych sezonach. Najpierw świetna gra we Freiburgu, która zaowocowała debiutem w seniorskiej kadrze oraz transferem do Borusii Dortmund. Na Signal Iduna Park z miejsca wywalczył sobie podstawową jedenastkę i jego zespół o włos przegrał mistrzostwo z Bayernem. Schlotterbeck to też pierwszy piłkarz w naszym zestawieniu, który dostał powołanie i zagrał na MŚ w Katarze.

Lewy obrońca – David Raum

W eliminacjach do EURO U-21 David Raum zagrał tylko jeden mecz, ale na turnieju był już podstawowym zawodnikiem. W sześciu meczach, w których wystąpił w pierwszym składzie zaliczył dwie asysty i pokazał się jako lewy obrońca z dużymi zapędami ofensywnymi. Zresztą, na młodzieżowe Mistrzostwa Europy pojechał po sezonie, w którym w 2. Bundeslidze w barwach Greuther Fuerth zaliczył aż 15 asyst. Latem 2021 roku zmienił klub na Hoffenheim i tam też błyszczał szarżami i dośrodkowaniami po lewej stronie notując 12 ostatnich podań. Po roku zrobił kolejny krok do przodu w swojej karierze przenosząc się do RB Lipsk, ale w Saksonii się nie odnalazł. Jego wartość rynkowa według serwisu Transfermarkt spadła z 26 mln euro do 14 mln euro. Mimo to 25-latek cały czas otrzymuje powołania od Hansiego Flicka, a na mundialu w Katarze był jednym z lepszych zawodników reprezentacji Niemiec. Potencjał ciągle więc jest.

Środkowy pomocnik – Vitinha

Vitinha na EURO U-21 w 2021 roku przyjeżdżał jako zawodnik przebywający na wypożyczeniu w Wolverhampton, gdzie w Premier League nie dostawał jednak wielu szans. Jego postawa na turnieju i dalsze losy pokazały, że prawdopodobnie niesłusznie. Jeden sezon regularnej gry w barwach Porto wystarczył, aby skauci PSG wydali na Portugalczyka ponad 40 mln euro. Vitinha teoretycznie ma prawo grać jeszcze w reprezentacji młodzieżowej na trwającym EURO U-21, ale od blisko roku jest ważną postacią seniorskiej reprezentacji. 23-latek został powołany przez Fernando Santosa na Mistrzostwa Świata w Katarze i w grupowym meczu z Koreą Południową dostał szansę gry w wyjściowym składzie, natomiast w 1/8 i ćwierćfinale wchodził z ławki.

Środkowy pomocnik – Niklas Dorsch

„Tempomat” reprezentacji Niemiec na EURO U-21 nie zbudował swojej kariery na sukcesie, jakim był złoty medal i świetna gra na tym turnieju. Niklas Dorsch w sezonie 2020/21 był piłkarzem Gentu i dobrze się zapowiadał, jednak po młodzieżowych Mistrzostwach Europy wrócił do rodzimej Bundesligi zasilając Augsburg. O ile w pierwszym sezonie grał regularnie, tak ten miniony jest dla niego do zapomnienia przez kontuzje. Na boiskach Bundesligi spędził niespełna 500 minut.

Prawy pomocnik – Fabio Vieira

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć piłkarza, który został przez UEFĘ wybrany MVP całego turnieju. Mimo, że jego dorobek prezentował się dość skromnie (po jednym golu i asyście) to Portugalczyk czarował na boisku. W następnym sezonie w barwach Porto balansował pomiędzy pierwszym składem, a superrezerwowym, ale wykręcił znakomite liczby. 6 trafień, 14 asyst i bezpośredni udział przy golu średnio co 66 minut. Latem 2022 roku Arsenal zapłacił za niego 35 mln euro. W zespole Mikela Artety dostaje głównie szanse w rozgrywkach pucharowych i choć dorobek w klasyfikacji kanadyjskiej w odniesieniu do liczby rozegranych minut prezentuje się obiecująco to Fabio Vieira ciągle trochę sprawia wrażenie zawodnika z piłki młodzieżowej. Zresztą, wiek ciągle kwalifikuje go do gry w reprezentacji U-21 i w eliminacjach do EURO w 8 meczach zdobył 7 goli i zaliczył 2 asysty. Na turniej już jednak nie pojechał z powodu kontuzji.

Lewy pomocnik – Javi Puado

Javi Puado na EURO U-21 przyjeżdżał po awansie z Espanyolem do La Ligi, do czego mocno się przyczynił zdobywając 20 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej (12 goli i 8 asyst). Na młodzieżowym turnieju potwierdził swój talent 3-krotnie trafiając do siatki. Javi Puado jako jeden z niewielu zawodników w naszym zestawieniu nie zmienił klubu od czasu EURO U-21. Ciągle gra w Espanyolu i biorąc pod uwagę, że ma już 25 lat to czas, w którym mógł myśleć o większym transferze raczej minął. Puado tuż po EURO U-21 dostał szansę debiutu w pierwszej reprezentacji w towarzyskim meczu z Litwą, ale na tym jego przygoda się skończyła.

REKLAMA

Napastnik – Myron Boadu

Jedyny piłkarz reprezentacji Holandii na naszej liście. W trakcie EURO U-21 Boadu miał dopiero 20 lat, a w czterech meczach, w których wystąpił strzelił 3 gole i zaliczył asystę. Co ciekawe, Boadu miał już wówczas w CV debiut i gola w seniorskiej reprezentacji. Ronald Koeman dał mu szansę w wieku niespełnia 19 lat w meczu z Estonią, ale po dziś dzień pozostaje to jego jedyny epizod w pierwszej kadrze. Myron Boadu zawsze był bardzo bramkostrzelnym napastnikiem. W kadrze U-21 łącznie w 17 meczach strzelił 11 goli. Z Eredivisie wyjechał po sezonach, w których zdobywał 14 i 15 bramek. Po transferze do Monaco w 2021 roku kariera Holendra jednak wyhamowała.

Napastnik – Lukas Nmecha

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć króla strzelców tamtego turnieju. Lukas Nmecha, który wcześniej reprezentował Anglię w młodzieżówkach zdobył na EURO U-21 4 gole. To zaowocowało definitywnym opuszczeniem Manchesteru City, gdzie nie mógł liczyć na regularną grę na rzecz Vfl Wolfsburg. W barwach Wilków 24-latek nie pokazuje jednak potencjału, który zdradzał w niemieckiej reprezentacji młodzieżowej, w czym też nie pomagają liczne kontuzje. Lukas Nmecha miał też swój epizod w seniorskiej kadrze Niemiec. Łącznie wystąpił w 7 spotkaniach (choć zebrał raptem 118 minut), ale na debiutanckie trafienie wciąż czeka.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,651FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ