Wielkie emocje w hicie Bundesligi. Bayern zatrzymany przez Bayer!

Ostatni pojedynek między Bayernem Monachium a Bayerem Leverkusen miał miejsce niemalże dokładnie pół roku temu. Podopieczni Xabiego Alonso pokonali wówczas drużynę prowadzoną przez Juliana Nagelsmanna. Porażka kosztowała 36-latka utratę posady, a jego konkurent z ławki Bayeru dał sygnał, że jest gotowy zagrozić ligowej dominacji Bawarczyków. Świetny początek obecnego sezonu zdawał się to potwierdzać. „Aptekarze” po odniesieniu kompletu zwycięstw, w 4. kolejce zamierzali ponownie pokonać Bayern — tym razem w Monachium.

Bayer zbyt łatwo oddał inicjatywę Bayernowi…

Pojedynek wagi ciężkiej nie rozpoczął się od wymiany ciosów, bowiem początkowo tylko jedna strona myślała o ofensywie. Bayer pozwolił rywalom zbliżyć się pod własne pole karne i już w 7. minucie po raz pierwszy padł na deski. Dośrodkowanie z rzutu rożnego chaotycznie przedłużył Edmond Tapsoba, krycie pogubił Granit Xhaka, a Harry Kane nie mógł zmarnować tak dogodnej szansy na wpakowanie futbolówki do siatki. Dayot Upamecano oraz Min-jae Kim wygrywali większość pojedynków z ofensywnymi zawodnikami Bayeru, kasując nadzieje Bayeru na przejęcie inicjatywy. Leroy Sane i Serge Gnabry starali się robić różnicę na skrzydłach i szukać dośrodkowań w pole karne. Bayern zaskakująco łatwo dominował mecz. To musiało się skończyć albo drugim golem i dobiciem Bayeru, albo… no właśnie.

W 24. minucie pięknym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Alejandro Grimaldo. Mecz zaczynał się na nowo, z jednym zastrzeżeniem — Leverkusen otrząsnęło się z dziwnej drzemki z początku spotkania i teraz to goście stali się stroną prowadzącą grę. Ba! Victor Boniface zdołał nawet strzelić gola na 1:2, jednak był na niewielkim spalonym. Przed zmianą stron również Bayern miał swoje szanse, a wynik mógł przechylić się w każdą ze stron. Obserwowaliśmy ładną dla oka wymianę ciosów, której spodziewaliśmy się od pierwszej minuty.

Emocje do ostatnich sekund

Boniface próbował pokonać Ulreicha uderzeniem z połowy boiska, a niedługo później Lukas Hradecky efektownie zatrzymał Harry’ego Kane’a. Wysoki pressing Bawarczyków nie był już tak skuteczny jak w pierwszej połowie, bowiem piłkarze Tuchela po chwili większego wysiłku musieli zbierać siły, oddając piłkę gościom. Tempo nieco spadło, bo spaść musiało. Thomas Tuchel i Xabi Alonso zdawali sobie sprawę, że jedna skuteczna akcja przesądzi o wyniku meczu, więc szukali sposobu na przełamanie rywala. Trener Bayernu zaskoczył zdejmując z murawy Joshuę Kimmicha już w 61. minucie gry. Doświadczony zawodnik był wyraźnie zdziwiony taką sytuacją.

Obie strony walczyły o swoje szanse. Gdy w słupek trafił Florian Wirtz, wydawało się, że Leverkusen może sięgnąć po 3 punkty. W końcówce Tuchel wprowadził na murawę Mathysa Tela, który błysnął asystą przy golu Leona Goretzki. O ile bowiem Bayer podjął rękawicę i poza początkiem meczu był równorzędnym przeciwnikiem dla aktualnego mistrza Niemiec, o tyle mając takiego piłkarza jak Edmond Tapsoba, nie był w stanie zachować szczelności w defensywie. Czy to oznaczało koniec emocji? Oczywiście, że nie! W doliczonym czasie gry arbiter zauważył bowiem faul Alphonso Daviesa w polu karnym, a Exequiel Palacios ustalił wynik na 2:2. Co jednak ciekawe, to Bayern mógł powiedzieć ostatnie słowo — jednak trafienie z SIÓDMEJ minuty doliczonego czasu gry zostało anulowane ze względu na spalonego. Kibice nie wiedzieli, jak zareagować na taką końcówkę, więc po końcowym gwizdku usłyszeliśmy serię gwizdów — jednak na decyzję arbitra, a nie grę Bawarczyków. To było bowiem bardzo dobre widowisko, w którym obie strony zapracowały na swój punkt.

Chociaż remis nie zadowala żadnej ze stron, trafienie w 90+4. minucie wydaje się być lepszym rezultatem dla Bayeru. Utrzymują fotel lidera Bundesligi, wywożą punkt z Monachium. Mentalnie, przekonali się, że mogą zatrzymać wielki Bayern i kontynuować swój marsz po… no właśnie? Zapowiada się arcyciekawy sezon!

Bayern Monachium — Bayer Leverkusen 2:2 (Kane 7′, Goretzka 86′ – Grimaldo 24′, Palacios 90+4′)

źródło: Pure Drama In Absolute Top Match! | FC Bayern – Leverkusen | Highlights | MD 4 – Bundesliga – YouTube