Raport młodości – o październikowych meczach polskich młodzieżówek

Ostatni mecz kadry Michała Probierza rozbudził apetyty i nadzieje wśród polskich kibiców. Do jeszcze większej satysfakcji zabrakło tylko zwycięstwa. Wygranych nie należy szukać jednak daleko. Wystarczy spojrzeć na poczynania polskich reprezentacji młodzieżowych w ostatnim czasie. Działo się tam dużo – i to dużo dobrego!

O co grali?

W większości przypadków śledziliśmy eliminacje do Mistrzostw Europy. Dwie nasze reprezentacje zaczynały swoje kwalifikacje o europejski czempionat (U17 i U19), a jedna z nich je kończyła (U21). Jedna z drużyn, która nie walczyła o Euro, bo po prostu nie mogła o nie grać, to kadra U20. Im pozostał Turniej Ośmiu Narodów. U18 z kolei zagrała towarzyszki dwumecz ze Szwajcarami.

Polska U21

Zaczniemy od kadry U21, bo to jednak młodzieżówka wzbudzająca najwięcej emocji. Piłkarze, którzy w niej grają, często są oglądani co tydzień w Ekstraklasie, albo dobijają się do reprezentacji seniorskiej. Poza tym, na omawianym zgrupowaniu październikowym, Biało-Czerwoni zrobili coś, co można określić jako spory sukces.

Ich pierwszy mecz to wyjazdowe starcie z Kosowem. Spokojna wygrana (4:0) w meczu, w którym trzeba było zrobić dokładnie to. Jest to coś rzadko spotykanego w polskiej piłce, szczególnie seniorskiej. Szybkie 3 gole w 9 minut (strzelone a nie stracone!) ustawiły mecz. Potem karny wykonany panenką. Dobry mecz. Najlepsze jednak miało dopiero nadejść.

Na zakończenie kwalifikacji Polacy grali w Łodzi. Na stadion Widzewa przyjechała młodzieżówka Niemiec – drużyna, która wygrała tę grupę eliminacyjną. Pierwsza połowa szalona – fatalny początek, ze straconą w 3. minucie bramką. Później wyrównanie chwilę po kwadransie i… szybko stracone kolejne dwa gole. W drugiej połowie na szczęście doszło do odrodzenia Biało-Czerwonych, którzy strzelili dwie bramki (świetny gol Fornalczyka) i wywalczyli remis. Jak się okazało, wynik ten dał reprezentacji Polski U21 bezpośredni awans na Euro. Brawo!

Polska U20

Kadra U20 nie musiała grać w żadnych eliminacjach, bo już jest w Turnieju Ośmiu Narodów (Elite League U20). Pierwszy październikowy mecz to porażka z Niemcami 1:3. Zaczęło się świetnie – gol Młynarczyka w 3. minucie. Później było już tylko gorzej… dwa gole Weipera w 1. połowie i bramka Ansaha w 2. części gry. Mecz ten był drugim przegranym przez Polaków w Elite League.

Trzecie spotkanie, rozgrywane w Łomży przeciwko Turcji, dało przełamanie. W tym meczu bramki strzelano parami. Najpierw dwa gole Polaków – autorami Ziółkowski i Nowak. Później dwa trafienia do polskiej bramki – samobój Majchrzaka i gol Sune. Po 1. połowie było 2:2. Druga dała gole Polaków i zwycięstwo – na listę strzelców wpisali się Stalmach oraz Zuberek.

Polska U19

Reprezentacja U19 zaczęła eliminacje do Euro w swojej kategorii wiekowej. W październiku Biało-Czerwoni zagrali 1. rundę grupową. Jak? Perfekcyjnie. Trzy zwycięstwa – 6:0 z Maltą (3 gole Mikołajewskiego, do tego Orlikowski, Rybak i Nowakowski), 4:0 z Gibraltarem (gole – Szala, Nowakowski, Kądziołka i Paryzek) oraz 3:0 z Turcją (dwie bramki, w tym jedną z karnego, strzelił Mikołajewski, jedną z jedenastki dołożył Borys). Pierwsze miejsce w grupie i pewny awans do 2. rundy kwalifikacyjnej. Do tego w stylu, który daje nadzieje na awans na finały Euro U19.

Polska U18

Reprezentacja U18 zagrała dwumecz przeciwko swoim rówieśnikom ze Szwajcarii. W pierwszym spotkaniu doszło do nieprzyjemnej porażki 0:1, bo po golu w doliczonym czasie gry. Drugi mecz to udany rewanż Biało-Czerwonych – wygrana 3:2 (gole strzelali: Przyborek, Adkonis i Książek). Polacy prowadzili w 1. połowie 2:0, a zakończyli ją 2:1 po golu Vasovicia. W 2. połowie nasza młodzieżówka podwyższyła prowadzenie, a około 10 minut przed gwizdkiem końcowym, wynik na 3:2 ustalił Rufener.

Polska U17

Najmłodsza kadra młodzieżowa opisywana w tym tekście – U17 – również grała 1. rundę grupową swoich kwalifikacji na Euro. Nie wyszło im perfekcyjnie, ale bardzo dobrze. Takie 5+. Zaczęli od dwóch zwycięstw – 8:0 z Armenią (Siniawski 3 gole, Karmelita 2 bramki, po jednym trafieniu Falkiewicz, Skorb i Delikat) oraz 3:0 z Gruzją (Szywała razy dwa oraz Czerniatowicz). Na zakończenie październikowego zgrupowania uratowali remis ze Słowenią. Biało-Czerwoni prowadzili po golu w 63. minucie – autorem Szywała. Niestety chwilę później Słoweńcy wyrównali (gol Meski z karnego) i wyszli na prowadzenie (gol w 90+1. Hocevara). Polacy jednak dali radę – Skorb strzelił wyrównującego gola w minucie 90+5. Te wyniki dały naszej młodzieżówce awans do 2. rundy eliminacji na Mistrzostwa Europy U17.

Ocena

Pięć polskich reprezentacji młodzieżowych rozegrało w październiku 12 spotkań. Złożyło się na to: 8 wygranych, 2 remisy i 2 porażki. Bilans bramkowy: 41:13. Takie wyniki dały awans na turniej główny Euro U21, dwa awanse do 2. rundy eliminacji na Euro (U19 i U17), pierwsze zwycięstwo w Elite League U20 oraz dwumecz na remis (U18). O ile reprezentacja seniorska dała nam więcej pytań niż odpowiedzi, a same wyniki były raczej mierne (prawie jak co zgrupowanie…), o tyle reprezentacje młodzieżowe dały kibicom wiele świetnych spotkań oraz nadzieje na kilku dobrych zawodników w przyszłości grających w dorosłej reprezentacji. Moja ocena – 9. Było bardzo dobrze, do perfekcji zabrakło niewiele.