Ramadan w Ekstraklasie – Jasur Yaxshiboyev

W tym roku dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego – ramadan – przypada od wieczoru 13 kwietnia do wieczoru 12 maja. Jest to okres, w którym muzułmanie od świtu do zachodu słońca nie spożywają pokarmów, nie piją (mogą tylko zwilżyć usta) i nie uprawiają seksu. Teoretycznie nie brzmi to źle, skoro wszystko można nadrobić nocą. Problem pojawia się, gdy jest się zawodowym sportowcem. W polskiej lidze nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich przypadków. Jednak zimą do Legii dołączył Jasur Yaxshiboyev, który jest praktykującym wyznawcą islamu i ściśle przestrzega 30-dniowego postu.

W tym czasie nie możesz nawet pić wody. Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień, potem się przyzwyczajasz. Gdy jest już wieczór, nie można od razu zbyt dużo jeść, bo żołądek po prostu nie jest na to gotowy. Trzeba stopniowo – zaczyna się od czekolady, wody, czegoś słodkiego. Dopiero po półtorej godzinie można normalnie zjeść. Skąd w takim razie wziąć energię na treningi i mecze? Trzeba dużo spać. Wtedy wszystko jest dobrze – jest siła, jak i świeżość. Jeśli dobrze się śpi, nie czuje się tak głodu. A jeśli śpi się gorzej, żołądek wręcz prosi o jedzenie.

Jasur Yaxshiboyev w wywiadzie dla football.by, 2020 r.
REKLAMA
źródło: IG @yakshibaev_7

12 maja kończy się Ramadan, a cztery dni później sezon ligowy w Polsce. W tym czasie Legia rozegra 5 meczów w PKO Ekstraklasie. Teoretycznie postać Jasura nie ma aktualnie żadnego znaczenia w warszawskim klubie. Yaxshiboyev bowiem nie zdążył jeszcze zadebiutować w pierwszym zespole. Dotychczas dwukrotnie znalazł się w kadrze meczowej i raz wystąpił w rezerwach przeciwko Legionovii (słynny mecz, w którym to Nazarij Rusyn odmówił wzięcia udziału).

Co o przestrzeganiu Ramadanu mówią badania naukowe?

Prof. Christopher Carling, prelegent Science4Football i pracownik naukowy Francuskiej Federacji Piłki Nożnej, analizował poszczących piłkarzy we Francji. Okazało się, że ci nie mają gorszych wskaźników biegowych. W styczniu 2020 roku opublikowano metaanalizę, w której uwzględniono rezultaty 11 badań1. Wnioski były jednoznaczne: przerywany post podczas Ramadanu nie oddziałuje negatywnie na wydolność aerobową, siłę, wysokość skoku, wskaźnik zmęczenia i całkowitą wykonaną pracę. Autorzy badania wysnuli konkluzję, że nie ma to znaczącego wpływu na większość parametrów sprawności fizycznej. Zalecają przy tym maksymalną optymalizację żywienia oraz snu.

W Polsce Jasur Yaxshiboyev jest zjawiskiem.

W naszym kraju liczba muzułmanów szacowana jest na około 20 tysięcy. To niewiele, dlatego Uzbek wyróżnia się w naszej lidze. W profesjonalnym, międzynarodowym sporcie jest jednak spore grono praktykujących wyznawców islamu, którzy co roku skrupulatnie poszczą w trakcie dziewiątego miesiąca. Przykład pierwszy z brzegu – wczorajsze spotkanie Giresunspor z Keciorengucuną na zapleczu tureckiej SuperLig.

1. Abaïdia AE, Daab W, Bouzid MA. Effects of Ramadan Fasting on Physical Performance: A Systematic Review with Meta-analysis [published online ahead of print, 2020 Jan 20]. Sports Med. 2020;10.1007/s40279-020-01257-0.

Baba na spalonym – Weronika Góral

fot. Facebook Jasura Yaxshiboyeva

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,646FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ