Dziennik Paryski #5 – sukcesy, emocje, stany przedzawałowe

Polacy na Igrzyskach Olimpijskich rozkręcają się, a nadzieje na lepszy dorobek rosną z każdym dniem. Czwarta doba zmagań w stolicy Francji była dla nas udana, o czym świadczy drugi medal zapisany na nasze konto. Piątego dnia walk o medale mieliśmy również sporo swoich okazji na wykazanie się. A emocji dzisiaj z pewnością nie brakowało!

Najciekawsze wydarzenia piątego dnia Igrzysk

Kiedy mówimy o wielkich polskich sportowcach, wspominamy najczęściej piłkarzy, siatkarzy, skoczków narciarskich czy tenisistów. Rzadko jednak mówi się o naszych wioślarzach. A prawda jest taka, że gdy przychodzą Igrzyska i jako naród oczekujemy medali, to na nich możemy polegać jak na Zawiszy. W tej dyscyplinie dziś Polska zdobyła swój trzeci olimpijski krążek w Paryżu. Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski sięgnęli po brąz w czwórce podwójnej. W finale tych zawodów niestety złoto było nieosiągalne – Holendrzy dyktowali tempo od początku do końca. Rywalizowaliśmy o srebro z Włochami i wcale wiele Polakom nie zabrakło – przegrali srebro jedynie o 0,19 sekundy. Nie jest to powód do smutku – to 7. Igrzyska z rzędu, w których polscy wioślarze zdobywają medal.

REKLAMA
źródło: TVP Sport/X

Gdy pod koniec XIX wieku Pierre de Coubertin podejmował się próby wskrzeszenia tradycji starożytnych igrzysk olimpijskich, przyświecały mu piękne idee. Francuski baron chciał, przynajmniej na chwilę, zjednoczyć wszystkie narody świata i zahamować wojny. Tak było też i w starożytnej Grecji – w trakcie igrzysk panował pokój olimpijski, kiedy to wszystkie polis (państwa-miasta) musiały wstrzymać działania wojenne. Dziś mogliśmy się przekonać, że de Coubertinowi się udało. Podczas ceremonii medalowej tenisistów stołowych do wspólnego zdjęcia zapozowali reprezentanci Korei: Północnej i Południowej, a także Chin. Korea jest podzielona od lat 50. XX wieku i wciąż nie został podpisany żaden traktat pokojowy. Na dodatek Korea Południowa i Chiny to kraje również mocno ze sobą skłócone. To świetny dowód na to, że Igrzyska Olimpijskie to coś zdecydowanie więcej, niż tylko sport.

źródło: Eurosport Polska/X

Medaliści piątego dnia IO 2024

Gimnastyka sportowa:

  • Wielobój indywidualny mężczyzn – 1. Shinnosuke Oka (Japonia), 2. Boheng Zhang (Chiny), 3. Routeng Xiao (Chiny)

Judo:

  • Kobiety do 70kg – 1. Barbara Matić (Chorwacja), 2. Miriam Butkereit (Niemcy), 3. Gabriella Willems (Belgia) i Michaela Polleres (Austria)
  • Mężczyźni do 90kg – 1. Lasha Bekauri (Gruzja), 2. Sanshiro Murao (Japonia), 3. Maxime-Gael Ngayap Hampou (Francja) i Theodoros Tselidis (Grecja)

Kajakarstwo górskie:

  • Slalom kobiet C-1 – 1. Jessica Fox (Australia), 2. Elina Lilik (Niemcy), 3. Evy Liebfarth (Stany Zjednoczone)

Kolarstwo BMX:

  • Freestyle kobiet – 1. Yawen Deng (Chiny), 2. Perris Denegas (Stany Zjednoczone), 3. Natalya Diehm (Australia)
  • Freestyle mężczyzn – 1. Jose Torres Gil (Argentyna), 2. Kieran Reilly (Wielka Brytania), 3. Anthony Jeanjean (Francja)

Pływanie:

  • 100m stylem dowolnym kobiet – 1. Sarah Sjöström (Szwecja), 2. Torri Huske (Stany Zjednoczone), 3. Siobhan Haughey (Hongkong)
  • 200m stylem motylkowym mężczyzn – 1. Leon Marchand (Francja), 2. Kristof Milak (Węgry), 3. Ilya Kharun (Kanada)
  • 1500m stylem dowolnym kobiet – 1. Katie Ledecky (Stany Zjednoczone), 2. Anastasiia Kirpichnikova (Francja), 3. Isabel Gose (Niemcy)
  • 200m stylem klasycznym mężczyzn – 1. Leon Marchand (Francja), 2. Zac Stubblety-Cook (Australia), 3. Caspar Corbeau (Holandia)
  • 100m stylem dowolnym mężczyzn – 1. Zhanle Pan (Chiny) – rekord świata, 2. Kyle Chambers (Australia), 3. David Popovici (Rumunia)

Skoki do wody:

  • Platforma 10m synchronicznie kobiet – 1. Yuxi Chen/Hongchan Quan (Chiny), 2. Jin Mi Jo/Mi Rae Kim (Korea Północna), 3. Andrea Spendolini Sirieix/Lois Toulson (Wielka Brytania)

Strzelectwo:

REKLAMA
  • Trap kobiet – 1. Adriana Ruano Oliva (Gwatemala), 2. Silvana Stanco (Włochy), 3. Penny Smith (Australia)

Szermierka:

  • Szabla mężczyzn drużynowo – 1. Korea Południowa (S. Park, S. Oh, B. Gu, G. Do), 2. Węgry (A. Szilagyi, K. Rabb, A. Szatmari, C. Gemesi), 3. Francja (B. Aphity, S. Patrice, M. Pianfetti, J. Patrice)

Triathlon:

  • Indywidualny kobiet – 1. Cassandre Beaugrand (Francja), 2. Julie Derron (Szwajcaria), 3. Beth Potter (Wielka Brytania)
  • Indywidualny mężczyzn – 1. Alex Yee (Wielka Brytania), 2. Hayden Wilde (Nowa Zelandia), 3. Leo Bergere (Francja)

Wioślarstwo:

  • Czwórka podwójna kobiet – 1. Wielka Brytania (L. Henry, H. Scott, L. Anderson, G. Brayshaw), 2. Holandia (L. Youssifou, B. Paulis, R. de Jong, T. Dullemans), 3. Niemcy (M. Völz, T. Schendekel, L. Mentzel, P. Greiten)
  • Czwórka podwójna mężczyzn – 1. Holandia (L. van Lierop, F. Florijn, T. Wieten, K. Metsemakers), 2. Włochy (L. Chiumento, L. Rambaldi, A. Panizza, G. Gentili), 3. Polska (D. Czaja, M. Biskup, M. Ziętarski, F. Barański)

Inne występy Polaków

  • Iga Świątek w półfinale turnieju singla kobiet! Polka pokonała 9. rakietę świata według rankingu WTA, Danielle Collins. Nie było to łatwy mecz, ale Świątek awansowała dzięki kreczowi rywalki. Jej przeciwniczką w półfinale będzie Chinka Zheng Qinwen.
  • Brakowało naprawdę niewiele, aby Polska zdobyła swój pierwszy medal w pływaniu. Krzysztof Chmielewski finałowy wyścig na 200m stylem motylkowym zaczął słabo, ale zaatakował po ostatnim nawrocie. Niestety to do medalu nie wystarczyło – Polak zajął 4. miejsce, ze stratą niecałej sekundy do brązowego medalisty. Tak dobrze nie poradził sobie w eliminacjach Ksawery Masiuk. Na 200m stylem grzbietowym zajął 17. miejsce i nie wystąpi w półfinale.
  • Duży sukces Polska odniosła również na strzelnicy. Tomasz Bartnik w eliminacjach karabinu małokalibrowego trzy postawy z 50 metrów zajął 6. miejsce i tym samym powalczy w ścisłym finale. Kolega z kadry, Maciej Kowalewicz, na odległym 37. miejscu.
  • Roksana Słupek zanotowała najlepszy występ w historii polskiego triathlonu na IO. Do medalu sporo brakło, ale zajęła wysoką, 13. pozycję.
  • Wreszcie udało się Polakom w jeździectwie. Sandra Sysojewa w ujeżdżeniu zakwalifikowała się do finału. Reszta reprezentantek, czyli Katarzyna Milczarek i Aleksandra Szulc na dalszych miejscach i bez szans na medale.
  • To koniec igrzysk dla polskich tenisistów stołowych. 17-letni Miłosz Redzimski po wyrównanym meczu przegrał z reprezentantem Danii, a Natalia Bajor została rozbita przez reprezentantkę Chińskiego Tajwanu. Nie ma mimo wszystko powodów do wstydu.
  • W boksie w kategorii do 75kg kobiet Elżbieta Wójcik pokonała reprezentantkę Irlandii i awansowała do ćwierćfinału. Jeśli pokona rywalkę z Panamy, będzie pewna już przynajmniej brązu.
  • Klaudia Zwolińska niestety odpadła w półfinale slalomu C-1, zajmując 17. miejsce. Nie wieszajmy jednak na niej psów – sama Klaudia przyznała, że lepiej czuje się w K-1.
  • Udany dzień mają za sobą żeglarze. W klasie 49er duet Buksak/Wierzbicki zajmuje 5. miejsce przed startem wyścigu medalowego. Jeszcze lepiej radzi sobie Paweł Tarnowski w IQFoil, który do lidera traci jedynie punkt. Tak dobrze nie powodzi się paniom – duet Melzacka/Jankowiak zakończył zawody na 18. miejscu, a Maja Dziarnowska jest 11. po 11 wyścigach.
  • Z walki o medale odpadły nasze wioślarki. Martyna Radosz i Katarzyna Wełna zajęły 4. miejsce w swoim półfinale, będąc bardzo blisko awansu do ścisłego finału. Polki powalczą w finale B, o 7. miejsce.
  • Polscy koszykarze 3×3 zrehabilitowali się za porażkę z Francją. W kolejnym starciu pokonali Stany Zjednoczone 19:17.
  • Na brak emocji nie można było narzekać w trakcie meczów siatkówki. Polki zdemolowały Kenijki 3:0 i zapewniły sobie awans do ćwierćfinału. Ta sztuka udała się również męskiej ekipie, lecz w o wiele bardziej dramatycznych okolicznościach. Mecz z Brazylią trzymał w napięciu do samego końca i nie jednej osobie skoczyło ciśnienie. Na szczęście opadło ono po ostatniej piłce i wygranej Polaków 3:2. Wielu ludzi w Internecie komentowało, że o mało co nie doznali zawału serca. W związku z tym po raz pierwszy w „Dzienniku Paryskim” pojawi się drobny dodatek. Poniżej znajduje się filmik, jak poprawnie wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, na wypadek kolejnego tak stresującego meczu. Emocje to sól sportu, ale ich nadmiar może źle wpłynąć. Dbajmy o siebie i swoich bliskich.

Klasyfikacja medalowa po 5 dniach IO 2024

Miejsce i krajZłotoSrebroBrązSuma
1. Chiny97319
2. Francja810826
3. Japonia83415
4. Australia76316
5. Wielka Brytania66517
6. Korea Południowa63312
7. Stany Zjednoczone5131230
8. Włochy36413
9. Kanada2237
10. Niemcy2226
31. POLSKA0123
SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,663FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ