OFICJALNIE: FIFA z decyzją ws. zagranicznych graczy lig rosyjskiej i ukraińskiej

FIFA podjęła decyzję dotyczącą zagranicznych zawodników występujących na co dzień w ligach rosyjskich i ukraińskich. W komunikacie przedstawionym na stronie internetowej federacji przestawiono zasady, na jakich gracze będą mogli tymczasowo wiązać się z nowymi pracodawcami.

REKLAMA

Oto treść komunikatu:

W związku z eskalacją inwazji Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do trwającego i niepokojącego kryzysu humanitarnego, Prezydium Rady FIFA podjęło decyzję – w porozumieniu z UEFA i po konsultacjach z różnymi zainteresowanymi stronami – o wprowadzeniu tymczasowych zmian do Regulaminu statusu i transferu zawodników (RSTP) w celu zapewnienia pewności prawnej i jasności w wielu kwestiach. […]

Podjęto następujące decyzje:

W odniesieniu do sytuacji na Ukrainie, w celu zapewnienia zawodnikom i trenerom możliwości pracy i otrzymywania wynagrodzenia oraz w celu ochrony ukraińskich klubów, o ile strony danego kontraktu wyraźnie nie postanowią inaczej, wszystkie umowy o pracę zagranicznych zawodników i trenerów z klubami zrzeszonymi w Ukraińskim Związku Piłki Nożnej (UAF) zostaną uznane za automatycznie zawieszone do końca sezonu na Ukrainie (30 czerwca 2022 r.), bez konieczności podejmowania przez strony jakichkolwiek działań w tym zakresie.

W celu ułatwienia wyjazdu zagranicznych zawodników i trenerów z Rosji, w przypadku, gdy kluby zrzeszone w Związku Piłki Nożnej Rosji (FUR) nie osiągną wzajemnego porozumienia ze swoimi zagranicznymi zawodnikami i trenerami przed lub w dniu 10 marca 2022 roku i o ile nie uzgodniono inaczej na piśmie, zagraniczni zawodnicy i trenerzy będą mieli prawo jednostronnie zawiesić swoje umowy o pracę z danymi klubami zrzeszonymi w FUR do końca sezonu w Rosji (30 czerwca 2022 roku).

Zawieszenie kontraktu zgodnie z powyższymi punktami oznacza, że zawodnicy i trenerzy będą uważani za „nieobjętych kontraktem” do 30 czerwca 2022 r. i w związku z tym będą mogli podpisać kontrakt z innym klubem bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.

Możliwość rejestracji „poza okienkiem”

Ponadto, w celu zapewnienia elastyczności zawodnikom, którzy byli zarejestrowani w ZEA lub FUR, a którzy opuścili lub zamierzają opuścić terytorium Ukrainy lub Rosji w wyniku wojny na Ukrainie, zawodnicy zagraniczni, którzy wcześniej byli zarejestrowani w ZEA lub FUR, będą mogli zostać zarejestrowani, nawet jeśli okres rejestracji jest zamknięty w związku klubu, z którym zawrą nowy kontrakt.

Aby ten wyjątek miał zastosowanie i aby chronić integralność rozgrywek, rejestracja w nowym klubie musi nastąpić przed lub w dniu 7 kwietnia 2022 roku.

Aby dodatkowo chronić integralność rozgrywek, kluby mają prawo zarejestrować maksymalnie dwóch zawodników, którzy skorzystali z tego wyjątku.

Całość zwieńczono zwrotem

FIFA pragnie ponownie potępić trwające obecnie użycie siły przez Rosję na Ukrainie i wzywa do szybkiego zaprzestania działań wojennych i przywrócenia pokoju.

REKLAMA

Co w praktyce oznaczają decyzje FIFY?

Piłkarze lig ukraińskiej i rosyjskiej mogą w każdej chwili wiązać się z nowymi pracodawcami, ale formalnie po 30 czerwca 2022 roku i tak wrócą do ekip, z którymi dziś mają ważne kontrakty. Tego typu decyzja wydaje się logiczna, bowiem gracze mimo wojny, będą mogli regularnie grać w piłkę, a jeśli sytuacja na froncie ulegnie normalizacji, wrócą do swoich zespołów. Żaden z klubów nie straci także swoich graczy, których w normalnych warunkach mógłby sprzedać za solidnie pieniądze.

Problem jest w tym, że tak samo traktuje się sytuacje w obu ligach. Liga ukraińska jest zawieszona i z wiadomych powodów niemożliwe jest rozgrywanie spotkań. W tym przypadku jest to dobre rozwiązanie, bowiem nie ucierpią na nim kluby. Inaczej jest jednak w przypadku ligi rosyjskiej. Tu chodzi wyłącznie o to, że zawodnicy nie chcą reprezentować klubów z Rosji. W grę wchodzą przekonania polityczne, moralne, a także poczucie bezpieczeństwa. Innym aspektem jest kwestia finansowa. Z powodu sankcji nałożonych na Rosję kluby mogą mieć problem z wypłacaniem pensji zawodnikom. W wielu przypadkach piłkarze chcieliby na stałe opuścić swoje aktualne kluby, a FIFA, zamiast im pomóc, daje im tylko połowiczne rozwiązane.

SourceFIFA.com
SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,605FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ