Manuel Neuer z rekordem… Czy jednak nie?

Manuel Neuer został wczoraj rekordzistą Ligi Mistrzów UEFA pod względem liczby czystych kont. Golkiper Bayernu Monachium nie dał się pokonać zawodnikom Arsenalu i jego bilans to w tym momencie 58 występów bez straty gola na przestrzeni 138 rozegranych spotkań. Oficjalny profil Champions League pogratulował golkiperowi Bawarczyków sukcesu, jednak… Czy nie zrobił tego przedwcześnie?

REKLAMA

Neuer ogłoszony rekordzistą, ale… Casillas ma lepszy bilans?

W podawanym zestawieniu Neuer wyprzedził Casillasa, który uzbierał 57 czystych kont. Z oczywistych względów trudno podważać informacje podawane przez oficjalne konto Ligi Mistrzów, jednak postanowiliśmy głębiej sprawdzić temat, chcąc porównać osiągnięcie Niemca z innymi bramkarzami.

Rzut oka na serwis transfermarkt i widzimy… 59 czystych konto Casillasa w rozgrywkach Champions League! Czyżby popularny portal miał kuriozalny błąd w wyliczeniach? Absolutnie nie! Były bramkarz Realu Madryt oraz FC Porto zanotował 177 występów w Lidze Mistrzów. W 59 z nich nie dał sobie strzelić gola! Co więcej, wystarczy sprawdzić wpisy w mediach społecznościowych popularnego serwisu iMiaSanMia, który swego czasu podawał, że Hiszpan rzeczywiście uzbierał 59 czystych kont. Jeszcze 2-3 lata temu popularne serwisy piłkarskie jasno wskazywały liczbę 59 przy nazwisku Casillas. Obecnie pomniejszają dorobek 42-latka o dwa czyste konta.

O co tutaj chodzi, zapytacie?

Widzimy w sieci sprzeczkę grup Neuer nowym rekordzistą i Casillas nadal rekordzistą, jednak brakuje racjonalnego wytłumaczenia tematu. Postanowiliśmy zweryfikować problematyczną kwestię i znaleźliśmy odpowiedź. Wszystko związane jest z dwoma spotkaniami. W maju 2002 roku Real Madryt zwyciężył z Bayerem Leverkusen w finale Ligi Mistrzów. Casillas wszedł z ławki rezerwowych w 68. minucie gry i nie dał się pokonać. We wrześniu 2013 roku Królewscy pokonali Galatasaray 6:1, a Casillas opuścił murawę po kwadransie gry. Jedni statystycy uznają, że niepełne występy nie powinni być liczone do liczby czystych kont. Inni doliczają, bowiem mimo krótkich epizodów, nie wpuścił wówczas gola.

Sytuacja jest kuriozalna, a przecież mogło być jeszcze gorzej. Załóżmy bowiem, że dany bramkarz przez cały sezon wchodzi na murawę w 85. minucie. Czy w takim przypadku ma szansę pobić rekord czystych kont, jeśli w końcówkach nie da się pokonać? Co z bramkarzem, który zszedł z boiska w 75. minucie, a jego drużyna w doliczonym czasie straciła gola? Dolicza się mu czyste konto, a może jednak nie? Teoretycznie, można by założyć, że do wliczania występu do statystyk potrzeba minimum godziny gry, ale oficjalnie nikt nie wprowadził takiego zastrzeżenia. Profil Champions League ogłosił Neuera nowym rekordzistą rozgrywek, chociaż według innych wyliczeń najwięcej czystych kont uzbierał Casillas. Potraktujmy to jako ciekawostkę, bowiem nikt nie wyznaczył jasnych „reguł” takiego zestawienia.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,651FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ