Dania – powtórzą wyczyn sprzed 3 lat?

12 czerwca 2021 roku, stadion Parken w Kopenhadze. Dania w pierwszym meczu Euro 2020 zmierzyła się z Finlandią. To miało być święto futbolu, lecz momentalnie zamarł cały kraj. Christian Eriksen niespodziewanie upadł na murawę, nie dając znaków życia. Nie tylko Dania, ale i cała Europa zjednoczyła się ze zrozpaczonymi piłkarzami, modlącymi się o życie kolegi. Szczęśliwie Eriksen przeżył, a Duńczycy, jakby zjednoczeni dla partnera z zespołu, zaczęli być coraz groźniejsi na boisku. Koniec końców odpadli dopiero w półfinale, przegrywając z Anglią w dość kontrowersyjnych okolicznościach. Do Niemiec podopieczni Kaspera Hjulmanda wybiorą się z nadzieją na powtórzenie tego wyniku.

Historia i droga na Euro

Dla Danii to będzie jubileuszowy, 10. występ w finałach Mistrzostw Europy. Ich debiut miał miejsce w 1964 roku, w którym przegrali wszystkie 2 mecze. Największym sukcesem w historii duńskiego futbolu jest mistrzostwo Europy w 1992 roku. Co ciekawe, pierwotnie Gang Olsena w ogóle nie zakwalifikował się na turniej w Szwecji. Jednakże w wyniku wybuchu wojny domowej zdyskwalifikowana została Jugosławia, a Duńczycy zajęli jej miejsce. Kraj popadł w euforię, gdy pokonali Niemców 2:0, z Rudim Völlerem i Jürgenem Klinsmannem na czele. O wadze tego turnieju dla kraju świadczy fakt, że duńska firma dostarczająca stroje kadrze, Hummel, często inspiruje się koszulkami właśnie z 1992 roku – podobne do nich były stroje m.in. z 2023 roku.

REKLAMA

Choć Dania teoretycznie miała dość łatwą grupę w eliminacjach, to nie obyło się bez problemów. Po drodze na Euro 2024 zdołał ich pokonać chociażby Kazachstan, który dzielnie walczył do końca o awans. Ostatecznie 7 zwycięstw i remis wystarczyło do zarezerwowania sobie miejsca na Euro, i to z 1. miejsca. Duńczycy uzyskali tyle samo punktów, co Słoweńcy, lecz mieli nieco lepszy bilans meczów bezpośrednich.

Solidna kadra bez wyraźnego lidera

Jeszcze kilka lat temu Dania miała jedną gwiazdę, która zdecydowanie wyróżniała się na tle kolegów. Tą postacią był Christian Eriksen. Niestety, atak serca podczas Euro 2020 zahamował jego karierę, choć i tak świetnie, że w ogóle był w stanie ją wznowić. Aktualnie wskazanie jednego, wybijającego się na tle kolegów duńskiego piłkarza, jest znacznie trudniejsze. Niemniej jednak Eriksen, razem z Pierre-Emilem Højbjergiem nadal odgrywają bardzo ważną rolę w piłkarskiej układance Hjulmanda. W tej reprezentacji solidnie wygląda również środek obrony, w postaci Andreasa Christensena, Simona Kjæra i Joachima Andersena. Do Niemiec wybiera się także kilka młodych talentów, na czele z Rasmusem Højlundem i Mikkelem Dasmgaardem.

Na co stać Duńczyków?

O awans do 1/8 finału Dania powalczy z Anglikami, Serbami i rywalami z kwalifikacji – Słoweńcami. Anglia w tym roku typowana jest jako jeden z głównych kandydatów do mistrzostwa i trudno będzie im się przeciwstawić. Serbia i Słowenia także mogą sporo namieszać w tej grupie. Ostatni wielki turniej, czyli mundial w Katarze Dania zawaliła po całości, nie dając rady wyprzedzić Australii. W piłce nożnej możliwe jest absolutnie wszystko i Skandynawowie nie mogą być pewni awansu. Niemniej jednak mają kadrę na tyle dobrą, że są w stanie osiągnąć dobry wynik.

Gra Danii w eliminacjach charakteryzowała się dominowaniem na boisku i dyktowaniu warunków przeciwnikowi. Ich przeciętne posiadanie piłki wyniosło 69,1% – lepiej wypadła jedynie Hiszpania i Szwajcaria. Jednakże Duńczycy nie grali piłką dla samego posiadania, tylko wykorzystywali je na 100% swoich możliwości. To właśnie podopieczni Kaspera Hjulmanda wykonali najwięcej podań progresywnych, w kierunku bramki przeciwnika. W obronie z kolei Gang Olsena grał często wysokim pressingiem, co okazało się być mieczem obosiecznym. To pozwalało Danii szybko przechodzić do ofensywy, lecz często skutkowało to stratą goli – w 10 meczach tylko 3 razy zachowali czyste konto. Akcje ofensywne często były inicjowane przez Højbjerga. Eriksen z kolei decydował, jak Dania wyprowadzi atak. Mógł skorzystać ze skrzydeł w postaci Winda, Damsgaarda czy Mæhle, albo zagrać środkiem, bezpośrednio do Højlunda.

Skład reprezentacji Danii na Euro 2024

Bramkarze: 1. Kasper Schmeichel, 16. Mads Hermansen, 22. Frederik Rønnow

Obrońcy: 2. Joachim Andersen, 3. Jannik Vestergaard, 4. Simon Kjær, 5. Joakim Mæhle, 6. Andreas Christensen, 13. Mathias Jørgensen, 17. Victor Kristiansen, 18. Alexander Bah, 25. Rasmus Kristensen

Pomocnicy: 7. Mathias Jensen, 8. Thomas Delaney, 10. Christian Eriksen, 15. Christian Nørgaard, 21. Morten Hjulmand, 23. Pierre-Emile Højbjerg

Napastnicy: 9. Rasmus Højlund, 11. Andreas Skov Olsen, 12. Kasper Dolberg, 14. Mikkel Damsgaard, 19. Jonas Wind, 20. Yussuf Poulsen, 24. Anders Dreyer, 26. Jacob Bruun Larsen

REKLAMA

Trener: Kasper Hjulmand

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,221FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ