Austria wygrywa drużynówkę w Planicy. Polska na 4. miejscu

Reprezentacja Austrii wygrała ostatnie zmagania drużynowe w sezonie 2022/23. Polska zajęła 4. miejsce. Do końca sezonu pozostał jeden konkurs indywidualny.

Wielka trójka odleciała rywalom

W minionym tygodniu Biało-czerwoni sprawili sporą niespodziankę. W Lahti wskoczyli na podium konkursu indywidualnego. Po świetnych porannych zawodach indywidualnych odżyła nadzieja, że być może znów spróbują zaskoczyć rywali. Jednak już po kilku próbach było jasne, że podium będzie poza zasięgiem przy wybitnie skaczących Słoweńcach, Austriakach i Norwegach. Zwłaszcza ostatnia grupa tej serii to był niesamowity poziom. Na półmetku rywalizacji Polacy zajmowali 4. miejsce ze stratą 77 punktów do liderującej Słowenii. Do będących na drugiej i trzeciej pozycji Norwegów i Austriaków traciliśmy ponad 65 punktów. Pozostała nam walka z Niemcami o utrzymanie czwartej lokaty, których wyprzedzaliśmy o ponad 40 oczek. Fantastyczne skoki w naszej reprezentacji oddali Piotr Żyła (239,5 m) i Kamil Stoch (233,5 m). Trochę poniżej oczekiwań spisali się Aleksander Zniszczoł (219,5 m) i Paweł Wąsek (204 m).

REKLAMA
źródło: twitter/Eurosport_PL

Podium poza zasięgiem

Wyniki pierwszej serii niejako ustawiły przebieg finałowej odsłony. Z dużym prawdopodobieństwem znaliśmy skład podium, jedynie jego kolejność była zagadką. Tej nie rozwiązała otwierająca grupa, bowiem Słowenia straciła prowadzenie na rzecz Austrii. W kolejnej części sytuacja wróciła do początkowej, aczkolwiek gospodarze mieli przewagę raptem 0,4 pkt nad skoczkami z Austrii. Trzeci Norwegowie tracili już ponad 20 punktów. Wydawało się, że przedostatnia grupa wykrystalizowała końcową tabelę. Timi Zajc wyprowadził Słowenię na ponad 20-punktową przewagę, a Austria za sprawą Jana Hoerla miała podobną przewagę nad Norwegią. Czwarta Polska również miała dużą przewagę nad Niemcami, dzięki świetnej próbie Kamila Stocha. Finałowa grupa przyniosła jednak ogromne zaskoczenie. Pokerowa zagrywka trenera Austriaków z obniżeniem belki sprawiła, że jego podopieczni w ostatniej próbie wyprzedzili gospodarzy o 6 punktów. Ostatecznie zwyciężyli Austriacy, drugie miejsce zajęła Słowenia, a podium uzupełniła Norwegia. Polska uplasowała się na czwartej pozycji. Za naszą reprezentacją sklasyfikowano Niemców i Szwajcarów.

źródło: twitter/Eurosport_PL

W niedzielne przedpołudnie odbędzie się ostatni akt sezonu 2022/23. Puchar Świata zakończy konkurs indywidualny z udziałem najlepszej ’30’ klasyfikacji generalnej.

Wyniki konkursu:

 1. Austria
 2. Słowenia
 3. Norwegia
 4. Polska (Aleksander Zniszczoł 219,5 m i 221,5 m, Paweł Wąsek 204 m i 207 m, Kamil Stoch 233,5 m i 228,5 m, Piotr Żyła 239,5 m i 226,5 m)
 5. Niemcy
 6. Szwajcaria
 7. Japonia
 8. Stany Zjednoczone
 9. Kazachstan
SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
  REKLAMA
  107,878FaniLubię

  MOŻE ZACIEKAWI CIĘ