Wyjątkowa zemsta wicemistrza. Borussia Dortmund rozbita!

Borussia Dortmund na przestrzeni minionego tygodnia zanotowała dwa zwycięstwa. Najpierw pokonała na własnym terenie Heidenheim, następnie wysoko ograła Club Brugge w rozgrywkach Ligi Mistrzów. VfB Stuttgart wygrał co prawda mecz przeciwko Borussii M’gladbach, ale uległ Realowi Madryt w Champions League. Obu drużynom zależało, by niedzielny hit Bundesligi zapisać na swoje konto. Starcie było tym pikantniejsze, że latem BVB ściągnęło ważnych graczy wicemistrza Niemiec — Waldemara Antona i Serhou Guirassy’ego.

Stuttgart zadał pierwszy cios i… Atakował dalej

VfB przyzwyczaiło w ostatnim czasie do dobrych początków spotkań. Nie inaczej było także w niedzielne popołudnie. Deniz Undav już w 4. minucie zaprezentował kapitalne wykończenie — zakładamy, że rzeczywiście chciał pokonać Gregora Kobela w tak wyjątkowy sposób. Przepiękna bramka! Strzał Niemca miał dokładnie 0.06 xG, jednak Undav korzystając z pomocy słupka, wpakował piłkę do siatki. Gospodarze szukali kolejnego trafienia i mogli podwyższyć, gdyby Enzo Millot celniej uderzył głową. Ta sztuka udała się za to Ermedinowi Demiroviciowi, który w 21. minucie wykorzystał wrzutkę Maximiliana Mittelstädta. Stuttgart schodził na przerwę przy prowadzeniu 2:0, ale równie dobrze mogło być 4:0 gdyby Undav był skuteczniejszy. Borussia była miażdżona przez rywala, a dodatkowo straciła Felixa Nmechę. Dortmund był tłem dla wicemistrza Niemiec.

Po zmianie stron Borussia jakby nieco przebudzała się z marazmu, ale kolejnego gola dołożyli gospodarze. Po rzucie rożnym drogę do siatki znalazł Millot. Goście w 75. minucie zmniejszyli rozmiary porażki trafieniem Serhou Guirassy’ego, któremu podawał Jamie Gittens. Czy stracony gol w jakikolwiek sposób wybił Stuttgart z rytmu? Absolutnie nie! Kapitalnym rajdem błysnął Millot, który obsłużył El Bilala Touré, a w pierwszej minucie doliczonego czasu gry Undav trafił na 5:1. To było arcydobre spotkanie wicemistrza Niemiec. Pokaz sił, który potwierdził, że Sebastian Hoeneß dysponuje znakomitym zespołem, którego sukces w rozgrywkach 2023/23 nie był przypadkiem. Borussia latem wyciągnęła liderów Stuttgartu, a ten niejako w ramach zemsty, na chłodno udowodnił swoją wyższość.

źródło: VfB FINISHES OFF Dortmund | VfB Stuttgart – Borussia Dortmund 5-1 | Highlights | Matchday 4 (youtube.com)

VfB Stuttgart tak wspaniały, czy jednak Borussia Dortmund zagrała zdecydowanie poniżej oczekiwań? Pewnie oba czynniki miały dziś miejsce, jednak bliżej nam stwierdzeniu, że to gospodarze w końcu pokazali pełnię swoich możliwości i zachowując koncentrację (czego brakowało im we wcześniejszych meczach) zanotowali efektowne i prestiżowe zwycięstwo.

VfB Stuttgart — Borussia Dortmund 5:1 (Undav 4′, 90+1′, Demirović 21′, Millot 62′, Touré 80′ – Guirassy 75′)