Reprezentacja Tunezji po raz piąty w historii wystąpi na mistrzostwach świata. Orły Kartaginy zakwalifikowały się na mundial drugi raz z rzędu, pokonując w decydującym dwumeczu drużynę Mali. Jednak przed zawodnikami z Afryki, podobnie jak cztery lata temu, niezwykle trudne zadanie. Ekipa Jalela Kadriego trafiła do grupy z Australią, Danią oraz Francją, przez co awans do fazy pucharowej może okazać się misją nierealną do wykonania.
Droga do Kataru
Pierwszą część eliminacji na swoim kontynencie Tunezja przeszła bez najmniejszego problemu. Orły Kartaginy trafiły do grupy z Gwineą Równikową, Zambią oraz Mauretanią. Ekipa z północnej Afryki spokojnie poradziła sobie ze swoimi rywalami, zdobywając 13 punktów, strzelając 11 bramek i tracąc zaledwie… dwie.
Schody pojawiły się dopiero w fazie play-off. Los przydzielił Tunezyjczyków do pary z reprezentacją Mali, która w końcu chciała zagościć na mistrzostwach świata. Pierwszy mecz zakończył się jednobramkowym zwycięstwem Tunezji po samobójczym trafieniu Malijczyków. W drugim starciu padł natomiast remis, który zapewnił awans zespołowi trenera Kadriego. Choć w przestrzeni całego dwumeczu lepszą drużyną było Mali, to jednak właśnie Orły Kartaginy mogły świętować wywalczenie biletu do Kataru.
Problemy prawne
Podobnie jak w przypadku reprezentacji Ekwadoru, udział Tunezyjczyków w mundialu do ostatnich chwil stał pod dużym znakiem zapytania. FIFA wielokrotnie upominała tamtejszą federację, jednak czara goryczy przelała się w październiku. Po jednej z wypowiedzi ministra sportu, włodarze światowej federacji wystosowali list, w którym grozili Tunezji wykluczeniem z mistrzostw. Problemem był fakt, iż tamtejszy rząd od dłuższego czasu ingerował w działalność związku piłkarskiego (co jest zabronione w przepisach FIFA).
Próby ingerowania przez władze państwowe w wewnętrzne sprawy tunezyjskiej federacji i groźby jej rozwiązania są niedopuszczalne. W związku z tym chcielibyśmy przypomnieć, że stowarzyszenia członkowskie FIFA są prawnie zobowiązane do prowadzenia swoich spraw w sposób niezależny i bez nadmiernego wpływu osób trzecich. Nieprzestrzeganie tych zobowiązań może skutkować nałożeniem kar zgodnie z przepisami FIFA, również zawieszeniem odpowiedniego stowarzyszenia – napisał Kenny Jean-Marie w wysłanym liście.
Ostatecznie Orły Kartaginy polecą do Kataru, jednak pewnie nie unikną kary. Tunezja prawdopodobnie podzieli los m.in. Zimbabwe oraz Kenii i powrocie z mundialu zostanie zawieszona.
Przed Tunezyjczykami niezwykle trudne zadanie
Tunezja wystąpi na mundialu w grupie D. Los nie oszczędził zawodników trenera Jalela Kadriego, przez co zmierzą się oni z Australią, Danią oraz Francją. Biorąc pod uwagę potencjał ekipy z Afryki, możemy przypuszczać, iż w starciach z Duńczykami i Francuzami będzie ona bez najmniejszych szans. Teoretycznie jedynie w pojedynku z Australijczykami, Orły Kartaginy są w stanie powalczyć o korzystny wynik. Jednak patrząc realnie, Kangury i tak są zespołem lepszym o kilka klas.
Z tego powodu przed Tunezją nie maluje się zbyt optymistyczna wizja. Reprezentacja tego kraju jest najsłabsza w grupie i wywalczenie choćby punktu już powinno być traktowane jako mały sukces. Powtórka sprzed czterech lat (wtedy Tunezyjczycy pokonali Panamę i zakończyli zmagania z trzema punktami) w tym roku może okazać się nierealna do wykonania.
Kluczowe postacie
Zespół Orłów Kartaginy nie ma w swoich szeregach szeroko znanych nazwisk oraz zawodników grających w najmocniejszych ligach europejskich. Kadra opiera się głównie zgraniu i doświadczeniu poszczególnych zawodników. Duża część z powołanych piłkarzy występuje w przeciętnych francuskich drużynach, w innych (słabszych) rozgrywkach oraz rodzimych zespołach.
Niewątpliwie dwoma największymi gwiazdami reprezentacji Tunezji jest napastnik Wahbi Khazri oraz Ellyes Skhiri. Ten drugi na co dzień reprezentuje barwy niemieckiego FC Koln. 27-latek jest jednym z najbardziej doświadczonych zawodników swojej kadry, mając na koncie ponad 100 występów w Ligue 1 oraz przeszło 80 gier na poziomie Bundesligi.
Najważniejsze informacje
- Poprzednie występy na mistrzostwach świata: 1978, 1998, 2002, 2006, 2018, 2022
- Największy sukces: faza grupowa
- Trener: Jalel Kadri
- Lista powołanych: