Żużel. Trzech Polaków z awansem na Mistrzostwa Świata Juniorów

Wczoraj w godzinach wieczornych odbyły się trzy turnieje kwalifikacyjne, które miały wyłonić dwunastu stałych uczestników cyklu Speedway Grand Prix 2, inaczej mówiąc Mistrzostw Świata Juniorów. Awans wywalczyło trzech z czterech startujących reprezentantów Polski.

REKLAMA

Bartłomiej Kowalski z awansem

W czeskich Pardubicach na liście startowej widniało nazwisko tylko jednego reprezentanta Polski — zawodnika Betardu Sparty Wrocław Bartłomieja Kowalskiego, który uważany był za jednego z faworytów do awansu. Trudno się z tym nie zgodzić bowiem 21-letni zawodnik niedawno pokazał się z bardzo dobrej podczas 2. rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata, gdzie udało mu się zwyciężyć wyścig. Ponadto osiąga bardzo dobre wyniki w drużynie.

Zawody od samego początku stały na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie, gdyż zwycięzcę rundy kwalifikacyjnej — Australijczyka Keynana Rewa, a ósmego zawodnika dzieliło raptem 5 oczek. Biało-Czerwony ukończył zmagania w Czechach na drugiej pozycji, co dało mu przepustkę na Mistrzostwa globu. Ponadto dość niespodziewanie kwalifikację zapewnili sobie Henriksson i Heiselberg, zwyciężając z takimi nazwiskami jak: Klima, Parnicki, Gilkes czy Kemp.

Lista zakwalifikowanych z turnieju kwalifikacyjnego w Pardubicach:

 1. Keynan Rew (Australia)
 2. Bartłomiej Kowalski (Polska)
 3. Casper Henriksson (Szwecja)
 4. Nicolai Heiselberg (Dania)
Źródło: Twitter/Żużlowa Reprezentacja Polski

Damian Ratajczak rzutem na taśmę z kwalifikacją, pech Kacpra Pludry

Dość niespodziewanym zwycięstwem Esbena Hjerrilda zakończyła się runda kwalifikacyjna do Speedway Grand Prix 2 w duńskim Vojens. Co ciekawe, do wyłonienia dwóch finalistów potrzebny był miniturniej, w którym udział wzięło aż pięciu zawodników, w tym dwóch przedstawicieli z naszego kraju — Damian Ratajczak i Kacper Pludra.

Po zasadniczej rundzie, składającej się z 20 gonitw pewni przepustki byli Hellstroem-Baengs i Hjellild. Za ich plecami odbył się miniturniej składający się z czterech wyścigów, w którym najlepszy okazał się Łotysz Francis Gusts, a ostatnie wolne miejsce zagwarantował sobie Damian Ratajczak. Niestety drugi z naszych reprezentantów — Kacper Pludra zajął dopiero 6 miejsce. Na co dzień zawodnik GKMu Grudziądz spowodował upadek Norwega Mathiasa Pollestada, przez co zaprzepaścił szansę awansu.

Lista zakwalifikowanych z turnieju kwalifikacyjnego w Vojens:

 1. Esben Hjerrild (Dania)
 2. Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja)
 3. Francis Gusts (Łotwa)
 4. Damian Ratajczak (Polska)
Źródło: Twitter/Żużlowa Reprezentacja Polski

Obrońca tytułu — Mateusz Cierniak był jedynym przedstawicielem naszego kraju w rundzie kwalifikacyjnej w słoweńskim Krsko. Młody zawodnik Platinum Motoru Lublin w swoich pięciu startach stracił zaledwie 2 punkty. Co ciekawe, mimo małej ilości straconych punktów zajął trzecią pozycję. Bezbłędny okazał się Emil Breum z Danii. Tuż za nim uplasował się Norick Bloedorn.

Lista zakwalifikowanych z turnieju kwalifikacyjnego w Krsko:

 1. Emil Breum (Dania)
 2. Norick Bloedorn (Niemcy)
 3. Mateusz Cierniak (Polska)
 4. Gustav Grahn (Szwecja)
Źródło: Twitter/Żużlowa Reprezentacja Polski

Obsadę całego cyklu, składającego się z trzech rund uzupełni trzech zawodników. Na chwilę obecną nie znamy ich nazwisk. Być może organizatorzy przyznają stałą dziką kartę kolejnemu reprezentantowi Polski.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
  REKLAMA
  107,603FaniLubię

  MOŻE ZACIEKAWI CIĘ