W tym roku dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego – ramadan – przypada od wieczoru 13 kwietnia do wieczoru 12 maja. Jest to okres, w którym muzułmanie od świtu do zachodu słońca nie spożywają pokarmów, nie piją (mogą tylko zwilżyć usta) i nie uprawiają seksu. Teoretycznie nie brzmi to źle, skoro wszystko można nadrobić nocą. Problem pojawia się, gdy jest się zawodowym sportowcem. W polskiej lidze nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich przypadków. Jednak zimą do Legii dołączył Jasur Yaxshiboyev, który jest praktykującym wyznawcą islamu i ściśle przestrzega 30-dniowego postu.
12 maja kończy się Ramadan, a cztery dni później sezon ligowy w Polsce. W tym czasie Legia rozegra 5 meczów w PKO Ekstraklasie. Teoretycznie postać Jasura nie ma aktualnie żadnego znaczenia w warszawskim klubie. Yaxshiboyev bowiem nie zdążył jeszcze zadebiutować w pierwszym zespole. Dotychczas dwukrotnie znalazł się w kadrze meczowej i raz wystąpił w rezerwach przeciwko Legionovii (słynny mecz, w którym to Nazarij Rusyn odmówił wzięcia udziału).
Co o przestrzeganiu Ramadanu mówią badania naukowe?
Prof. Christopher Carling, prelegent Science4Football i pracownik naukowy Francuskiej Federacji Piłki Nożnej, analizował poszczących piłkarzy we Francji. Okazało się, że ci nie mają gorszych wskaźników biegowych. W styczniu 2020 roku opublikowano metaanalizę, w której uwzględniono rezultaty 11 badań1. Wnioski były jednoznaczne: przerywany post podczas Ramadanu nie oddziałuje negatywnie na wydolność aerobową, siłę, wysokość skoku, wskaźnik zmęczenia i całkowitą wykonaną pracę. Autorzy badania wysnuli konkluzję, że nie ma to znaczącego wpływu na większość parametrów sprawności fizycznej. Zalecają przy tym maksymalną optymalizację żywienia oraz snu.
W Polsce Jasur Yaxshiboyev jest zjawiskiem.
W naszym kraju liczba muzułmanów szacowana jest na około 20 tysięcy. To niewiele, dlatego Uzbek wyróżnia się w naszej lidze. W profesjonalnym, międzynarodowym sporcie jest jednak spore grono praktykujących wyznawców islamu, którzy co roku skrupulatnie poszczą w trakcie dziewiątego miesiąca. Przykład pierwszy z brzegu – wczorajsze spotkanie Giresunspor z Keciorengucuną na zapleczu tureckiej SuperLig.
1. Abaïdia AE, Daab W, Bouzid MA. Effects of Ramadan Fasting on Physical Performance: A Systematic Review with Meta-analysis [published online ahead of print, 2020 Jan 20]. Sports Med. 2020;10.1007/s40279-020-01257-0.