Dawid Kubacki drugi w Zakopanem na wietrznej loterii

Halvor Egner Granerud wygrał konkurs indywidualny w Zakopanem. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki. Na wysokiej 7. lokacie zawody ukończył Kamil Stoch.

Wichura ucichła tuż przed zawodami

Na liście startowej piątkowych kwalifikacji znalazło się tylko 51 nazwisk. Do głównych zawodów awansowało sześciu Biało-czerwonych. Niedzielne zmagania stały jednak pod znakiem zapytania. Nad Zakopanem rozpętała się niemal wichura. Jury odwołała serię próbną, lecz szczęśliwie przed rozpoczęciem zawodów wiatr osłabł. W trakcie pierwszej serii warunki były trudne. Skoczkowie musieli się zmagać z silnymi podmuchami z tyłu skoczni. Niektórzy mieli więcej szczęścia i podczas ich prób wiatr słabł, więc mieliśmy niemałą loterię. Na półmetku rywalizacji liderem był Dawid Kubacki, który oddał fantastyczny skok w trudnych warunkach i miał przewagę niespełna 9 punktów nad drugim Janem Hoerlem. Na trzecim miejsce ex aequo byli dwaj Norwegowie, Marius Lindvik i Halvor Egner Granerud. Wysoko w klasyfikacji, na szóstej pozycji był Kamil Stoch i do podium tracił tylko 2,3 pkt. Do drugiej odsłony awansowało w sumie pięciu Polaków. Pecha miał Piotr Żyła i po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobył punktów.

źródło: twitter/Eurosport_PL

Kubacki i Stoch rzuceni na pożarcie

W finałowej serii scenariusz nie uległ zmianom. Wiatr nadal rozdawał karty i jakby losowo wybierał kto dostanie asa, a kto waleta. Po raz kolejny w tym sezonie punkty zdobył Turek Fatih Arda Ipcioglu. Duże osiągnięcie zaliczył również polski junior Jan Habdas, który pierwszy raz w karierze zakwalifikował się do „30” i finalnie zajął 21. pozycję. Ostatecznie Dawid Kubacki został puszczony w fatalnych warunkach i przez to zajął drugie miejsce. Do pierwszego Halvora Egnera Graneruda stracił 1,1 pkt. Podium zamknął Stefan Kraft, który popisał się skokiem na 145,5 metra. Również Kamil Stoch nie miał szczęścia do warunków, ale w końcowym rozrachunku zajął bardzo dobre 7. miejsce.

Teraz skoczków czeka daleka podróż. Gospodarzem kolejnych pucharowych zmagań będzie japońskie Sapporo, gdzie odbędą się aż trzy konkursy indywidualne.