Isak bliski odejścia z Realu Sociedad — 70 milionów na stole

Coraz więcej źródeł donosi, że Alexander Isak na 7 dni przed końcem okienka transferowego opuści Real Sociedad. Szwed znalazł się na celowniku Newcastle United, które jest gotowe wyłożyć za niego rekordową kwotę 70 milionów euro.

Rekordowy transfer

Jeżeli transfer ostatecznie dojdzie do skutku, będzie to rekordowa sprzedaż klubu z Reale Arena (dawniej Estadio Anoeta). Z nie byle jaką przebitką, bo ponad dwukrotną. Do tej pory najdroższe sprzedaże Realu Sociedad opiewały na 32 miliony euro. Taką kwotę klub otrzymał zarówno za Alvaro Odriozole jak i Asiera Illaramendiego sprzedanych do Realu Madryt, a także za Inigo Martineza do Athleticu Bilbao. Byłby to także rekordowy transfer Newcastle. Wcześniej Sroki najwięcej zapłaciły 44 miliony za Joelintona z Hoffenheim. Kwota 70 milionów wpływa na wyobraźnie i ciężko oczekiwać, że Real Sociedad ostatecznie odrzuci taką ofertę.

REKLAMA

Tym bardziej że aktualnie ta kwota mocno szokuje. Jeszcze rok temu nikogo by ona nie dziwiła, ale Isak ma za sobą bardzo słaby sezon. O ile w kampanii 2020/21 w 34 występach ligowych zanotował on 17 trafień, tak już następny rok nie był dla niego udany. W sezonie 2021/22 w 32 meczach LaLiga udało mu się zdobyć tylko 6 bramek. Wpłynęło to też na status zawodnika na rynku transferowym. Rok temu pojawiało się mnóstwo plotek łączących Szweda z różnymi klubami, od Realu Madryt aż po przeprowadzkę do Premier League. Wówczas jednak nie pojawiła się żadna konkretna oferta, a Isak pozostał ostatecznie w Kraju Basków. Obecne okienko transferowe nie przyniosło natomiast żadnych plotek dotyczących ewentualnego transferu. Można śmiało użyć stwierdzenia, że „rynek zweryfikował tego piłkarza”.

Ryzyko warte podjęcia

Real Sociedad powinien przyjąć tę ofertę bez większego namysłu. Isak co prawda strzelił bramkę w meczu z Barceloną, co może zwiastować lepszy sezon w jego wykonaniu, ale to nadal żadna gwarancja. Szwed miał już wcześniej problemy z utrzymaniem formy i regularnym wpisywaniem się na listę strzelców. Mimo że Isak ma dopiero 22 lata i wciąż może niesamowicie się rozwinąć, tak obecna oferta Newcastle jest z gatunku tych nie do odrzucenia. Przede wszystkim opiera się ona na wycenie zawodnika sprzed słabszego sezonu. Obecnie wartość Isaka oceniana jest przez portal Transfermarkt na 30 milionów euro. Real Sociedad solidnie zarobi na tym transferze i nadal będzie mieć czas na zakup nowego napastnika.

Z perspektywy Isaka rozpoczęty sezon będzie niezwykle ważny. Przede wszystkim będzie to weryfikacja jego poziomu. Na jego podstawie będzie można określić, który z poprzednich sezonów był odstępem od normy. Czy ten z 17 bramkami, kiedy wszyscy Szwedem się zachwycali, czy też ten z 6 golami, kiedy to zniknął z radarów wielkich klubów? Newcastle kupuje napastnika, który może okazać się gwiazdą, ale równie dobrze może mocno rozczarować. Na pewno jest to zawodnik, którego warto obserwować.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,878FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ