Halvor Egner Granerud z Kryształową Kulą!

Stefan Kraft wygrał niedzielny konkurs w Vikersund. Tuż za nim uplasował się Halvor Egner Granerud, który w związku z nieobecnością Dawida Kubackiego spowodowaną sprawami osobistymi, już dzisiaj zapewnił sobie Kryształową Kulę. Zwyciężył on także w cyklu Raw Air. Podium uzupełnił Anze Lanisek. Kamil Stoch zajął bardzo dobre 8. miejsce.

Problemy osobiste Kubackiego

Przed niedzielną rywalizacją otrzymaliśmy przykrą informację. Trener Thomas Thurnbichler przekazał mediom, że Dawid Kubacki wycofał się z zawodów, ze względu na sprawy prywatne. Było więc jasne, że mimo sporych szans na końcowe podium w cyklu Raw Air nie zdoła tego dokonać. Również w związku tym, jeszcze przed rozpoczęciem zmagań stało się pewne, że Halvor Egner Granerud zdobędzie Kryształową Kulę za sezon 2022/23. Kwalifikacje przed konkursem przebrnęło czterech Polaków, odpadł Andrzej Stękała, a Paweł Wąsek ustanowił swój rekord życiowy. Na półmetku rywalizacji liderem był Halvor Egner Granerud, drugie miejsce zajmował Stefan Kraft, który pofrunął 246,5 m. Ta dwójka zbudowała kilkunastopunktową przewagę nad trzecim Domenem Prevcem. Kamil Stoch i Piotr Żyła po dobrych skokach plasowali się odpowiednio na 9. i 10. pozycji. Prawo startu w serii finałowej wywalczyli także 23. Aleksander Zniszczoł i 30. Paweł Wąsek. Ostatni skok w swojej karierze oddał Anders Fannemel.

źródło: twitter/Eurosport_PL

Granerud zgarnia pełną pulę

Finałową serię otworzył Paweł Wąsek. Jego próba na 214 metr dała mu awans na 24. pozycję. Bardzo ładnym skokiem popisał się kolejny z Polaków, Aleksander Zniszczoł. Pofrunął on 220,5 m, dzięki czemu przesunął się na 21. lokatę. Taką samą odległość jak Olek osiągnął Piotr Żyła. Jednak w jego przypadku był to spadek w tabeli na 15. miejsce. Bardzo ładną próbę zaprezentował Kamil Stoch. Skok na 227,5 m pozwolił mu zająć 8. pozycję. Ostatecznie po świetnym locie zwyciężył Stefan Kraft. Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, a trzeci był Anze Lanisek, który do zwycięzcy stracił prawie 30 punktów. W związku z nieobecnością Kubackiego, Stefan Kraft zbliżył się do niego na kilka punktów w klasyfikacji Pucharu Świata. W cyklu Raw Air zwyciężył Granerud przed Kraftem i trzecim Laniskiem. Najwyżej z Polaków sklasyfikowano Kamila Stocha.

Do zakończenia zimowych zmagań pozostały jeszcze dwa pucharowe weekendy. W następnym tygodniu rywalizacja przeniesie się do fińskiego Lahti.