Anze Lanisek wygrywa w Titisee-Neustadt. Dawid Kubacki drugi!

Anze Lanisek wygrał piątkowy konkurs w niemieckim Titisee-Neustadt. Dawid Kubacki w drugiej serii oddał fantastyczny skok, dzięki temu awansował z piątej na drugą pozycję. Podium zamknął Karl Geiger.

REKLAMA

Dobra dla Polaków skocznia

Po dwóch tygodniach przerwy skoczkowie wrócili do rywalizacji w Pucharze Świata. Bezpośrednio przed piątkowym konkursem odbyła się seria kwalifikacyjna. W niej najlepszy okazał się Dawid Kubacki, z resztą podobnie jak we wszystkich trzech czwartkowych treningach. Pozostali Biało-czerwoni wykonali minimum i cała siódemka zapewniła sobie udział z konkursie.

Tragikomedia w wykonaniu sędziów

Na skoczni Hochfirstschanze panowały zmienne warunki do skakania, z którymi sędziowie kompletnie sobie nie radzili. Rywalizacja rozpoczęła się przy podmuchach pod narty, lecz później po skokach trzydziestu zawodników wiatr osłabł, a przy nisko ustawionym rozbiegu kolejni skoczkowie nie byli w stanie poradzić sobie z warunkami. Ofiarą tego stanu rzeczy padli Kamil Stoch, Peter Prevc, Andreas Wellinger czy Marius Lindvik, którzy nie zakwalifikowali się do drugiej odsłony, natomiast pozostali czołowi zawodnicy z dużym trudem wchodzili do Top 30. Na półmetku rywalizacji liderem był Halvor Egner Granerud, drugie miejsce zajmował Anze Lanisek, a podium zamykał Michael Hayboeck. Dawid Kubacki trafił na najgorsze warunki, a mimo to znalazł się na piątej lokacie, ze stratą 5,2 pkt. do trzeciej pozycji. W Top 10 znalazł się również Piotr Żyła, na 9. miejscu. Na 14. lokacie plasował się Paweł Wąsek, a 26. był Aleksander Zniszczoł, dla którego są to pierwsze punkty w sezonie.

źródło: twitter/Eurosport_PL

Kubacki zaatakował podium

W drugiej odsłonie zawodów sytuacja wietrzna nie uległa poprawie. Podmuchy nie były silne, ale zmieniały kierunek. Sędziowie wyciągnęli wnioski i belka startowa była ustawiona dużo wyżej. Zmiana ta znacznie poprawiła jakość konkursu. Zawodnicy prezentowali dużo dalsze skoki. Ostatecznie zwycięzcą okazał się Anze Lanisek, który wyprzedził tylko o 1,3 pkt. drugiego w piątek Dawida Kubackiego, który dzięki fantastycznej próbie na 144 metr awansował z piątej lokaty, a na najniższym stopniu podium uplasował się Karl Geiger. Świetnym skokiem popisał się Piotr Żyła, co pozwoliło mu awansować na szóstą pozycję. Pozostali Biało-czerwoni w drugiej serii zaprezentowali się ze zmiennym szczęściem. Aleksander Zniszczoł spadł na 29. lokatę, a Paweł Wąsek oddał niezły skok, dzięki czemu utrzymał 14. miejsce. Kolejne punkty w karierze zdobył natomiast Turek Faith Arda Ipcioglu. W piątkowych zawodach zajął on 24. pozycję, co jest jego najlepszym występem w karierze.

źródło: twitter/Eurosport_PL

W sobotnie przedpołudnie odbędzie się pierwszy w tym sezonie konkurs mikstów, w którym wezmą udział także Polacy. Zmagania w Titisee-Neustadt zakończy niedzielny konkurs indywidualny.

Pełne wyniki wszystkich Polaków

2. Dawid Kubacki – 130,5 m i 144 m

6. Piotr Żyła – 132 m i 136 m

14. Paweł Wąsek – 130,5 m i 128,5 m

29. Aleksander Zniszczoł – 128 m i 121 m

REKLAMA

35. Jakub Wolny – 124,5 m

40. Kamil Stoch – 119,5 m

49. Tomasz Pilch – 113,5 m

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,652FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ