Żużel: Polacy Wicemistrzami Europy!

Reprezentacja Polski w składzie: Bartłomiej Kowalski, Mateusz Cierniak i Bartosz Bańbor zdobyła we włoskim Lonigo tytuł wicemistrzów Europy Par w jeździe na żużlu. O srebrnym krążku zadecydowało zwycięstwo w wyścigu barażowym Kowalskiego z Brennanem. Mistrzami Starego Kontynentu zostali Duńczycy.

Ostatni akcent żużlowego sezonu 2024 zawitał do włoskiej miejscowości Lonigo, gdzie odbyła się walka o tytuł parowych mistrzostw Europy. Polacy, którzy bronią tytułu zdobytego przed rokiem, wystawili zaskakujący skład, bowiem w kadrze nie znalazł się żaden senior. Szkoleniowiec postawił na Mateusza Cierniaka i Bartłomieja Kowalskiego (obaj jeżdżą jako żużlowcy formacji U-24), a całość uzupełnił junior Bartosz Bańbor. Oprócz naszej reprezentacji w turnieju wzięli udział gospodarze, czyli Włosi, a także Brytyjczycy, Łotysze, Duńczycy, Niemcy i Finowie.

Ze względu na poranne opady deszczu, zawody zostały rozegrane z ponad dwugodzinnym opóźnieniem.

Dobry początek Biało-Czerwonych

Biało-Czerwoni rozpoczęli rywalizację od pewnego, podwójnego zwycięstwa nad Łotyszami 5:1. Trzy punkty na swoje konto zapisał Mateusz Cierniak, a tuż za nim wymagający tor przekroczył Bartłomiej Kowalski. Warto zaznaczyć, że nasi rywale przyjechali do Włoch bez swojego lidera — uczestnika cyklu Grand Prix, Andrzeja Lebiediewa, który nabawił się drobnego urazu.

W 5. biegu Polacy zmierzyli się z Włochami. Tym razem nasi zawodnicy musieli się bardziej namęczyć. Kolejny komplet punktów zdobył Mateusz Cierniak, lecz Bartłomieja Kowalskiego pokonał Paco Castagna, co ostatecznie dało nam triumf w stosunku 4:2.

Polacy w walce o złoto

Niestety chwilę później doszło do pierwszego przegranego biegu przez naszych zawodników. Brytyjczycy wykorzystali słabszy start Polaków i wygrali 4:2. Dwa cenne oczka dla Biało-Czerwonych wywalczył Mateusz Cierniak. Po 3 seriach startów Polacy zgromadzili 11 oczek, co dawało 2. miejsce tuż za Duńczykami (15 punktów).

Na tor w starciu z Niemcami upadł Bartłomiej Kowalski. Bardzo długo trwała decyzja o tym, czy wyścig zostanie powtórzony w komplecie. Ostatecznie sędzia nie wykluczył żadnego zawodnika. W powtórce Biało-Czerwoni załatwili sprawę tuż po starcie, zgarniając podwójne zwycięstwo 5:1, dzięki czemu wciąż pozostawali w walce o złoty medal Mistrzostw Europy. Niestety w dalszym ciągu Dania miała cztery oczka przewagi.

Biało-Czerwoni wicemistrzami Europy!

Zgodnie z planem polscy zawodnicy bez większych problemów pokonali podwójnie parę z Finlandii. Sprawę podwójnego zwycięstwa załatwili na pierwszym łuku, lecz na finiszu blisko wyrwania dwóch oczek był Mustonen, którzy minimalnie przegrał z Cierniakiem.

Przed ostatnią serią byli już znani medaliści. O końcowy triumf bezpośrednio zmierzyli się Polacy (21) z Duńczykami (23), Co prawda Wielka Brytania również miała w dorobku 23 punkty, lecz zakończyli już swoje zmagania. Niestety Dania okazała się bezlitosna i pokonała Biało-Czerwonych w stosunku 4:2, co zagwarantowało im złoty medal parowych Mistrzostw Europy. Jest to ich drugi tytuł w całej historii. Naszych zawodników czekał jeszcze dodatkowy wyścig o krążek srebrny z Brytyjczykami.

W barażu Bartłomiej Kowalski po ciekawym pojedynku pokonał Toma Brennana, co zagwarantowało nam srebrny medal parowych mistrzostw Europy. Z kolei brąz zawiśnie na szyjach Brytyjczyków, dla których jest to pierwszy krążek w historii tej imprezy.