Po losowaniu potencjalnych rywali w 4. rundzie Ligi Mistrzów (dla Rakowa) oraz Ligi Konferencji (dla reszty) w Polsce zapanował duży optymizm, ponieważ nasze kluby uniknęły najtrudniejszych rywali. Kiedy w narodzie pojawia się optymizm to rzeczywistość lubi szybko zrównać nas z ziemią. Wprawdzie Raków i Lech wygrali swoje spotkania (w przypadku częstochowian trzeba to uznać za sukces), tak Pogoń dostała solidne lanie od Gentu (0:5), a Legia przegrała na własnym stadionie z Austrią Wiedeń. Jak po tych rezultatach kształtuje się ranking UEFA?
Na początek – przypomnijmy sobie jak wyglądał ranking UEFA po meczach II. rundy eliminacji:
- 19. miejsce – Chorwacja: 21.150 pkt
- 20. miejsce – Grecja: 21.025 pkt
- 21. miejsce – Polska: 20.750 pkt
- 22. miejsce – Szwecja: 20.625 pkt
- 23. miejsce – Cypr: 20.225 pkt
- 24. miejsce – Rumunia: 20.000 pkt
- 25. miejsce – Rosja: 18.632 pkt
- 26. miejsce – Węgry: 18.500 pkt
Awans na 21. lokatę był dla Polskim dużym osiągnięciem i wskoczenie o jeszcze jedno oczko wyżej można było traktować jako cel „ekstra”, natomiast wciąż do wykonania. Różnica 0.275 pkt nie jawiła się jako dystans kolosalny. Trzeba jednak pamiętać, że do walki o europejskie puchary miały przystąpić w tej rundzie jeszcze dwie greckie drużyny – AEK Ateny oraz Olympiakos. Należało zatem liczyć na równie dobre występy polskich zespołów, a przy okazji odrobinę szczęścia w kwestii rezultatów bezpośrednich rywali naszych reprezentantów na arenie europejskiej.
P.S. W powyższym zestawieniu uwzględniliśmy Węgrów, ponieważ robimy to od początku eliminacji, ale dziś nie będziemy im się bliżej przyglądać. Przewaga Polski względem nich jest już duża (przed startem 3. rundy punktowo bliżej było nam do zajmujących 18. miejsce w rankingu UEFA Czechów), a Węgrom zostały tylko dwa zespoły w eliminacjach Ligi Konferencji.
19. miejsce – Grecja
Niestety dla nas, Grecja zaczęła tę rundę eliminacji zaskakująco dobrze. Panathinaikos sensacyjnie zwyciężył u siebie z Olympique Marsylią 1:0. W ramach eliminacji do Ligi Europy wchodzący do gry Olympiakos wygrał z Genkiem 1:0 przed własną publicznością. Taki sam wynik, również na własnym terenie, osiągnął Aris z Dynamem Kijów w el. LKE. Jedynym zespołem, który nie wygrał został PAOK, który zaliczył bezbramkowy remis z Hajdukiem Split. Grecja odskoczyła nam więc o 0,2 punktu, a przecież mecz AEK z Dinamo Zagrzeb został przełożony. Można było się spodziewać, że na tym etapie eliminacji siła ligi i rozpoczynanie eliminacji później oraz posiadanie 2 klubów w el. LM ze względu na 15. miejsce w rankingu UEFA w latach 2017/18 – 2021/22, na których podstawie są przydzielane miejsca na te eliminacje zrobią różnicę i tak też się stało.
20. miejsce – Chorwacja
Dwa starcia chorwackie omówiliśmy już wyżej przy Grecji, więc przejdziemy do dwóch pozostałych. Rijeka na wyjeździe pokonała 3:1 B36 Torshavn z Wysp Owczych, natomiast Osijek w Turcji przegrał aż 1:5 z Adaną Demirspor, więc możemy zakładać, że do fazy play-off Chorwaci nie podejdą w komplecie. Do Chorwacji odrobiliśmy 0,125 pkt w pierwszych meczach 3. rundy, ale – pamiętajmy – Dinamo zagra jeszcze z AEK-iem.
21. miejsce – Polska
Tutaj nie będziemy się rozwodzić, bo zakładamy, że wszystko wiecie. Raków pokonał na własnym stadionie Aris Limassol 2:1 i można żałować jedynie straconej bramki w końcówce. To samo można napisać o Lechu zamieniając Aris Limassol na Spartak Trnava. Pogoń w Belgii nieco się skompromitowała, ale chyba nikt nie zakładał, że przejdą Gent. Dużym zawodem jest jedynie porażka Legii z Austrią Wiedeń, ponieważ to zespół Kosty Runjaicia był typowany na faworyta tego spotkania.
22. miejsce – Szwecja
Szwecji na etapie 3. rundy został w europejskich pucharach już tylko jeden przedstawiciel. Jest to oczywiście mistrz kraju, Hacken. Szwedzi pokonali na wyjeździe litewski Zalgiris 3:1 w ramach eliminacji do Ligi Europy, co oznacza, że jedną nogą – jeśli nie roztrwonią dwubramkowej zaliczki w rewanżu na własnym stadionie – są już w fazie grupowej europejskiego pucharu. Względem Szwecji udało nam się odskoczyć o kolejne 0,250 punktu, aczkolwiek przy przewadze zespołów (4 do 1) mogliśmy oczekiwać więcej. W każdym razie – do końca eliminacji Szwedzi nie będą dla Polski zagrożeniem.
23. miejsce – Cypr
Kluczowy pojedynek pomiędzy Polską, a Cyprem w kontekście rankingu UEFA rozgrywa się pomiędzy Rakowem, a Arisem Limassol. W pierwszej rundzie górą był Raków wygrywając 2:1. Gdyby zespół Dawida Szwargi przegrał to spotkanie to dziś oglądalibyśmy plecy Cypru w rankingu UEFA. Wszystko dlatego, że kluby z tego kraju stanęły na wysokości zadania w eliminacjach Ligi Konferencji. Jedynym rozstawionym zespołem w 3. rundzie el. LKE był APOEL, który wywiązał się ze swojego zadania i na wyjeździe pokonał 2:0 gruzińską Dilę Gori. Nierozstawiona Larnaca zremisowała u siebie z Maccabi Tel Aviv, a Omonia pokonała 1:0 Midtjylland na własnym stadionie. Dla nas to o tyle ważne informacje, że zwycięzca pierwszej pary zagra w fazie play-off z Pogonią lub Gentem, a zwycięzca drugiej – z Legią lub Austrią Wiedeń. Paradoksalnie jeśli Larnaca przejdze dalej to z perspektywy rankingu UEFA może to i lepiej, że zagra z Gentem, który ma znacznie większe szanse na ich wyeliminowanie niż miałaby Pogoń (wówczas byłoby większe ryzyko, że Cypryjczycy będą mieć zespół w LKE).
24. miejsce – Rumunia
Nasza przewaga nad Rumunią po pierwszych meczach 3. rundy eliminacji europejskich pucharów się nie zmieniła. Rumuni mają o jeden zespół mniej od nas, ale wszystkie maksymalnie mogą zagrać w Lidze Konferencji. Mistrz kraju, Farul Constanta pokonał 3:0 Florę Tallinn, natomiast Sepsi St. Gheorghe i FCSB zremisowały z – odpowiednio – kazachskim Aktobe oraz duńskim Nordsjaelland. Rumunia cały czas utrzymuje tempo i w zależności od meczów rewanżowych będziemy mogli ocenić czy trzeba się ich obawiać.
Po analizie wyników poszczególnych krajów mogliście już zauważyć, że pozycja Polski się utrzymała, natomiast rozpiszmy jak dokładnie wygląda ranking UEFA:
- 19. miejsce – Grecja: 21.725 pkt (+0,700 pkt po pierwszych meczach 3. rundy)
- 20. miejsce – Chorwacja: 21.525 pkt (+0,375)
- 21. miejsce – Polska: 21.250 pkt (+0,500)
- 22. miejsce – Szwecja: 20.875 pkt (+0,250)
- 23. miejsce – Cypr: 20.850 pkt (+0,625)
- 24. miejsce – Rumunia: 20.500 pkt (+0,500)
- 25. miejsce – Węgry: 18.875 pkt (+0,375)