OFICJALNIE: Reprezentacje wycofują się z pomysłu tęczowych opasek!

Nie będzie tęczowych opasek dla kapitanów siedmiu reprezentacji, które deklarowały chęć udziału w akcji „OneLove”. Po jasnym komunikacie ze strony FIFA, zgodnie z którym wystąpienie z tego typu inicjatywą groziło karami finansowymi, żółtymi kartkami, a nawet zawieszeniem – Anglia, Belgia, Szwajcaria, Niemcy, Dania, Holandii i Walia zdecydowały się zrezygnować z tego typu pomysłu. Oficjalnie przekazano to w komunikacie prasowym – na trzy godziny przed pierwszym meczem Anglików na turnieju.

Jesteśmy bardzo sfrustrowani decyzją FIFA, która naszym zdaniem jest bezprecedensowa – napisaliśmy do FIFA we wrześniu, informując o naszej chęci noszenia opaski One Love, aby aktywnie wspierać integrację w piłce nożnej, i nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

FIFA bardzo jasno określiła, że nałoży sankcje sportowe, jeśli nasi kapitanowie będą nosić opaski na boisku. Jako federacje narodowe nie możemy stawiać naszych zawodników w sytuacji, w której mogą spotkać się z sankcjami sportowymi, w tym z karami pieniężnymi, dlatego poprosiliśmy kapitanów, aby nie próbowali nosić opasek w meczach Mistrzostw Świata FIFA.

komunikat reprezentacji Anglii źródło: https://twitter.com/SamiMokbel81_DM/status/1594628125400375299

Przypomnijmy, kampania „OneLove” została zapoczątkowana przez Holendrów w marcu tego roku

21 września w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia kapitanów poszczególnych ekip z tęczowymi opaskami. Oficjalnie, inicjatywa miała nie wyróżniać żadnej z grup, a symbolizować równość każdego fana futbolu. Kolory tęczy na opasce nie są nawet podobne do tych z flag LGBT. To miało przekonać władze związkowe do zgody na tego typu akcję. Pomysłodawcy nie chcieli łączyć swojej inicjatywy z żadną konkretną grupą, ale skojarzenia były od początku oczywiste.

źródło: twitter/henrywinter

O ile przesłanie kampanii miało być „łagodne”, o tyle szybko połączono „OneLove” ze środowiskiem LGBT. To nie spotkało się z przyjaznym odbiorem ze strony organizatorów Mundialu. Przedstawiciele poszczególnych nacji niemalże do samego końca deklarowali chęć założenia tęczowych opasek, nawet jeśli miałoby się to wiązać z karami. Jak widać, ostatecznie podjęto decyzje o rezygnacji. Paradoksalnie jednak, założenie w pewnym stopniu zostało zrealizowane. Użycie symbolu „OneLove” miało przecież wygenerować dyskusje, co udało się nawet bez rzeczywistego założenia opasek. Z drugiej strony – przyglądając się całej inicjatywie mamy wrażenie, że więcej dyskusji dotyczyło „tęczy”. Świat skupił się na przepychankach, która ze stron postawi na swoim, niż realnym przesłaniu kampanii.

REKLAMA
PODOBNE
REKLAMA
106,657FaniLubię
10,434ObserwującyObserwuj
596ObserwującyObserwuj

MOŻE ZACIEKAWI CIĘ