NOWY REKORD! Najwyższe zwycięstwo w dziejach reprezentacji Francji!

6 września 1995 roku, reprezentacja Francji pod wodzą Aimé Jacqueta pokonała Azerbejdżan 10:0. Gole w tamtym spotkaniu strzeliło aż 8 różnych zawodników. Jednym z tych, którzy nie zdołali dopisać swojego nazwiska na listę strzelców, był niejaki Didier Deschamps. Oczywiście, to były dopiero początki potęgi tamtej drużyny — która 3 lata później sięgnęła po mistrzostwo świata. Rekord najwyższego zwycięstwa wydawał się niezwykle trudny do pobicia. Aż do dzisiaj…

Podopieczni Didiera Deschampsa zmierzyli się z Gibraltarem

Umówmy się, rywalizacja wicemistrza świata z jedną z najsłabszych europejskich drużyn nie mogła skończyć się inaczej, niż wysokim zwycięstwem gospodarzy. Pikanterii spotkaniu dodał fakt debiutu Warrena Zaïre-Emery’ego. Zawodnik PSG został najmłodszym powojennym debiutantem w historii reprezentacji Francji. Od razu dostał szansę w pierwszym składzie, a po 16 minutach gry znalazł drogę do siatki. 17 lat, 8 miesięcy i 10 dni. Warren chwilę po strzelonym golu został sfaulowany przez Ethana Jamesa Santosa. Młody Francuz opuścił murawę z urazem, a Gibraltar od 18. minuty musiał radzić sobie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla 24-letniego defensora. Okazja na historyczny pogrom była bardziej niż oczywista.

Trójkolorowi urządzili prawdziwy festiwal strzelecki. Już do przerwy prowadzili 7:0 – co ciekawe, oddali w tym czasie 8 celnych strzałów. Po przerwie zabawa trwała, a chęć pobicia dotychczasowego rekordu napędzała do wyprowadzania kolejnych ciosów. Podobnie jak w meczu z Azerbejdżanem, na listę strzelców wpisywało się wielu piłkarzy. Jonathan Clauss, Warren Zaïre-Emery, Adrien Rabiot, Marcus Thuram, Youssouf Fofana, Ousmane Dembele, dwukrotnie Oliver Giroud, a także dwukrotnie Kingsley Coman i trzykrotnie Kylian Mbappe. To była istna rzeź niewiniątek — chociaż uczciwie rzecz ujmując, piłkarze Gibraltaru sami skazali się na taki los, grając przeciwko piekielnie mocnemu rywalowi przez 72 minuty w osłabieniu. Francuzi atakowali, w ich rywalach nie tliła się żadna nadzieja — robili jedynie za pachołki bezlitośnie ogrywane przez Trójkolorowych.

źródło: Polsat Sport w serwisie X

14:0! Mecz wielu rekordów

• Najwyższe zwycięstwo w dziejach reprezentacji Francji.
  • Najwyższa porażka w dziejach reprezentacji Gibraltaru.
  • Najwyższe zwycięstwo w historii kwalifikacji Mistrzostw Europy.
  • Najmłodszy powojenny debiutant w kadrze Francji
  • Najmłodszy powojenny strzelec w kadrze Francji

Kylian Mbappe przebił granicę 300 trafień w karierze seniorskiej i jest w tym momencie trzecim najskuteczniejszym strzelcem Trójkolorowych. 39 strzałów reprezentacji Francji, z czego 20 celnych i 14 trafień. Cóż to był za mecz! Historia została napisana na naszych oczach.

Francja — Gibraltar 14:0 (Santos (sam.) 3′, Thuram 4′, Zaïre-Emery 16′, Mbappe 30′, 74′, 82′, Clauss 34′, Coman 36′, 65′, Fofana 37′, Rabiot 63′, Dembele 73′, Giroud 89′, 90+1′)