Najlepsza jedenastka fazy grupowej MŚ 2022

Wczoraj zakończyła się faza grupowa, dziś rozpoczynamy już mecze 1/8 finału. Mundial w Katarze pędzi w błyskawicznym tempie, jednak nie sposób nie podsumować tego, co działo się w pierwszej rundzie. Na naszej stronie mogliście już przeczytać najważniejsze momenty fazy grupowej MŚ 2022, a w tym tekście skupimy się na wyróżnieniu poszczególnych zawodników, czyli stworzymy najlepszą jedenastkę pierwszego etapu turnieju.

REKLAMA

Bramkarz – Wojciech Szczęsny

Formalność. Chyba jedyna pozycja, na której nie może być jakiejkolwiek dyskusji. O Wojtku Szczęsnym pisaliśmy już w tym miejscu, więc nie ma potrzeby rozpisywać się po raz kolejny. Dwa obronione rzuty karne i 18 zatrzymanych strzałów w 3 meczach, z czego aż 14 z obrębu szesnastki, do tego rozpoczęcie dokładnym dalekim podaniem akcji bramkowej z Arabią Saudyjską. Modele matematyczne sugerują, że Szczęsny uchronił Polaków przed 3-4 golami, więc wybór nie mógł być inny.

Wyróżnienia: Andries Noppert

Prawy obrońca – Achraf Hakimi

Szczerze mówiąc, prawi obrońcy nie rozgrywają na razie spektakularnego turnieju. Achraf Hakimi nie pokazuje takiego potencjału ofensywnego, jak w PSG, ale trafił do tej jedenastki, ponieważ – po pierwsze – konkurencja nie była duża, a po drugie – bardzo dobrze spisuje się w defensywie. 24-latek dotychczas wykonał najwięcej odbiorów na MŚ. Zawodnik PSG w ostatnim meczu fazy grupowej z Kanadą zaliczył fantastyczną asystę zagrywając do En-Nesyriego z głębi pola i został wybrany zawodnikiem meczu, a w poprzednich dwóch jego zespół zachował czyste konto. Miejsce w naszym składzie Hakimi zawdzięcza również bardzo dobrej postawie defensywnej całej drużyny. Maroko dotychczas straciło tylko jednego gola.

Wyróżnienia: Silvan Widmer

Środkowy obrońca – Harry Souttar

Zdecydowanie jeden z piłkarzy, który podbił swoją wartość występami na Mistrzostwach Świata. Możemy śmiało zaryzykować tezę, że gdyby nie obrońca Stoke City to kadra Australii już siedziałaby w domach i w telewizorach oglądała dalsze losy Mistrzostw Świata. 25-latek wprawdzie nie zagrał dobrze w pierwszym, przegranym 1:4 meczu z Francją, ale w następnych spotkaniach – z Tunezją i Danią – to on był liderem defensywy, która zachowała 2 czyste konta. Mierzący 198 cm stoper świetnie czyści własne pole karne – jest drugi pod względem liczby wybić. Z drugiej strony, przy takich warunkach fizycznych ma dobrą koordynację i jest trudny do przejścia.

Środkowy obrońca – John Stones

O ile Harry’ego Souttara chwaliliśmy przede wszystkim za pracę w defensywie, tak reprezentacja, w której gra John Stones sprawia, że – przynajmniej w fazie grupowej – częściej musi operować piłką niż ją odzyskiwać. Piłkarz Manchesteru City bardzo dobrze rozgrywa piłkę. Więcej podań na MŚ wykonał tylko Rodri, a skuteczność zagrań Stonesa wynosi ponad 95%. W defensywie, kiedy jest wystawiany na próbę również nie zawodzi. Anglia straciła dwa gole w fazie grupowej (oba z Iranem), ale przy wysokim prowadzeniu, kiedy mogła wkraść się dekoncentracja. Ponadto Stones jest jedynym zawodnikiem obok którego w ostatnich latach Harry Maguire wygląda jak profesor, więc jak go nie doceniać?

Wyróżnienia: Josko Gvardiol, Harry Maguire, Thiago Silva, Marquinhos

Lewy obrońca – Theo Hernandez

Nieszczęście jego brata zadecydowało, że Theo w ogóle się tutaj znalazł. Już na początku pierwszego meczu Lucas zerwał więzadło krzyżowe przednie w prawym kolanie, co naturalnie wyeliminowało go z turnieju. Piłkarz Milanu jest zdecydowanie bardziej ofensywnym bocznym obrońcą, co zdążył zaprezentować w niecałych dwóch meczach, w których grał. Zaliczył dwie asysty i fantastycznie współpracował z Mbappe na lewej flance. Najlepiej o jego wpływie na ofensywę Les Blues świadczy liczba kluczowych podań. W niecałe 170 minut, jakie zagrał na MŚ zaliczył ich aż 9. Tylko 5 graczy ma lepszy wynik.

Wyróżnienia: Jordi Alba

REKLAMA

Defensywny pomocnik – Casemiro

Nasz zespół ustawimy w systemie 4-3-3, a najniżej ustawionym pomocnikiem będzie Casemiro. Piłkarz Manchesteru United w ostatnim meczu fazy grupowej dostał od selekcjonera odpoczynek, ale wcześniej znacznie przyczynił się do tego, że Brazylia po dwóch kolejkach miała już pewny awans do 1/8 finału. To on zdobył zwycięskiego gola z Serbią w 83. minucie włączając się do ataku, a ponadto w obu spotkaniach dobrze kontrolował środek pola zarówno w fazie posiadania piłki, jak i bez niej. Fakt, że z Casemiro na boisku Brazylia nie dopuściła rywali do celnego strzału również działa na korzyść 30-latka.

Wyróżnienia: Tyler Adams, Sofyan Amrabat

Środkowy pomocnik – Pedri

Nie chcąc, aby było to zbyt ofensywne zestawienie staraliśmy się znaleźć środkowego pomocnika odpowiedzialnego za regulowanie tempa gry i kontrolowanie posiadania piłki. Taką funkcję znakomicie wypełnia w reprezentacji Hiszpanii Pedri. Pomimo 20 lat jego inteligencja boiskowa jest niesamowita. Ma oczy dookoła głowy i zawsze wie, jak się zachować, aby nie stracić piłki w tłoku. Więcej podań od Pedriego na trwającym mundialu wymienili tylko Rodri i John Stones. 20-latek wykonał aż 44 zagrania w tercję ataku (drugi Hojbjerg „tylko” 30). Pedri może nie błyszczy liczbami w ofensywie (nie oddał ani jednego strzału, nie zaliczył też asysty), ale ma w nią duży wkład pozwalając błyszczeć innym.

Wyróżnienia: Granit Xhaka, Rodrigo Bentancur

Ofensywny pomocnik – Antoine Griezmann

Didier Deschamps na tym turnieju postanowił nieco zmienić rolę Griezmanna. Piłkarz Atletico cofnął się bardziej do środka pola grając kogoś pomiędzy „8-ką”, a „10-tką”. Swoboda, którą otrzymał Griezmann sprawdza się znakomicie. Kiedy popatrzymy w statystyki kreacji – nikt nie może się z nim równać. Najwyższy współczynnik xA (oczekiwane asysty) – 2,3, najwięcej kluczowych podań – 10 i najwięcej wykreowanych „dużych okazji” (big chances) – 5. Jeśli dodamy, że w ostatnim meczu fazy grupowej Griezmann wszedł z ławki tylko na 17 minut – wygląda to jeszcze bardziej imponująco.

Wyróżnienia: Mohamed Kudus, Jamal Musiala (gdyby tylko był skuteczniejszy to na pewno miałby miejsce w XI)

Prawoskrzydłowy – Bruno Fernandes

Prawe skrzydło to nie jest nominalna pozycja Bruno Fernandesa, aczkolwiek u nas znalazł się na niej z prostego powodu – na obecnym mundialu Fernando Santos wystawia go na tej pozycji. Oczywiście, piłkarz Man United często schodzi do środka i rotuje się pozycjami z kolegami, ale jednak to on teoretycznie gra na prawej stronie. Bruno otrzymał swobodę, a w jego przypadku zazwyczaj oznacza to liczby. Tak też jest i w Katarze. W meczu z Ghaną zanotował dwie asysty, następnie w starciu z Urugwajem dwa razy wpisał się na listę strzelców, więc w ostatnim spotkaniu fazy grupowej z Koreą w poczuciu dobrze wykonanego zadania śmiało mógł odpocząć. Według portalu statystycznego Sofascore Bruno Fernandes jest najwyżej ocenianym piłkarzem MŚ po fazie grupowej.

Wyróżnienia: Leo Messi, Hakim Ziyech

Lewoskrzydłowy – Kylian Mbappe

Przy Theo Hernandezie wspomnieliśmy tylko, że jego współpraca z Mbappe wygląda znakomicie i dlatego też piłkarz PSG znalazł miejsce w naszej jedenastce. Podobnie, jak wyżej omawiani Francuzi Mbappe rozpoczął na ławce ostatni mecz fazy grupowej, ale dwa wcześniejsze wystarczyły, aby wyśrubować imponujące liczby. Z Australią miał gola i asystę, z Danią – dublet. Tych trafień mogłoby być jeszcze więcej, ale 23-latek pudłował w dogodnych sytuacjach (zmarnował 4 „big chances”). Niemniej jednak, Kylian Mbappe z niesamowitą łatwością dochodzi do okazji – oddał najwięcej strzałów, w tym także celnych na trwającym mundialu i udowadnia, że nie ma obrońcy, który byłby w stanie go zatrzymać.

Wyróżnienia: Christian Pulisic, Vinicius Junior

Napastnik – Cody Gakpo

Po raz kolejny stawiamy na zawodnika, dla którego nie jest to nominalna pozycja. Żadna typowa 9-tka nie oczarowała nas jednak na tym mundialu na tyle, aby wygryźć z tego miejsca Cody’ego Gakpo. Piłkarz PSV strzelił 3 z 5 goli dla Holendrów na tym turnieju i za każdym razem otwierał on wynik spotkania. Z Senegalem – po uderzeniu głową. Przeciwko Ekwadorowi – lewą nogą. Z Katarem – prawą. Gakpo jest niezwykle skuteczny, ponieważ z 4 strzałów, które oddał na MŚ aż trzy wpadły do siatki. Jego liczby są tym bardzie warte docenienia, ponieważ na razie Holandia – mimo 7 punktów zdobytych w grupie – gra sporo poniżej swojego potencjału.

Wyróżnienia: Enner Valencia, Richarlison

Superrezerwowy – Karou Mitoma

Dodatkowa kategoria, w której postanowiliśmy wyróżnić zawodnika, który najbardziej się wyróżnił po wejściach z ławki. Nie mogło paść na piłkarza innej reprezentacji niż Japonia, która zmianami odrobiła straty z Niemcami i Hiszpanią. Piłkarzem, który zawsze dawał impuls wejściem na plac gry był Karou Mitoma. Skrzydłowy Brighton wprawdzie nie strzelił gola, ale zaliczył asystę w meczu z Hiszpanami i tworzył przewagę wygrywając pojedynki na skrzydle.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,570FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ