Mundial 2022: 20 ciekawostek, o których możesz nie wiedzieć

Jak często w porównaniu do innych reprezentacji zmieniamy selekcjonera? Który kraj ma zamiłowanie do stawiania na młodzież? Którzy selekcjonerzy mogą o sobie powiedzieć, że są specjalistami od Mistrzostw Świata? Jakie reprezentacje w ostatnich latach radzą sobie najlepiej na mundialach? Jakich rekordów możemy spodziewać się na MŚ w Katarze? Mundial 2022 rozpoczyna się już jutro. Z tej okazji przygotowaliśmy 20 ciekawostek na temat Mistrzostw Świata, o których możecie nie wiedzieć.

REKLAMA
  1. Ostatniego gola z gry na mundialu reprezentacja Polski strzeliła w 2002 roku. Na MŚ 2006 obie bramki strzelił Bartosz Bosacki po stałych fragmentach gry, na mundialu w 2018 roku Krychowiak i Bednarek trafiali po dośrodkowaniach z rzutu wolnego. 
  2. Krótszy staż pracy z reprezentacją od Czesława Michniewicza (10 miesięcy) na turnieju będą mieć:
    – Otto Addo z Ghany (9 miesięcy)
    – Rigobert Song z Kamerunu (8 miesięcy)
    – Walid Regragui z Maroka (3 miesiące)
    – Carlos Queiroz z Iranu (2 miesiące) 
  3. Z europejskich krajów, które zakwalifikowały się na MŚ w Katarze dziesięć brało udział również w poprzednim mundialu. Połowa nie zmieniła selekcjonera, cztery kraje – dokonały jednej zmiany. Polska od startu MŚ 2018 ma już czwartego trenera.
  4. Średnia występów w kadrze zawodników powołanych do reprezentacji Polski to 17 meczów. Pod tym względem tylko Francuzi powołali mniej doświadczoną kadrę (średnia 13 występów). Najbardziej doświadczonych zawodników ma natomiast Katar – średnio 53 występy. 
  5. Jedynym selekcjonerem, który pojawił się na każdym mundialu od 2010 roku jest Carlos Queiroz (2010 Portugalia; 2014, 2018 i 2022 Iran). Więcej udziałów w Mistrzostwach Świata jako trener mają tylko Bora Milutinovic (pięć) i Carlos Alberto Parreira (sześć). 
  6. Największy pechowiec Mistrzostw Świata wśród trenerów w ostatnich latach? Vahid Halilhodzic. Bośniak wywalczył awans na cztery ostatnie mundiale, ale wziął udział tylko w MŚ 2014 jako selekcjoner Algierii. W 2010 został zwolniony z WKS, w 2018 – z Japonii, a w 2022 – z Maroka. 
  7. Na ostatnich czterech mundialach zwycięzca turnieju nie wychodził z grupy z kompletem punktów. Ostatnią reprezentacją, która wygrała trzy mecze w grupie i sięgnęła po złoto jest Brazylia w 2002 roku. 
  8. Zwycięzcy ostatnich sześciu mundiali zachowywali czyste konto aż w 71% meczów fazy pucharowej (17 z 24 meczów). Jako jedyna żadnej bramki w fazie pucharowej nie straciła Hiszpania w 2010 roku. 
  9. Spośród zwycięzców czterech ostatnich mundiali zawodnicy, którzy rozpoczynali mecz jako środkowi napastnicy strzelili gola tylko w 21% meczów. Dla Francji w 2018 i Hiszpanii w 2010 roku piłkarze rozpoczynający mecz na “9-tce” nie strzelili żadnej bramki.
     
  10. Najwięcej występów na MŚ z powołanych do Kataru piłkarzy ma Leo Messi (19). Jeżeli Argentyna dojdzie do strefy medalowej, a Messi zagra we wszystkich meczach to zostanie on samodzielnym liderem tej klasyfikacji w historii MŚ. Obecnie najwięcej meczów na mundialach ma Lothar Matthaus (25). 
  11. Najmłodszym zawodnikiem, który zagrał na MŚ jest Norman Whiteside z Irlandii Północnej (miał 17 lat i 40 dni), a najstarszym – Essam El-Hadary z Egiptu (45 lat i 161 dni). Po powołanych zawodnikach wiemy już, że nie ma szans, aby ktoś pobił któryś z tych rekordów. 
  12. Jest natomiast szansa, że ujrzymy najstarszego debiutanta w historii MŚ. Bramkarz Meksyku, Alfredo Talavera skończył już 40 lat, ale nie zagrał nigdy na MŚ. Dotychczas najstarszym debiutantem jest David James, który w momencie rozgrywania swojego pierwszego meczu na mundialu miał 39 lat i 322 dni. 
  13. Najmłodszy skład do Kataru przywiozła Ghana. Średnia wieku powołanych zawodników wynosi 24,7 lat. Co ciekawe, Ghańczycy mieli najmłodszą reprezentację także na MŚ 2006 i 2010. W 2014 byli natomiast drudzy pod tym względem. Na żadnym innym mundialu nie zagrali. 
  14. Mundial w Katarze będzie jedenastym rozgrywanym poza Europą. Reprezentacje europejskie wygrały tylko dwa turnieje poza granicami ich kontynentu. Na pierwszy triumf musieli czekać aż do roku 2010, kiedy w RPA triumfowała Hiszpania. 4 lata później Niemcy powtórzyli te sztukę w Brazylii. 
  15. Jak to wygląda w drugą stronę? Dotychczas tylko raz na 11 przypadków zdarzyło się, aby zwycięzcą mundialu rozgrywanego w Europie była drużyna spoza tego kontynentu – Brazylia w Szwecji w 1958 roku. 
  16. Które kluby wysłały najwięcej piłkarzy na Mistrzostwa Świata do Kataru? 
    – Barcelona – 17 
    – Bayern i Manchester City – 16 
    – Al-Sadd – 15 
    – Manchester United – 14 
    – Real – 13 
    – Chelsea, Al-Hillal – 12 

    Początkowo to Bayern miał 17 przedstawicieli, a Barcelona 16, jednak Sadio Mane grający dla Bayernu został wyeliminowany z mundialu przez kontuzję, a do reprezentacji Hiszpanii w miejsce Jose Gayi został dowołany piłkarz Barcelony, Alejandro Balde.
  17. Teraz sprawdźmy, jak to wygląda przy podziale na ligi: 
    – Premier League – 134 
    – La Liga – 83 
    – Bundesliga – 76 
    – Serie A – 67 
    – Ligue 1 – 56 
    – MLS – 35 
    – liga saudyjska i liga katarska – po 33 
    – Championship – 25 
    – liga belgijska – 23 
  18. Na mundial w Katarze zostało powołanych 23 piłkarzy, którzy nie mają jeszcze na koncie debiutu w seniorskiej kadrze. Wśród nich są m.in. Youssoufa Moukoko (Niemcy), Xavi Simons (Holandia), czy Antonio Silva (Portugalia). 
  19. Brazylia jest jedyną reprezentacją, która wystąpiła na wszystkich mundialach. W gronie reprezentacji, które wzięły udział w każdych MŚ w XXI wieku – obok Canarinhos – znajdują się także Argentyna, Anglia, Francja, Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Japonia, Meksyk i Korea Południowa. 
  20. Za każdym razem do fazy pucharowej na MŚ w XXI wieku kwalifikowały się za to tylko dwie reprezentacje – Brazylia i, tu może dla wielu niespodzianka, Meksyk. 

Więcej o nadchodzącym mundialu w Katarze przeczytasz w tym miejscu

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,595FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ