Ile znaczy piłka nożna. Święto narodowe z powodu walki o mundial

Rząd Peru ogłosił, że poniedziałek 13 czerwca będzie świętem narodowym, a wszystko ze względu na mecz barażowy do Mistrzostw Świata w Katarze. Reprezentacja Peru zmierzy się w nim z Australią. Obywatele Peru otrzymają z tego względu dzień wolny od pracy, aby zjednoczyć się i wspierać swoich zawodników w walce o mundial.

REKLAMA

Piłkarskie święto

Walka o wyjazd na Mistrzostwa Świata jest niezwykle ważna dla każdego w Peru. Zarządzenie dnia wolnego od pracy ze względu na mecz piłkarski jest mimo wszystko niespodziewanym zjawiskiem. Tymbardziej, że w kraju panuje kryzys gospodarczy. Według ekspertów ustanowienie tego dnia wolnym od pracy dla sektora publicznego może przynieść straty w wysokości 1 500 miliona soli (1,5 mln euro). Mimo tego zdecydowano się na taki ruch. Jak mówił minister kultury Alejandro Salas, może to być jednak pozytywne dla sektora prywatnego. Ludzie będą chcieli przeżywać ten mecz wspólnie, co da możliwość zarobku różnym innym branżom. Jako inne pozytywy wskazuje on wzrost tożsamości narodowej oraz zjednoczenie się w tak ważnym momencie. Odpowiadał on także na inne zarzuty związane z wpływem na gospodarkę. Według niego należy patrzeć na to z optymizmem a nie pesymizmem. Wierzy, że awans Peru na Mundial ożywiłby gospodarkę, a do tego zapewniłby tak ważne teraz zjednoczenie kraju.

Szansa na historyczny sukces

Mecz między Peru a Australią zostanie rozegrany w Katarze na Al Rayyan Stadium. Reprezentacja z Ameryki Południowej awansowała do niego dzięki zajęciu 5 miejsca w kwalifikacjach Mistrzostw Świata na swoim kontynencie. W tabeli udało im się wyprzedzić między innymi Kolumbie i Chile. Australia natomiast musiała rozegrać dodatkowy mecz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, który to dopiero wyłonił uczestnika barażu o mundial.

W 2018 roku Peru awansowało na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej po 36 latach przerwy, co wywołało w kraju euforię. Teraz mają nadzieję na ponowny awans, i powtórzenie wyniku z 1982 roku. Wówczas to też był drugi mundial z rzędu z ich udziałem, co zdarzyło się pierwszy raz w ich historii.

Sourcerpp.pe
SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,603FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ