Czechy – zatrzeć złe wrażenie po eliminacjach

Czechy na poprzednich mistrzostwach Europy zaprezentowały się niespodziewanie dobrze. Choć ich gra w fazie grupowej nie zachwycała i awansowali z 3. miejsca, to w 1/8 finału udało się pokonać faworyzowanych Holendrów. W ćwierćfinale natomiast Czesi walczyli do samego końca z Duńczykami, ale musieli przełknąć gorycz porażki. Za zachodnią granicę jadą jednak w dość pesymistycznych nastrojach. Choć nie są oni bez szans na wyjście z grupy, to jednak ich postawa w eliminacjach pozostawia wiele do życzenia.

Historia i droga na Euro

Choć Czechy to nie jest spory kraj, to historię piłkarską ma całkiem bogatą. Uznawane są za spadkobiercę sukcesów Czechosłowacji, która niejednokrotnie była w stanie namieszać. Do upadku tego kraju w 1993 roku Czechosłowacy zdobyli łącznie aż 5 medali na wielkich turniejach. W 1934 i 1962 roku grali w finale mistrzostw świata, lecz nie byli w stanie przywieźć trofeum nad Wełtawę. Inaczej mają się sprawy z Euro – mają brązowy medal z 1960 i 1980 roku, lecz w 1976 sięgnęli po mistrzostwo, pokonując po rzutach karnych RFN. To właśnie w tym meczu narodziła się tzw. „panenka”, czyli delikatny strzał z podcinki w środek bramki. Nazwany został na cześć Antonina Panenki, który w ten sposób zapewnił Czechosłowacji zwycięstwo. Po upadku także zanotowali kilka sukcesów, na czele ze srebrem Euro w 1996 i brązem w 2004. Z kolei na awans na mundial Czesi czekają już 18 lat.

REKLAMA

Choć reprezentacja Czech awansowała na Euro bezpośrednio, to kibicom bardzo nie podobał się styl gry. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie jeszcze gorsza postawa Polaków, to być może to Czesi musieliby walczyć w barażach. Czechom najbardziej nie podobał się ich wygrany mecz z Wyspami Owczymi (1:0 po karnym) oraz druzgocąca porażka z Albanią (0:3). Po eliminacjach trener Jaroslav Šilhavý podał się do dymisji po fali krytyki ze strony nie tylko kibiców, ale też samych piłkarzy. Mimo to w 8 spotkaniach przegrali tylko raz i zajęli 2. miejsce w swojej grupie, tuż za Albanią.

Zgranie największym atutem

Hašek ma do swojej dyspozycji naprawdę jakościowych graczy. Oprócz ich klasy sportowej Czesi są ze sobą bardzo dobrze zgrani, gdyż wielu z nich ma okazję ze sobą współpracować na co dzień w klubie. Matěj Kovář, a także duet czołowych napastników, czyli Patrik Schick i Adam Hložek razem zdobyli mistrzostwo Niemiec dla Bayeru Leverkusen. Z kolei Vladimír Coufal i Tomáš Souček współpracują ze sobą w trakcie sezonu ligowego w West Ham United. Oprócz tego Czesi chętnie stawiają na piłkarzy z rodzimej ligi, która jest na całkiem wysokim poziomie. Spośród 25 zawodników w kadrze na Euro aż 15 z nich gra w Fortuna Lidze, a konkretniej w trzech czołowych klubach – Sparcie, Slavii i Viktorii. Zatem nasi południowi sąsiedzi nie będą musieli martwić się o chemię między reprezentantami na boisku.

Na co stać Czechów?

W grupie F Czeskie Lwy zmierzą się z Portugalią, Turcją i Gruzją. W starciu z Portugalczykami będzie im bardzo ciężko i nie będą stawiani w roli faworyta. Odwrotnie jest z kolei w przypadku starcia z Gruzją. Dlatego dla Czechów kluczowy będzie mecz z Turkami, który będzie prawdopodobnie starciem o 2. miejsce w grupie F. Jeśli Czesi nie chcą patrzeć na poczynania innych i bawić się w matematykę, obliczając szanse na awans z 3. miejsca, to muszą pokonać Turcję.

W eliminacjach Czesi grali siermiężny i niezbyt wyrafinowany futbol. Nie ma nad czym się zachwycać w ich stylu – wybierali oni bowiem zwykle najprostsze rozwiązania. Przez linię obrony Czeskie Lwy przebijały się najczęściej za pomocą dośrodkowań lub stałych fragmentów gry. Posyłali bardzo dużo długich podań, a także sporo walczyli w powietrzu. Nie były to jednak najlepsze sposoby, gdyż Czechy strzeliły łącznie 12 goli – to najgorszy wynik spośród zakwalifikowanych drużyn. Sporo będzie zależeć od dyspozycji Součka – to on był najskuteczniejszym Czechem eliminacji (pod nieobecność Schicka), najlepiej radził sobie w powietrznych pojedynkach i odbiorze piłki. Równie ważni będą obrońcy w postaci Tomáš Holeša i Davida Juráska, gdyż to oni wspomagali pomocnika West Hamu w kreowaniu akcji. W celu przełamania pressingu rywala Czesi stosują niekiedy popularną w Polsce „lagę”, czyli dalekie podanie w kierunku samotnego napastnika.

Skład reprezentacji Czech na Euro 2024

Bramkarze: 1. Jindřich Staněk, 16. Matěj Kovář, 23. Vítezsláv Jaroš

Obrońcy: 2. David Zima, 3. Tomáš Holeš, 4. Robin Hranáč, 5. Vladimír Coufal, 6. Martin Vitík, 14. David Douděra, 15. David Jurásek, 18. Ladislav Krejčí, 24. Tomáš Vlček

Pomocnicy: 7. Antonín Barák, 14. Lukáš Provod, 17. Václav Černý, 20. Ondřej Lingr, 21. Lukáš Červ, 22. Tomáš Souček, 25. Pavel Šulc, 26. Matěj Jurásek

Napastnicy: 9. Adam Hložek, 10. Patrik Schick, 11. Jan Kuchta, 13. Mojmír Chytil, 19. Tomáš Chorý

REKLAMA

Trener: Ivan Hašek

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,069FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ