Pojedynek Fiorentiny z Lechem Poznań, do którego doszło 22 października 2015 roku, na zawsze zapisał się w historii polskiego futbolu. Po raz pierwszy bowiem zdarzyło się, żeby w meczu europejskich pucharów zespół znad Wisły zwyciężył we Włoszech. Co więcej, doszło do tego w sytuacji, w której Kolejorz zamykał tabelę ekstraklasy, a Fiorentina prowadziła w Serie A. W Poznaniu najwyraźniej zadziałał „efekt nowej miotły” – niespełna dwa tygodnie przed starciem w Toskanii Macieja Skorżę zastąpił Jan Urban. Sprawdźmy co u bohaterów tamtego spotkania.
Jasmin Burić
Karierę rozpoczął w NK Čelik Zenica, gdzie przez trzy sezony był podstawowym bramkarzem. W sierpniu 2008 roku trafił na testy do poznańskiej drużyny, na których wypadł na tyle dobrze, że Kolejorz zaproponował mu kontrakt. Dla Lecha zagrał w 157. spotkaniach, dzięki czemu uznawany jest za żywą legendę poznaniaków. W 2019 roku odszedł do Hapoel Hajfa, a z dniem 3 stycznia 2022 roku podpisał kontrakt z Zagłębiem Lubin. Tam obecnie jest tylko rezerwowym.
Tamas Kadar
W styczniu 2008 roku Kadar podpisał kontrakt z angielskim Newcastle United. Rok później spadł z tym klubem do Championship. „Sroki” wróciły do najwyższej klasy rozgrywkowej w już w kolejnym sezonie, ale Węgier nigdy nie doczekał się debiutu w Premier League. Potem grał jeszcze w Holandii, na Węgrzech, aż w końcu podczas przerwy zimowej sezonu 2014/15 zasilił skład Lecha Poznań, podpisując trzyipółletni kontrakt. Dla „Kolejorza” wystąpił łącznie w 75 spotkaniach, w których zanotował tylko dwie asysty. Po poznańskiej przygodzie szukał swojego miejsca w Dynamie Kijów i chińskim Shandong Luneng Taishan.
Od 1 lipca 2023 roku jest zawodnikiem węgierskiego MTK Budapest. W reprezentacji Węgier uzbierał 57 występów, brał udział w Euro 2016.
Marcin Kamiński
Kamiński jest wychowankiem Aluminium Konin, skąd w 2005 trafił do juniorskiej drużyny Lecha. W czerwcu 2016 podpisał trzyletni kontrakt z VfB Stuttgart. W sezonie 2016/17 wygrał z VfB rozgrywki 2. Bundesligi i tym samym awansował do niemieckiej elity. W sierpniu 2018 roku został wypożyczony do Fortuny Düsseldorf. Po sezonie wrócił do Stuttgartu. 30 czerwca 2021 roku jego kontrakt wygasł. Dwa dni później został zawodnikiem Schalke, z którym występuje obecnie w 2. Bundeslidze – zdarza mu się nawet zakładać opaskę kapitana.
Dariusz Dudka
W Ekstraklasie zadebiutował w 2000 roku jako zawodnik Amiki. 5 lat później został sprzedany do Wisły Kraków, z którą wkrótce świętował tytuł mistrzowski. W 2008 roku został sprzedany do francuskiego AJ Auxerre za 2,5 mln euro, a kolejne 4 lata później przeniósł się do hiszpańskiego Levante UD i po kolejnym roku do Birmingham City. Po półrocznej przygodzie wrócił do Wisły Kraków, a u schyłku swojej kariery, został zawodnikiem Lecha Poznań. W 2017 roku na stałe przeniósł się do rezerw tego klubu, w których występował do 2019 roku. 4 sierpnia 2020 roku został asystentem trenera Dariusza Żurawia przy pierwszym zespole. W kolejnych latach pomagał także Maciejowi Skorży i Johnowi van den Bromowi.
Tomasz Kędziora
W sezonie 2014/2015 zdobył z Lechem Poznań tytuł mistrza Polski, występując w 35 spotkaniach, strzelając 3 bramki i zaliczając 6 asyst. Z Kolejorzem postanowił się pożegnać w lipcu 2017 roku zostając piłkarzem Dynama Kijów. Przez długie lata występował w lidze ukraińskiej, którą opuścił dopiero po agresji Rosji. W marcu 2022 roku tymczasowo dołączył do Lecha – w barwach „Kolejorza” zdobył tytuł mistrza Polski, jednak jego wkład w sukces nie był znaczący. Po sezonie wrócił do Kijowa, a od sezonu 2023/2024 jest zawodnikiem greckiego PAOKu Saloniki.
Łukasz Trałka
25 maja 2012 roku podpisał trzyletni kontrakt z Lechem Poznań. Kosztował ledwie 100 tysięcy euro. W barwach Kolejorza rozegrał łącznie 274 spotkania, w których zdobył 17 bramek. W 2019 roku przeniósł się do pierwszoligowej Warty Poznań, z którą następnie awansował do Ekstraklasy. 14 maja 2022 meczem z Lechem Poznań w Derbach Wielkopolski zakończył karierę piłkarską. Od 2022 roku jest komentatorem i ekspertem podczas meczów piłkarskiej Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy w Viaplay.
Abdul Aziz Tetteh
Wychowanek Liberty Professionals, w swojej karierze grał także w Udinese, Granadzie, Lechu Poznań, Dinamie Moskwa czy Widzewie Łódź. Były reprezentant Ghany do lat 20, który nigdy nie zdołał przebić się do dorosłej kadry. Tak samo nie było mu dane zagrzanie miejsca w jednym klubie na dłuższy czas. W barwach „Kolejorza” udało mu się wygrać dwukrotnie Superpuchar Polski. Po odejściu z Widzewa jest bez klubu, lecz podobno nie zakończył jeszcze piłkarskiej kariery. Jako piłkarz poznańskiej drużyny uchodził za czołową postać zespołu, gościa, który nigdy nie odstawia nogi. Z czasem jego zawziętość zmieniła się niestety w przesadnie brutalne faule.
Dariusz Formella
To z pewnością jeden z tych piłkarzy, których kariera może zaskakiwać. W październiku 2013, po ukończeniu 18. roku życia, podpisał profesjonalny kontrakt z Lechem, który obowiązywał do końca czerwca 2016. Łącznie w sezonie 2014/15 wystąpił w 33 meczach Lecha, strzelając 6 bramek i zdobył z drużyną Mistrzostwo Polski, a także dotarł do finału Pucharu Polski. Następnie przedłużył swój kontrakt do czerwca 2019 roku. Na tym można zakończyć sukcesy Formelli związane z Lechem Poznań.
Później bowiem był wysyłany na wypożyczenia. Arka Gdynia, Pogoń Szczecin – aż w końcu Raków Częstochowa, który zdecydował się kupić pomocnika. Od lipca 2019 próbuje swoich sił za granicą. Zasilił szeregi Sacramento Republic FC z USL Championship. W 2022 roku trafił Oakland Roots SC, a od tego sezonu jest zawodnikiem Phoenix Rising. Trzeba jednak oddać, że na drugim poziomie rozgrywkowym w USA radzi sobie całkiem nieźle. Inna kwestia, że poziom tamtejszej ligi nie jest najwyższy.
David Holman
W styczniu 2015 został wypożyczony do Lecha Poznań z Ferencvárosi TC. Łącznie w barwach „Kolejorza” zagrał w 11 spotkaniach, w których zdołał strzelić dwie bramki. Delikatnie mówiąc nie było to najlepsze wypożyczenie. Dlatego już w styczniu 2016 roku podpisał czteroletni kontrakt z Debreceni VSC. Latem 2017 roku przeszedł do Slovana Bratysława, w którym gra do dziś. I to zdecydowanie lepiej niż w Lechu.
Gergo Lovrencsics
20 czerwca 2012 roku został wypożyczony na rok do Lecha Poznań. Poznański klub zastrzegł sobie prawo pierwokupu. W maju kolejnego roku Lech skorzystał z opcji pierwokupu i na stałe pozyskał zawodnika. Po wygaśnięciu kontraktu w Polsce podpisał kontrakt z Ferencvárosi TC. Dołożył ogromną cegiełkę do awansu węgierskiej drużyny do Ligi Mistrzów w 2020 roku – jego gol pomógł wyeliminować w kwalifikacjach Dinamo Zagrzeb. Latem 2021 przeniósł się do Hajduka Split, a od obecnego sezonu jest zawodnikiem drugoligowego NK Solin. Z pewnością to jeden z tych piłkarzy, których kibice Lecha Poznań będą wspominać z sentymentem. Węgier może nie miał łatwego charakteru, lecz odwdzięczał się dobrą grą na boisku. Przebojowy, ambitny, zawsze uśmiechnięty.
Denis Thomalla
Zanim trafił do Poznania grał w takich zespołach jak TSG 1899 Hoffenheim, RB Leipzig czt SV Ried. Nic w tym dziwnego, że oczekiwania względem Niemca były dość duże. Lech wybierał wówczas pomiędzy Thomallą a Nemanją Nikolicem, który ostatecznie trafił do Legii Warszawa. Denis zawodził pod każdym możliwym względem. Maciej Skorża zapewniał, że Niemiec potrzebuje czasu, ale wkrótce sam został zastąpiony przez Jana Urbana. Thomallę odesłano na wypożyczenie do 1. FC Heidenheim, które po pół roku zdecydowało się go wykupić. Z takiego rozwiązania cieszono się w Poznaniu. Lech odzyskał większą część wydanych pieniędzy, a kibice pukali się w czoło, jakim cudem ktoś przejmuje piłkarza nazywanego jednym z najgorszych transferów Kolejorza w historii.
Pierwsze trzy sezony w nowym zespole były bardzo słabe. Łącznie uzbierał w nich 7 goli i 6 asyst. Bez szału. Jednak już w rozgrywkach 2018/19 popisał się 8 golami i 5 asystami. Identyczne statystyki zaliczył w poprzednim sezonie, będąc jednym z ważniejszych piłkarzy zespołu, który zdołał awansować do Bundesligi. W niemieckiej elicie zagrał 14 spotkań, ale jego pozycja w drużynie jest już nieporównywalnie słabsza.
REZERWOWI:
Dawid Kownacki
Wszedł na boisko w 63. minucie, a 120 sekund później strzelił gola dającego prowadzenie. Swój pierwszy sezon 2013/2014 zakończył z dorobkiem 13 meczów, strzelając dwa gole i asystując kolegom z drużyny przy trzech golach. Został również nominowany do nagrody „Odkrycie sezonu”. W kolejnym sezonie, zdobywając 3 gole, pomógł Lechowi w zdobyciu mistrzostwa Polski. W lipcu 2017 roku podpisał pięcioletni kontrakt z Sampdorią, potem przenosząc się do Fortuny Dusseldorf. 2 lutego 2022 trafił na półroczne wypożyczenie do Lecha Poznań, z którym zdobył mistrzostwo Polski. Po zakończeniu sezonu Kownacki wrócił do Fortuny. W maju 2023 roku klub Bundesligi Werder Brema ogłosił podpisanie kontraktu z Kownackim. Jego przygoda z tym zespołem to póki co pasmo niepowodzeń…
Kasper Hamalainen
30 stycznia 2013 został zawodnikiem Lecha Poznań, z którym podpisał trzyletni kontrakt. Dla „Kolejorza” wystąpił łącznie w 131 spotkaniach, w których strzelił 36 bramek. 11 stycznia 2016 związał się z… Legią Warszawa, do której dołączył po wygaśnięciu umowy z Lechem. Już w pierwszym sezonie gry przy Łazienkowskiej zdobył z Legią krajowy dublet – mistrzostwo i Puchar Polski. W maju 2019 roku klub poinformował o odejściu Hamalainena. Obecnie jest zawodnikiem fińskiego Turun Palloseura.
Maciej Gajos
Drugi ze zmienników, którzy dali dużo z ławki. Strzelił gola na 2:0 w 82. minucie. Jest wychowankiem Rakowa Częstochowa. Do Poznania trafił z Jagielloni Białystok za 500 tysięcy euro. Dla „Kolejorza” zagrał łącznie 151 razy. Strzelił 18 bramek i dołożył do tego 10 asyst. W lipcu po wygaśnięciu kontraktu został zawodnikiem Lechii Gdańsk. Od 14 lipca 2023 roku postanowił spróbować swoich sił za granicą i został piłkarzem indonezyjskiego Persija Jakarta. Z Ekstraklasą, jak i z Gdańskiem pożegnał się pięknym golem z połowy strzelonym w spotkaniu z Legią Warszawa.