Do obecności Chorwacji na wielkich turniejach zdążyliśmy już przywyknąć. W XXI wieku jednym wielkim turniejem, jaki opuścili Vatreni, były mistrzostwa świata w RPA w 2010 roku. Poza tym wyjątkiem zawsze grają w finałach czy to mundialu, czy Euro. Choć Chorwacja proklamowała swoją niepodległość od Jugosławii dopiero w 1991 roku, to lista osiągnięć jej piłkarskiej reprezentacji jest całkiem imponująca. Weźmy też pod uwagę fakt, że ten kraj zamieszkuje jedynie 4 miliony mieszkańców – niewiele więcej, niż w Berlinie, do którego Chorwaci będą chcieli się wybrać 14 lipca.
Historia i droga na Euro
Chorwacja nie powinna być uznawana już za kandydata na miano czarnego konia. Zajmuje ona bowiem wysokie, 10. miejsce w rankingu FIFA. Na wielkich turniejach radzi sobie zwykle dobrze, chociaż lepiej wychodzą im mundiale. Choć Chorwaci zagrali jedynie na 6 mundialach, to medale zdobywali aż 3-krotnie – 2 razy brąz (1998, 2022), a także wspominane na Bałkanach z wypiekami na twarzy srebro w 2018 roku. Oprócz tego w zeszłym roku zajęli 2. miejsce w Lidze Narodów – w rzutach karnych w finale ulegli Hiszpanom. Z Euro już tak dobrych wspomnień nie mają – ich najlepszym wynikiem jest ćwierćfinał (1996, 2008).
W eliminacjach do Euro 2024 nie poszło najlepiej podopiecznym Zlatko Dalicia. Co prawda wywalczyli sobie bezpośredni awans z 2. miejsca, lecz do ostatnich chwil musieli drżeć o wynik. Sporo zależało tutaj od gry reprezentacji Walii, z którą Chorwacja pierw zremisowała, a następnie przegrała. Szczęśliwie dla nich wszystko ułożyło się po ich myśli – w ostatniej kolejce pokonali Armenię, a Walia zremisowała z Turcją i Chorwaci z 4-punktową przewagą zameldowali się w turnieju finałowym.
Skład pełen klasowych graczy
Na papierze kadra Chorwacji prezentuje się solidnie. Szczególnie tutaj wyróżnia się środek pola, w postaci m.in. Luki Modricia oraz Marcelo Brozovicia. Choć obydwoje mają już swoje lata, to ich znaczenie dla reprezentacji jest wręcz nieocenione. To właśnie oni odpowiedzialni są za rozgrywanie piłki, co w eliminacjach wychodziło im bardzo dobrze – Chorwacja ogółem miała przeciętną dokładność podań na poziomie 88,8%. Inne pozycje także wyglądają całkiem nieźle. W bramce posiadają jednego z najlepszych golkiperów ligi tureckiej – Dominika Livakovicia. W obronie natomiast mają do dyspozycji Joško Gvardiola oraz obecnego mistrza Niemiec po kapitalnym sezonie, czyli Josipa Stanišicia, zaś w ataku – doświadczonego Andreja Kramaricia oraz Ivana Perišicia. Choć ekipa z Półwyspu Bałkańskiego opiera się w głównej mierze na starszych graczach (średnia wieku kadry na Euro 2024 – 27,6 lat), to posiadają także kilka młodych talentów, na czele z Gvardiolem i Luką Sučiciem.
Na co stać Chorwatów na ME?
W fazie grupowej podopieczni Zlatko Dalicia nie będą mieli lekko. Będą musieli zmierzyć się ze zwycięzcami Ligi Narodów – Hiszpanią oraz aktualnymi mistrzami Europy – Włochami. Oprócz nich zagrają także z Albańczykami. Sporo będzie zależeć właśnie od meczu z naszymi rywalami z eliminacji – odpowiednio wysoka wygrana mogłaby zapewnić im awans z 3. miejsca. Jednakże Vatreni mają ambicje na zdecydowanie coś więcej i będą z pewnością się starać urwać punkty potęgom z Europy Południowej.
Gra reprezentacji Chorwacji będzie w dużej mierze zależeć od drugiej linii. Pomocnicy z Modriciem na czele są odpowiedzialni za wyprowadzanie ataków. To oni decydują, czy koledzy zaatakują środkiem, czy może jednak flanką. Ponadto oni mają w zwyczaju narzucać rywalowi własne warunki gry już od pierwszych minut (przeciętne posiadanie piłki w eliminacjach do Euro 2024 – 66,9%). Oprócz tego gra Chorwatów cechuje się wysoką dokładnością podań. Ta skrupulatność pozwala im zawzięcie nacierać na bramkę przeciwnika – oddawali średnio 18 strzałów na mecz, co jest 5. najlepszym wynikiem eliminacjach. Choć podopieczni Zlatko Dalicia mają trudną grupę, to niełatwo wyobrazić sobie fazę pucharową bez ich udziału.
Skład reprezentacji Chorwacji na Euro 2024
Bramkarze: 1. Dominik Livaković, 12. Nediljko Labrović, 23. Ivica Ivušić
Obrońcy: 2. Josip Stanišić, 3. Marin Pongračić, 4. Joško Gvardiol, 5. Martin Erlić, 6. Josip Šutalo, 19. Borna Sosa, 21. Domagoj Vida, 22. Josip Juranović
Pomocnicy: 7. Lovro Majer, 8. Mateo Kovačić, 10. Luka Modrić, 11. Marcelo Brozović, 13. Nikola Vlašić, 15. Mario Pašalić, 18. Luka Ivanušec, 25. Luka Sučić, 26. Martin Baturina
Napastnicy: 9. Andrej Kramarić, 14. Ivan Perišić, 16. Ante Budimir, 17. Bruno Petković, 20. Marko Pjaca, 24. Marco Pašalić
Trener: Zlatko Dalić