Żużel: Zmarzlik goni żużlowe legendy! Historyczny medal dla Słowacji!

Wczoraj w Toruniu rozdano wszystkie medale Indywidualnych Mistrzostw Świata w jeździe na żużlu w roku 2023. Po raz czwarty w swojej karierze tytuł wywalczył Bartosz Zmarzlik. Ogromny sukces zaliczyli także srebrny medalista, Szwed Fredrik Lindgren oraz Martin Vaculik, który wywalczył historyczny medal dla swojego kraju. Patryk Dudek ukończył zmagania na 10. pozycji, a Maciej Janowski na czternastej.

Bartosz Zmarzlik goni żużlowe legendy

Bartosz Zmarzlik po raz kolejny zapisał się w historii speedwaya na całym świecie. Po dyskwalifikacji w Vojens jego przewaga stopniała do zaledwie 6 punktów. To jednak nie przeszkodziło naszemu zawodnikowi, aby czwarty raz zapewnić sobie tytuł Mistrza Globu, zwyciężając w wielkim stylu 10. rundę Speedway Grand Prix w Toruniu, tym samym wyrównał rekord liczby zwycięstw w poszczególnych rundach IMŚ Australijczyka — Jasona Crumpa (23)! Co więcej, Drużynowy Mistrz Polski i Drużynowy Mistrz Świata stał się najmłodszym żużlowcem w historii z czterema tytułami. Dokonał tego w wieku zaledwie 28 lat. Ove Fundin miał wówczas 30, Tony Rickardsson (31), Barry Briggs (32), Ivan Mauger (33), a Greg Hancock aż 46!

Życiowy sukces osiągnęli także Fredrik Lindgren, który nigdy wcześniej nie był wicemistrzem świata oraz Martin Vaculik. Słowak nie miał dotychczas medalu najważniejszej imprezy na świecie. Ponadto wywalczył dla swojego kraju pierwszy krążek w całej historii. Utrzymanie w cyklu na kolejny rok zapewnili sobie także: Czwarty w generalce — Jack Holder, piąty — Leon Madsen oraz Robert Lambert. Miejsce w przyszłym sezonie w SGP mają również: Szymon Woźniak, Mikkel Michelsen, Jan Kvech i Jason Doyle.

Patryk Dudek, zajmując 4. miejsce w Toruniu, przesunął się w klasyfikacji końcowej na 10. miejsce, zdobywając 76 oczek. Maciej Janowski z kolei wywalczył 43 punkty, co dało odległą, 14. lokatę.