Żużel: Janusz Kołodziej brązowym medalistą Mistrzostw Europy!

Czwarta, a zarazem ostatnia runda tegorocznej edycji Indywidualnych Mistrzostw Europy odbyła się w czeskich Pardubicach. Zawody ze względu na ulewę zostały zakończone po 16. biegach, po których najlepszy okazał się Janusz Kołodziej. Polak tym samym wywalczył brązowy medal Mistrzostw Europy. Drugi był Dominik Kubera, a podium uzupełnił Leon Madsen. Duńczyk sięgnął po srebrny medal. Mistrzem Europy został Mikkel Michelsen. 

Czeskie Pardubice po raz drugi z rzędu goszczą zmagania ostatniej rundy Indywidualnych Mistrzostw Europy w jeździe na żużlu. Przed rokiem, najlepszy okazał się tutaj Mikkel Mikkelsen, który tym samym zagwarantował sobie brązowy medal. Na podium stanęli też Leon Madsen (Mistrz Europy) i Daniel Bewley. Najwyżej z naszych reprezentantów sklasyfikowany był Dominik Kubera (4. miejsce), a na szóstej pozycji zmagania ukończył — Janusz Kołodziej. Słabsza dyspozycja zawodnika FOGO Unii Leszno pozbawiła Polaka tytułu Mistrza Europy, które przegrał o jeden punkt z wyżej wymienionym Madsenem.

Trzech Polaków z szansami na medal

W klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu, po rundach w Częstochowie, Gustrow i Bydgoszczy w stawce z dorobkiem 43 przewodził Mikkel Michelsen, który nad drugim Leonem Madsenem miał 8 punktów przewagi. Trzeci Janusz Kołodziej trafił do Duńczyków kolejno: 12 i 4 oczka. Z szansami na krążek pozostawali również, piąty w generalce — Patryk Dudek (27), szósty, Kacper Woryna (25) i ósmy — Dominik Kubera (20). Dalsze lokaty zajmowali Szymon Woźniak (jedenasty) i Grzegorz Zengota (szesnasty).

Łącznie pięciu Biało-Czerwonych wzięło udział w czeskiej rundzie Speedway Euro Championship, byli nimi: Janusz Kołodziej, Patryk Dudek, Dominik Kubera, Kacper Woryna i Grzegorz Zengota. Oprócz naszych reprezentantów na liście startowej widniały nazwiska trzynastu zawodników (wraz z rezerwowymi) z siedmiu krajów, w tym: pięciu Czechów, trzech Duńczyków i po jednym przedstawicielu ze Szwecji, Niemiec, Łotwy, Wielkiej Brytanii i Francji.

Bardzo udany początek rywalizacji!

Już w pierwszym biegu pod taśmą spotkało się dwóch reprezentantów Polski (Kubera i Kołodziej) a stawkę uzupełnili Czech Milik i Szwed — Antonio Lindbaeck. Dubletem zwyciężyli Biało-Czerwoni. Pierwszy linię mety przekroczył Janusz, a drugi — Dominik. W kolejnej odsłonie spotkali się zawodnicy, którzy pozostają w walce o medale (Lebiediew, Madsen i Woryna), a na dodatek Grzegorz Zengota. Dość niespodziewanie faworytów pogodził Grzegorz, tuż za nim przyjechali Lebiediew, Woryna i Leon Madsen. W 3. wyścigu na pierwszym okrążeniu na tor niebezpiecznie upadł Mikkel Michelsen. Duńczyk po dłuższej chwili opuścił owal o własnych siłach. W powtórce nie pojechał Francuz — Dimitri Berge, który spowodował upadek stałego uczestnika Indywidualnych Mistrzostw Świata. Na zakończenie 1. serii startów Patryk Dudek stoczył zażarty bój o trzy punkty z Andreasem Lyagerem. Lepiej z tego starcia wyszedł zawodnik z Kraju Hamleta.

Pięciu liderów po dwóch seriach

Po raz kolejny na starcie spotkali się żużlowcy, który walczą o krążek — Mikkelsen, Kubera oraz Lebiediew, a całość zamknął Lyager. Najlepszy okazał się Dominik, wyprzedzając Mikkela, Andrzeja i Andreasa. W 6. gonitwie bezpośredni bój stoczyli Madsen z Kołodziejem. Na nasze nieszczęście wygrał Duńczyk, który po dwóch seriach ma dwa punkty przewagi nad naszym zawodnikiem w rywalizacji o srebrny medal. Chwilę później nie najlepiej poradzili sobie Dudek z Woryną. Polacy przyjechali na ostatnich pozycjach. W 8. biegu wygrał Kai Huckenbeck przed Grzegorzem Zengotą. Co ciekawe, nie ma już zawodnika niepokonanego, a aż pięciu z nich ma na koncie 5 oczek, w tym trzech Biało-Czerwonych (Kołodziej, Kubera, Zengota, Mikkelsen i Huckenbeck).

Mikkel Michelsen Mistrzem Europy!

Nad torem w Pardubicach zaczęło bardzo mocno padać. Stąd też organizatorzy błyskawicznie rozpoczynali kolejne wyścigu. W dziewiątym Dominik Kubera uległ jedynie Leonowi Madsenowi. Kolejny komplet punktów na swoje konto zapisał też Janusz Kołodziej. Gorzej radził sobie Patryk Dudek, mający raptem cztery punkty po trzech seriach. Grzegorz Zengota stoczył pasjonujący bój z Mikkelem Michelsenem. Przez większość wyścigu z przodu jechał Polak, lecz liderujący Duńczyk w końcu doścignął Zengiego, wyrywając mu zwycięstwo. W 12. biegu upadł Kacper Woryna. Zawodnik Tauron Włókniarza Częstochowa został wykluczony z powtórki. Pewne było też, że tytuł Mistrza Europy po raz trzeci w karierze wywalczy Mikkel Michelsen. Nikt w całej historii nie może się pochwalić takim osiągnięciem.

Janusz Kołodziej brązowym medalistą Mistrzostw Europy!

W 13. biegu ponownie najlepszy okazał się Dominik Kubera, a trzeci przyjechał Kacper Woryna. Polaków rozdzielił Brytyjczyk — Adam Ellis. Janusz Kołodziej również sięgnął po kolejną trójkę. Pierwszy raz z kolei ostatni przyjechał, Grzegorz Zengota. Na zakończenie 4. serii triumfował Leon Madsen, przed Patrykiem Dudkiem. Problemy sprzętowe miał natomiast Mikkel Michelsen.

Na tym etapie turniej ze względu na ulewę zostały zakończone. Najwięcej punktów wywalczył Janusz Kołodziej (11), tym samym sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Europy! Srebro wywalczył Leon Madsen. W cyklu utrzymali się też Patryk Dudek i Andrzej Lebiediew.

Wyniki 4. rundy Indywidualnych Mistrzostw Europy w Pardubicach (Czechy):

 1. Janusz Kołodziej (Polska)  –  11 (3,2,3,3)
 2. Dominik Kubera (Polska) – 10 (2,3,2,3)
 3. Leon Madsen (Dania) – 9 (0,3,3,3)
 4. Mikkel Michelsen (Dania) – 9 (3,2,3,1)
 5. Vaclav Milik (Czechy) – 7 (0,3,1,3)
 6. Kai Huckenbeck (Niemcy) – 7 (2,3,2,0,)
 7. Andreas Lyager (Dania) – 7 (3,0,2,2)
 8. Grzegorz Zengota (Polska) – 7 (3,2,2,0)
 9. Patryk Dudek (Polska) – 6 (2,1,1,2)
 10. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 5 (1,1,3,d)
 11. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 5 (2,1,0,2)
 12. Adam Ellis (Wielka Brytania) – 4 (1,1,0,2)
 13. Dimitri Berge (Francja) – 4 (w,2,1,1,)
 14. Jan Kvech (Czechy) – 2 (1,0,1,0)
 15. Kacper Woryna (Polska) – 2 (1,0,w,1,)
 16. Petr Chlupac (Czechy) – 1 (0,0,0,1,)
REKLAMA
Marcin Boroch
Marcin Boroch
Żużel i futsal to dwie dyscypliny, w których czuje się mocny. Większa część mojej uwagi w szeregach Mistrzów będzie skierowana na czarnym sporcie i futsalu, ale od czasu do czasu przydarzy się artykuł z innych dyscyplin.Na co dzień student oraz zagorzały kibic, a wręcz fanatyk koszykarskiej drużyny Górnika Wałbrzych.
PODOBNE
REKLAMA
106,588FaniLubię
10,434ObserwującyObserwuj
596ObserwującyObserwuj

MOŻE ZACIEKAWI CIĘ