Portugalskie eliminacje z Cristiano Ronaldo.

Portugalia jest dość specyficzną reprezentacją z Cristiano Ronaldo w składzie. Chociaż przed dużymi turniejami znajduje się w gronie zespołów do potencjalnego zwycięstwa, to bardzo często ma problem z samą kwalifikacją.Żeby zdać sobie z tego sprawę, trzeba przeanalizować drogę Portugalii przez różne eliminacje, w których częścią zespołu jest CR7 (należy odjąć EURO 2004, na którym Portugalczycy byli gospodarzami).

Eliminacje MŚ 2006 – Grupa 3 (przeciwnicy: Słowacja, Rosja, Estonia, Łotwa, Liechtenstein, Luksemburg).

Dla Ronaldo były to pierwsze eliminacje do turnieju międzynarodowego. Te – wbrew powyższej tezie – przebiegły w miarę spokojnie. W składzie Portugalii byli jeszcze Luis Figo, Costinha oraz Pedro Pauleta, zaś w szczytowej formie znajdował się Deco. Zajęli pierwsze miejsce w grupie po wygraniu dziewięciu spotkań, zremisowaniu trzech i nieprzegraniu żadnego. Jednak pomimo osiągnięcia dobrego wyniku, udało im się w trakcie tej kampanii niespodziewanie skompromitować w meczu z Liechtensteinem.

REKLAMA

Wyjazd do Vaduz zakończył się szokującym remisem 2:2. Portugalczycy musieli być rozczarowani swoją postawą, zwłaszcza że do przerwy prowadzili dwoma bramkami. Nagromadzony gniew wyładowali parę dni później na Rosjanach, którym wpakowali siedem goli, przy okazji wprawiając w ekstazę kibiców, a pewnie nawet osobę odpowiedzialną za załatanie dziur w siatkach po portugalskiej praktyce strzeleckiej.

Wynik na turnieju – 4 miejsce

Eliminacje ME 2008 – Grupa A (przeciwnicy: Polska, Serbia, Finlandia, Belgia, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan).

Z perspektywy polskiego kibica wygrana z Portugalią była jedną z najpiękniejszych chwil sportowych drugiego millenium. Zwłaszcza, że w parze z nią poszła także wygrana w grupie eliminacyjnej. Co jest jednak przewrotne, gdyby Portugalczycy stracili punkty tylko z ekipą biało czerwonych, to i tak zajęliby pierwsze miejsce.

W tej grupie zdarzały się często mecze, w których każdy mógł urwać punkty każdemu. W sumie w walce o bilety do Austrii i Szwajcarii walczyły dość czynnie cztery zespoły (Serbia oraz Finlandia zdobyły tylko trzy punkty mniej od zespołu awansującego z drugiego miejsca). Portugalia na czternaście spotkań wygrała siedem, sześć zremisowała i jedno przegrała.

Wynik na turnieju – ćwierćfinał

Eliminacje MŚ 2010 – Grupa 1 (przeciwnicy Dania, Szwecja, Węgry, Albania, Malta)

Baraż – Bośnia i Hercegowina.

Najgroźniejszymi rywalami do wyjazdu na pierwszy mundial był skandynawski duet Danii i Szwecji. I tak jak z tymi ekipami Portugalia ani razu nie wygrała, to przede wszystkim punktowała słabszych rywali w grupie (wyjątkiem jeden remis z Albanią). Z perspektywy czasu decydującym meczem przy awansie był właśnie remis z Duńczykami, z którymi Szwedzi dwukrotnie przegrali. Tym bardziej ten podział punktów jest znamienny – po zwróceniu uwagi, że Szwedzi przeszli prawie taką samą ścieżkę eliminacyjną jak zespół z Półwyspu Iberyjskiego (tak samo potknęli się na Albanii).

Różnicę na wagę miejsca barażowego zrobił właśnie ten jeden mecz rozegrany 5 września na stadionie Parken w Kopenhadze i ten jeden gol Liedsona zdobyty w 86. minucie. W barażu trafili na reprezentację Bośni i Hercegowiny, która chciała być po raz pierwszy w historii częścią wielkiego mundial, zwłaszcza że trafiła im się generacja będąca zdolna do wiekopomnego wyczynu (wtedy w składzie był już Edin Dżeko, w kadrze Mirjalem Pjanic). Niestety, na ich nieszczęście, Portugalczycy opóźnili realizację bośniackiego marzenia o kolejne cztery lata, wygrywając obydwa mecze. Co ciekawe, Ronaldo nie zagrał w żadnym z tych meczów przez kontuzję kostki.

Wynik na turnieju – 1/8 finału

Eliminacje ME 2012 – Grupa H (przeciwnicy Dania, Norwegia, Islandia, Cypr)

Baraż – Bośnia i Hercegowina.

Kwalifikacje na europejski czempionat i ponownie naprzeciwko nawigatorów stanęło dwóch wikingów – zamiast ze Szwecji jeden był jednak z Norwegii (w zasadzie to tak naprawdę trzech, ale ten z Islandii był wtedy mizernej budowy i nie przestraszyłby nawet stada gołębi). W przypadku tej rywalizacji Portugalia wzięła wygrane u siebie, a porażki przyjęła na wyjeździe. Zdobyła tyle samo punktów co Norwegia (Dania po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w tabeli grupowej), ale bilans bramkowy był po jej stronie (22 gole zdobyte i 12 straconych, przy 10 zdobytych i 7 straconych kadry Lwów).

REKLAMA

Zrządzenie losu po raz kolejny skrzyżowało Portugalczyków z Bośniakami. W bośniackiej Zenicy padł bezbramkowy remis, ale w rewanżu na stadionie Benfiki Lizbona gole Ronaldo (2x), Naniego, Heldera Postigy (2x) i Miguela Veloso po raz kolejny przyczyniły się do zniszczenia pomostu łączącego Bośnię z Euro rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie.

Wynik na turnieju – półfinał

Eliminacje MŚ 2014 – Grupa 6 (przeciwnicy Rosja, Izrael, Azerbejdżan, Irlandia Północna, Luksemburg)

Baraż – Szwecja

Najpoważniejszy rywal do bezpośredniego awansu – Rosja – w tamtym czasie była uznawana za drużynę, która może namieszać w szykach światowego futbolu. Być może niekoniecznie tak mocno jak na Euro 2008 (duża część kadry grająca w tamtych eliminacjac była też częścią osiągniętego sześć lat wcześniej półfinału).

Portugalia wymieniła się zwycięstwami ze Sborną, wygrywając u siebie, natomiast przegrywając na wyjeździe. Stracili jeszcze dwa razy punkty z Izraelem i raz z Irlandią Północną (wszystkie te mecze zakończyły się remisami), jednak na przestrzeni wszystkich kolejek samo miejsce w dodatkowej rundzie nie było zagrożone. Los postanowił podkręcić dramaturgię dla zmagań poprawkowiczów, którzy w ostatnim terminie mieli zapewnić sobie wyjazd do gorącej Brazylii.

Najbardziej elektryzującą parą była rywalizacja Portugalii i Szwecji, a przede wszystkim Cristiano Ronaldo i Zlatana Ibrahimovicia. Starcie tytana z Funchal i samozwańczego boga z Malmo. Obydwa pojedynki wygrał ostatecznie Portugalczyk (strzelając cztery gole w całej rywalizacji, przy dwóch Ibry). Ronaldo przypieczętował tym samym trzecią dla Portugalii z rzędu kwalifikacje po barażach.

Wynik na turnieju – faza grupowa

Eliminacje ME 2016 – Grupa I (przeciwnicy Albania, Dania, Serbia, Dania, Armenia).

Pierwsza tak spokojna kwalifikacja na przestrzeni lat. Osiągnięta mimo falstartu w pierwszej kolejce eliminacji, w której Portugalia przegrała z Albanią; i to w dodatku na swoim terenie. Od tego rozczarowującego wydarzenia wygrali wszystkie pozostałe mecze (oprócz tych towarzyskich rozegranych z Francją) i po prawie dziesięciu latach awansowali z pierwszego miejsca w grupie.

Wynik na turnieju – mistrzostwo Europy

Eliminacje MŚ 2018 – Grupa B (przeciwnicy Szwajcaria, Węgry, Wyspy Owcze, Łotwa, Andora).

Teoretycznie kolejne dość pewne eliminacje. Bilans dziewięciu wygranych i jednej porażki pewnie w każdej innej grupie dałby bezpośrednią kwalifikacje znacznie wcześniej. Ale Szwajcarzy mieli podobny silnik i również cały czas wygrywali swoje mecze. Poza tym byli w korzystniejszej sytuacji przed ostatnim spotkaniem, ponieważ wygrali pierwszą konfrontację (2:0 w Bazylei) i wystarczyłby im remis do uniknięcia gry w barażach. Niestety w Lizbonie najpierw ugodzili się sami (bramka samobójcza Johana Djourou), a potem zostali ugodzeni przez wschodzącą gwiazdę portugalskiej piłki Andre Silvę.

Wynik na turnieju – 1/8 finału

Eliminacje ME 2020 – Grupa B (przeciwnicy, Ukraina, Serbia, Luksemburg, Litwa).

Reprezentacja Portugalii podchodziła do eliminacji nadchodzących mistrzostw Europy jako obrońca tytułu, a po drodze zgarnęła także trofeum inauguracyjnej Ligi Narodów. Można było wyjść z założenia, że bez większych problemów podopieczni Fernando Santosa znajdą się wśród zakwalifikowanej dwudziestki czwórki, zwłaszcza że sam proces dostania się na czempionat wydaje się być najłatwiejszy w historii. Niekorzystny ogólny bilans starć z Ukrainą (remis, porażka) odebrał im jednak możliwość zajęcia pierwszego miejsca.

Natomiast najbardziej kluczowym spotkaniem – z perspektywy przebiegu rywalizacji – był dla Portugalczyków wygrany mecz z Serbią w Belgradzie. To dzięki niemu Ronaldo i spółka zapewnili sobie korzystny rezultat gier z bałkańskim przeciwnikiem. Nie byliśmy zatem świadkami wydarzeń, w których zwycięzca dwóch najważniejszych europejskich tytułów byłby zmuszony przejść najbardziej pogmatwaną fazę barażową w dziejach piłki nożnej.

Po przypomnieniu sobie zawiłych dziejów kwalifikacyjnych reprezentacji Portugalii można dojść do następujących wniosków:

W czasie odkąd Cristiano Ronaldo jest w kadrze, Portugalia ani razu nie trafiła do grupy eliminacyjnej z inną drużyną z elity.

Kompromitacje były motorem napędowym w następnych meczach, a wręcz całej kampanii kwalifikacyjnej (patrz Liechtenstein, Albania).

Portugalczycy osiągali lepsze wyniki na turniejach kiedy dostawali się do nich po spokojniej przebytych eliminacjach (najspokojniejsze do Euro 2016 = mistrzostwo Europy). Pewnym wyjątkiem są eliminacje do Euro 2012, chociaż nie do końca, ponieważ co prawda Portugalczycy zagrali w barażach, ale to właśnie te baraże wygrali najlepszym rezultatem (6:2 z Bośnią i Hercegowiną).

Jest to niezbyt pozytywny prognostyk przed nadchodzącym europejskim świętem futbolu.No i jeden nie do sprawdzenia. Chociaż Portugalczycy z Ronaldo często męczą się w eliminacjach, to bez niego być może nie dostaliby się w ogóle na niektóre z turniejów.

Do poznania prawdy potrzebna by była maszyna, która pokazywałaby różne scenariusze w zależności od różnych naniesionych zmiennych (typu właśnie brak Ronaldo w reprezentacji). W niedługim czasie będziemy mogli zobaczyć jeden pewny. Jak Portugalia będzie grała, kiedy jej najlepszy piłkarz w historii zakończy karierę.

Tekst pierwotnie opublikowany 19.11.2019 r. na stronie – https://www.facebook.com/mistrzpl

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,603FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ