Dziennik Paryski #2 – polski worek z medalami rozwiązany!

Pierwszy dzień Igrzysk Olimpijskich 2024 dał nam kilka nadziei, ale niestety – żadnego medalu. W finałach Polakom nie do końca poszło po ich myśli, ale w eliminacjach niektórych dyscyplin spisaliśmy się bardzo dobrze, co jest dobrym prognostykiem na kolejne dni. Na drugi dzień IO 2024 Biało-Czerwoni obudzili się w bojowych nastrojach i gotowi do dalszej walki. Podsumujmy sobie ten dzień olimpijskich zmagań w Paryżu.

Najważniejsze wydarzenia dnia drugiego IO 2024

Opisując dzisiejsze zmagania na paryskich arenach, trudno nie wspomnieć o pierwszym polskim medalu. Klaudia Zwolińska już od samego początku była typowana jako poważna kandydatka do podium. W eliminacjach 25-latka z Nowego Sącza zajęła drugie miejsce, tuż za Australijką Jessicą Fox. Przez półfinały Polka przebrnęła równie pewnie, co przez eliminacje. Jednakże w decydującej rundzie Fox postawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Przez trasę przepłynęła bezbłędnie, w czasie 96,08 sekund. Zwolińska miała bardzo dobry start, przebijając wynik Fox na pierwszych międzyczasach o około sekundę. Niestety, zwolniła potem tempo i przegrała z Australijką o półtorej sekundy. Mimo wszystko to wystarczyło do medalu, i to srebrnego – Niemka Ricarda Funk zawaliła swoją próbę i dostała 50 sekund karnych. Klaudia Zwolińska została pierwszą kobietą w historii w barwach Polski, która zdobyła olimpijski medal w kajakarstwie górskim.

źródło: TVP Sport/X

Wiek to tylko liczba – to potwierdziły dzisiaj uczestniczki zawodów w skateboardingu. Po olimpijskie złoto sięgnęła reprezentantka Japonii, Coco Yoshizawa. Nie brzmi to zadziwiająco, gdyby nie fakt, że ma zaledwie… 14 lat! Jakby tego było mało, to najstarsza medalistka tegoż konkursu urodziła się dopiero w 2008 roku! To musi być ciekawe, kiedy jednego dnia szukasz sposobu na zabicie nudy na lekcjach matematyki, by kilka dni później wywalczyć olimpijski medal…

Medaliści dnia drugiego

Judo:

• Mężczyźni do 66kg – 1. Hifumi Abe (Japonia) , 2. Willian Lima (Brazylia), 3. Gusman Kyrgyzbajew (Kazachstan) i Denis Vieru (Mołdawia)
  • Kobiety do 52kg – 1. Dijora Keldijorowa (Uzbekistan), 2. Distria Krasniqi (Kosowo), 3. Larissa Pimenta (Brazylia) i Amandine Buchard (Francja)

Kajakarstwo górskie:

• Slalom kobiet K-1 – 1. Jessica Fox (Australia), 2. Klaudia Zwolińska (Polska), 3. Kimberley Woods (Wielka Brytania)

Kolarstwo górskie:

• Cross-country kobiet – 1. Paule Ferrand Prevot (Francja), 2. Haley Batten (Stany Zjednoczone), 3. Jenny Rissveds (Szwecja)

Łucznictwo:

• Konkurs drużynowy kobiet – 1. Korea Południowa (H. Jeon, S. Lim, S. Nam), 2. Chiny (Q. An, J. Li, X. Yang), 3. Meksyk (A. Ruiz, A. Valencia, A. Marquez)

Pływanie:

• 400m stylem zmiennym mężczyzn – 1. Leon Marchand (Francja) – rekord olimpijski, 2. Tomoyuki Matsushita (Japonia), 3. Carson Foster (Stany Zjednoczone)
  • 100m stylem motylkowym kobiet – 1. Torri Huske (Stany Zjednoczone), 2. Gretchen Walsh (Stany Zjednoczone), 3. Yufei Zhang (Chiny)
  • 100m stylem klasycznym mężczyzn – 1. Nicolo Martinenghi (Włochy), 2. ex aequo Adam Peaty (Wielka Brytania) i Nic Fink (Stany Zjednoczone)

Skateboarding:

• Street kobiet – 1. Coco Yoshizawa (Japonia), 2. Liz Akama (Japonia), 3. Rayssa Leal (Brazylia)

Strzelectwo:

• Pistolet pneumatyczny 10m mężczyzn – 1. Yu Xie (Chiny), 2. Federico Maldini (Włochy), 3. Paolo Monna (Włochy)
  • Pistolet pneumatyczny 10m kobiet – 1. Ye-jin Oh (Korea Południowa) – rekord olimpijski, 2. Ye-ji Kim (Korea Południowa, 3. Manu Bhaker (Indie)

Szermierka:

• Szpada mężczyzn – 1. Koki Kano (Japonia), 2. Yannick Borel (Francja), 3. Mohamed Elsayed (Egipt)
  • Floret kobiet – 1. Lee Kiffer (Stany Zjednoczone), 2. Lauren Scruggs (Stany Zjednoczone), 3. Eleanor Harvey (Kanada)

Inne występy Polaków

• Florecistki dzielnie walczyły o medale. W 1/16 finału mieliśmy trzy przedstawicielki: Martynę Jelińską, Julię Walczyk-Klimaczyk i Hannę Łyczbińską. Do 1/8 finału awansowała jedynie ta druga, lecz tam Kanadyjka Eleanor Harvey odprawiła ją z kwitkiem.
  • Polskie siatkarki odniosły pierwsze od 16 lat zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich. Okazały się dziś lepsze od Japonek, o czym przeczytasz tutaj.
  • To był bardzo słaby dzień w wykonaniu jeźdźców. Wyścig terenowy w ramach WKKW poszedł kompletnie nie tak, jakby chcieli – najlepsza Polka, Małgorzata Korycka, zajęła odległe, 44. miejsce, zaś drużynowo zamykamy stawkę.
  • Nie powiodło się również naszym reprezentantkom w strzelectwie. W zawodach z pistoletu pneumatycznego 10m kobiet Julia Piotrowska zajęła 13. miejsce, a Aneta Stankiewicz – 21. Do ścisłego finału jednak zabrakło. W równoległych zawodach mężczyzn Polakom poszło jeszcze gorzej – Maciej Kowalewicz na 26. pozycji, zaś Tomasz Bartnik – 36.
  • Paula Gorycka stanowiła tło dla rywalek w zawodach kolarstwa górskiego – uplasowała się na 27. miejscu.
  • Zupełnie lepiej poszło dziś tenisistkom. Magda Linette w dwóch setach ograła Mirrę Andriejewą, a Magdalena Fręch, mimo szaleńczej walki, uległa Bułgarce Wiktoriji Tomowej. Przy stole też nieźle nam poszło. W turnieju singlistów tenisa stołowego Miłosz Redzimski pokonał reprezentanta Egiptu 4:0 i awansował do 1/16 finału.
  • Swoje zmagania rozpoczęli również bokserzy. Damian Durkacz przegrał z Bułgarem Ramim Kiwanem w dość kontrowersyjnych okolicznościach, a Mateusz Bereźnicki został pokonany na punkty przez Irlandczyka, Jacka Marleya. Na szczęście Aneta Rygielska wygrała z reprezentantką Wielkiej Brytanii i przeszła do 1/8 finału zawodów w kategorii do 66kg.
  • Poza kajakarstwem na wodzie nie poszło nam dziś najlepiej. Dominika Sztandera odpadła w eliminacjach na 100m stylem klasycznym. Lepiej poradził sobie Ksawery Masiuk, który dostał się do półfinału 100m stylem grzbietowym, ale niestety o medale nie powalczył. Z kolei wioślarki: Martyna Radosz i Katarzyna Wełna w dwójce wagi lekkiej będą walczyć o półfinał w repasażach.
  • Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki są po pierwszych 3 wyścigach w żeglarstwie w klasie 49er. Polska załoga zajmuje na chwilę obecną 11. miejsce. W tej samej kategorii, w zawodach kobiet, Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajmują 14. pozycję.