W 2023 roku reprezentacja Polski do lat 17 zadziwiła nasz kraj docierając do półfinału młodzieżowych Mistrzostw Europy, gdzie przegrali 3:5 z Niemcami. Wówczas można było oczekiwać, że już za niedługo zawodnicy urodzeni w 2006 roku będą przebijać się do Ekstraklasy lub innych lig europejskich. Od wspomnianego turnieju upłynęły już ponad 2 lata, wraz z końcem minionego sezonu zawodnikom skończył się wiek juniorski, więc sprawdzamy w jakim miejscu obecnie są ich kariery. Na tapet wzięliśmy wyjściową jedenastkę z półfinałowego meczu z Niemcami.
Miłosz Piekutowski
Bramkarz Jagiellonii Białystok debiutu w Ekstraklasie jeszcze się nie doczekał. W sezonie następującym po turnieju młodzieżowych Mistrzostw Europy grał trochę w rezerwach Jagi, a trochę w drużynie juniorskiej, grającej na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, w Centralnej Lidze Juniorów. Obecnie w klubie już ewidentnie chcieli, aby wykonał krok w stronę gry w seniorskim futbolu. W CLJ rozegrał tylko jedno spotkanie. W rundzie jesiennej bronił w 3-ligowych rezerwach, a w styczniowym okienku transferowym odszedł na wypożyczenie do 1-ligowej Stali Stalowa Wola, gdzie był podstawowym golkiperem, ale nie uchronił zespołu przed spadkiem. Piekutowski załapał się do kadry na Mistrzostwa Świata do lat 17 rozgrywane w listopadzie 2023 roku, ale był na nich rezerwowym bramkarzem, przegrywając rywalizację z Michałem Matysem. Obecnie regularnie występuje w kadrze U-19.
Miłosz Piekutowski po pół roku odchodzi ze Stali❌
— StalówkaNews🟢⚫️ (@StalowkaNewss) May 26, 2025
Bramkarz wraca do Jagielloni Białystok z której był do nas wypożyczony🤝 pic.twitter.com/TjBV9w2Zjb
Dominik Szala
Nazwisko bardziej znane obserwatorom polskiej piłki. Po EURO U-17 Dominik Szala został przesunięty z rezerw Górnika Zabrze do pierwszego zespołu i za sobą ma już dwa sezony, w których zebrał trochę minut w Ekstraklasie. Były okresy, w których można było go uznawać za podstawowego piłkarza Trójkolorowych, ale łączna liczba minut na boiskach Ekstraklasy nie jest przesadnie imponująca – 1 867 minut. W kadrze U-17 Szala grał jako pół-prawy stoper w 3-osobowym bloku obronnym, natomiast w Górniku w większości spotkań pełnił rolę prawego defensora w czwórce obrońców. Szala był także podstawowym graczem kadry U-17 na Mistrzostwach Świata i nie stracił miejsca w składzie także po przejściu do kadry U-19.
Konkretnie jeszcze przed meczem – DOMINIK SZALA 2️⃣0️⃣2️⃣8️⃣! 🤍💙❤️
— Górnik Zabrze (@GornikZabrzeSSA) September 1, 2024
Szali, bardzo się cieszymy i jadymy durś razem! 💪 pic.twitter.com/NDSDNgGjbk
Igor Orlikowski
Podobnie przebiega kariera Igora Orlikowskiego. Po turnieju został przesunięty z drugiej do pierwszej drużyny Zagłębia Lubin, ale on dłużej musiał czekać na szansę debiutu w Ekstraklasie. Nadeszła ona dopiero w minionym sezonie. 19-latek wykorzystał nadarzającą się okazję. Rozegrał 26 meczów na najwyższym poziomie rozgrykowym w Polsce, co dało ponad 2 000 minut. Orlikowski przyczynił się do utrzymania Zagłębia w Ekstraklasie strzelając w końcówce sezonu dwa bardzo ważne gole na wagę zwycięstwa (z Radomiakiem i Widzewem). Orlikowski cały czas utrzymuje rolę ważnego zawodnika w reprezentacji Polski w swoich kategoriach wiekowych. Na mundialu do lat 17 wszystkie trzy spotkania rozegrał od deski do deski, a w kadrze U-19 w dwóch meczach zakładał opaskę kapitana.
W życiu piłkarza przydaje się szczęście. Igor Orlikowski coś o tym wie.
— Krzysztof Marciniak (@Marciniak_k) August 2, 2024
Kartka Nalepy przyspieszyła debiut w Ekstraklasie. Zagrał i nie utonął.
Dziś błąd na początku, bez konsekwencji. Na końcu spija śmietankę po premierowym golu za 3 punkty. pic.twitter.com/zsc0bYELIh
Michał Gurgul
Z zawodników znajdujących się w tym zestawieniu to kariera Michała Gurgula potoczyła się najlepiej. 19-latek jest obecnie wyceniany na 3,5 mln euro przez portal Transfermarkt. Niedawno został z Lechem Poznań mistrzem Polski będąc piątym zawodnikiem zespołu pod kątem liczby rozegranych minut, a teraz szykuje się do eliminacji Ligi Mistrzów i najprawdopodobniej zadebiutuje w rozgrywkach europejskich. Michał Gurgul dostał już powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski, natomiast nie zaliczył debiutu. Znalazł się również w kadrze U-21 na niedawno zakończonych Mistrzostwach Europy i w pierwszych dwóch spotkaniach Adam Majewski wystawiał go od 1. minuty.
🌎 U19 with the most progressive actions (All Leagues)
— DataMB (@DataMB_) June 25, 2025
🇩🇰 409 — Lucas Høgsberg (Nordsjælland, 18)
🇷🇸 407 — Aleksandar Stanković (Luzern, 19)
🇪🇸 395 — Lamine Yamal (Barcelona, 17)
🇵🇱 389 — Michał Gurgul (Lech Poznan, 19)
🇹🇷 373 — Yasin Özcan (Kasımpaşa , 19)
📊… pic.twitter.com/0QIyxSvZNI
Krzysztof Kolanko
Przypadek Krzysztofa Kolanko jest… dziwny. Przed startem Mistrzostw Europy do lat 17 miał już za sobą debiut w Ekstraklasie. Na turnieju był kapitanem reprezentacji młodzieżowej, uważano go za jeden z największych talentów polskiej piłki, a od tego czasu nie powąchał ekstraklasowej murawy. W sezonie 2023/24 grał w rezerwach Górnika w 3 Lidze. W letnim okienku transferowym zmienił przynależność klubową przenosząc się do Zagłębia Lubin, które chętnie wprowadza młodych zawodników, ale Kolanko grał jedynie w 2-ligowych rezerwach. Być może w klubie czekają aż nabierze on lepszych warunków fizycznych, ponieważ 18-latek jest piłkarzem filigranowym.
Krzysztof Kolanko at Euro U-17:
— Football Talent Scout – Jacek Kulig (@FTalentScout) June 1, 2023
☑️most duels won (73)
☑️joint-most tackles won (20)
☑️2nd most successful dribbles (33)
This kid just never stops running.
Incredible engine, determination, and work rate.
The Atomic Ant.
Such a joy to watch. 🇵🇱 pic.twitter.com/0A3rrxBI5Q
Filip Wolski
Mecz z Niemcami zakończył z golem i asystą, natomiast był to jego ostatni występ w kadrze U-17. Wprawdzie znalazł się na liście powołanych na Mistrzostwa Świata w Indonezji, natomiast przez swoje zachowanie (udział w aferze alkoholowej) selekcjoner Marcin Włodarski wyrzucił ówczesnego piłkarza rezerw Lecha ze zgrupowania. Po zakończonym sezonie Wolski zamienił Poznań na Białystok, ale w Jagiellonii również grał w rezerwach. Zszedł poziom niżej (z drugiej do trzeciej ligi), natomiast spędzał na boisku więcej minut. Gra na tym poziomie najwyraźniej go jednak nie zadowalała, ponieważ niedawno przeszedł do 1-ligowej Stali Rzeszów, gdzie zapewne ma nadzieję pchnąć karierę w dobrą stronę i wrócić do reprezentowania barw narodowych w kadrze młodzieżowej (ostatni występ miał miejsce w listopadzie 2023 roku w U-18).
Sprawa bardzo bulwersująca – alkohol na zgrupowaniu w Indonezji.
— Dawid Dobrasz (@dobraszd) November 5, 2023
Kadra U-17 stawiana jest za wzór, przed większością z tych chłopców są spore perspektywy.
Niestety to nie pierwsza tego typu afera podczas zgrupowań tej reprezentacji.
Czytaj więcej:https://t.co/9GXXCiF7nt
Filip Rejczyk
W pięciu meczach na EURO U-17 Filip Rejczyk strzelił jedną bramkę i zanotował trzy asysty. Po turnieju Legia Warszawa postanowiła dołączyć go do pierwszej drużyny, w której zagrał 6 meczów w Ekstraklasie, ale ani razu w wyjściowym składzie. Latem 2024 roku Rejczyk nie zgodził się na warunki zaproponowane przez Legię w sprawie nowego kontraktu i podpisał umowę ze Śląskiem Wrocław. Początkowo dostawał szansę jako rezerwowy, ale ostatni mecz w pierwszej drużynie zagrał w październiku w Pucharze Polski. Przez większość sezonu grał w 3-ligowych rezerwach. Po zakończeniu sezonu Śląsk skorzystał z klauzuli zawartej w umowie z zawodnikiem i po spadku z Ekstraklasy rozwiązał z nim kontrakt. Obecnie Filip Rejczyk szuka klubu. Brak regularnej gry odbił się na jego pozycji w reprezentacjach młodzieżowych. Mistrzostwa Świata U-17 opuścił przez kontuzję, a obecnie rzadko gra w kadrze U-19.
Sebastian Musiolik, Marcin Cebula i Filip Rejczyk odchodzą ze Śląska Wrocław. Na mocy obowiązujących przepisów, w związku ze spadkiem klubu z Ekstraklasy, kontrakty z zawodnikami zostały rozwiązane. Dziękujemy za grę i reprezentowanie naszych barw. pic.twitter.com/74MIKnnb1D
— Śląsk Wrocław (@SlaskWroclawPl) July 2, 2025
Igor Brzyski
Igor Brzyski to zawodnik rok młodszy od większości reprezentantów kadry U-17 na EURO w 2023 roku. Urodził się w 2007 roku, więc załapał się także na kolejne EURO w tej kategorii wiekowej, rozgrywane rok później, gdzie Polska dotarła do ćwierćfinału (brał udział także w Mistrzostwach Świata U-17). Po 1,5 roku w drugiej drużynie Lecha Poznań, gdzie nie zdołał wyrosnąć na ważnego gracza rezerw Kolejorza, Brzyski postanowił kontynuować karierę za granicą. W zimowym okienku transferowym tego roku przeniósł się do zespołu Torino do lat 18. Tam wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie jako defensywny pomocnik i zdobył mistrzostwo Włoch w tej kategorii wiekowej.
🇮🇹❤️🇵🇱
— ENCO🇵🇱🌍🌅⚽️🇪🇺 (@BrzyskiMariusz) June 12, 2025
Scudetto 🏆 Igor Brzyski
@TorinoFC_1906 pic.twitter.com/7f3Zh9HNYq
Karol Borys
Karol Borys przez media oraz osoby śledzące piłkę młodzieżową uważany był za największy talent polskiej piłki z rocznika 2006. W Ekstraklasie zadebiutował w barwach Śląska Wrocław jeszcze przed 16. urodzinami. Jako 15-latek wyszedł także w podstawowej jedenastce w meczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Karol Borys miał jednak problem, aby w hierarchii zespołu iść coraz wyżej, więc w zimowym okienku transferowym w 2024 roku, gdy Śląsk był liderem tabeli, wraz z klubem podjął decyzję o przejściu do belgijskiego Westerlo. W pół roku zagrał łącznie 44 minuty, więc latem udał się na wypożyczenie do słoweńskiego Mariboru, z którym zdobył wicemistrzostwo, ale nie miał w tym dużego wkładu, ponieważ zagrał tylko 631 minut. Trzeba jednak zaznaczyć, że od grudnia do końca sezonu zmagał się z kontuzją.
🔝 % of accurate progressive passes*, U2⃣1⃣ midfielders 🌏 (@Wyscout)
— CIES Football Obs (@CIES_Football) March 15, 2025
🥇 #KarolBorys 🇵🇱 93.9%
🥈 #AndrijaMaksimovic 🇷🇸 92.6%
🥉 #MarioDorgeles 🇨🇮 87.9%#Ngabo 🇩🇰 #Koller 🇳🇱 #Avdullahu 🇨🇭 #Hatenboer 🇳🇱 #Rico 🇲🇽 #Lorran 🇧🇷 #Akinsanmiro 🇳🇬
* Passes advancing the team significantly… pic.twitter.com/42AmAA7gwz
Daniel Mikołajewski
Daniel Mikołajewski opuścił Polskę już przed Mistrzostwami Europy do lat 17. W 2022 roku z Jaguara Gdańsk trafił do akademii Parmy. We włoskim klubie w 2024 roku dołączył do pierwszego zespołu, ale nie mając szans na regularną grę w Serie A zdecydował się na krótki epizod w Polsce, przechodząc na wypożyczenie do Zagłębia Lubin. To nie był jednak udany czas dla 19-latka, ponieważ więcej minut rozegrał w 2 Lidze w rezerwach niż w Ekstraklasie. W każdym razie – Daniel Mikołajewski ma już za sobą przetarcie w seniorskim futbolu, a świetnie idzie mu też w reprezentacjach młodzieżowych. W kadrze U-18 i U-19 łącznie strzelił 20 goli w 19 meczach.
Daniel Mikołajewski for Poland's youth:
— Football Talent Scout – Jacek Kulig (@FTalentScout) October 17, 2024
☑️7 games & 6 goals for Poland U-16
☑️19 games & 9 goals for Poland U-17
☑️7 games & 11 goals for Poland U-18
☑️6 games & 6 goals for Poland U-19
39 games & 32 goals. Impressive numbers. Already one of the most prolific players in the… pic.twitter.com/AefL5yzcc5
Mateusz Skoczylas
Mateusz Skoczylas po EURO U-17 przeniósł się z Zagłębia Lubin do młodzieżowego zespołu Milanu za kwotę miliona euro. 18-latek w barwach Rossonerich gra jednak bardzo rzadko. Przez dwa sezony zanotował 16 występów w zespole do lat 18 oraz 6 występów w drużynie U-20. Na razie najgłośniej w mediach było o nim wówczas, gdy jeden z użytkowników zauważył, że Mateusz Skoczylas na grupie na Facebooku, pod własnym imieniem i nazwiskiem, sprzedaje bilety na mecze pierwszego zespołu Milanu, które dostaje od klubu. Marcin Włodarski zabrał go jeszcze na Mistrzostwa Świata U-17 w listopadzie 2023 roku, ale od tego czasu w kadrach młodzieżowych zanotował tylko 3 występy.
Kolejna afera biletowa w polskiej piłce❗️🎟️
— Kanał Sportowy (@Sportowy_Kanal) January 30, 2024
Mateusz Skoczylas pod własnym imieniem i nazwiskiem sprzedawał na Facebooku przysługujące mu bilety na mecze Milanu 😬
Wszystko wychwycił @DANII_ACM 🫡 pic.twitter.com/UhkqCLT5m2