Historia napisała się na naszych oczach. Wszystkie rekordy, które pobił Leo Messi w finale MŚ

Leo Messi w końcu zdobył upragnione Mistrzostwo Świata. Zrobił to w godnym dla siebie stylu będąc niekwestionowaną gwiazdą reprezentacji Argentyny. W finale przeciwko Francji oprócz podniesienia w górę upragnionego trofeum pobił kilka indywidualnych mundialowych rekordów. Dla 35-latka nie ma to pewnie teraz większego znaczenia, ale z punktu widzenia historii – już tak. Biorąc pod uwagę poniższe rekordy triumf Messiego wygląda jeszcze bardziej symbolicznie.

Leo Messi ma najwięcej występów na Mistrzostwach Świata…

Już przed mundialem wiedzieliśmy, że jeśli Argentyna dojdzie do strefy medalowej, a Leo Messi zagra we wszystkich meczach to prześcignie Lotthara Matthausa w liczbie występów na Mistrzostwach Świata. Tak też się stało. Wraz z pierwszym gwizdkiem Szymona Marciniaka Messi rozpoczął walkę o najcenniejsze trofeum w futbolu jako piłkarz, który ma najwięcej występów w historii Mistrzostw Świata. Lotthar Matthaus zagrał w 25 meczach na MŚ, Leo Messi – w 26. Prawdopodobnie licznik na tylu się zatrzyma.

…i najwięcej minut na Mistrzostwach Świata

Występy to jedno, minuty – drugie. Leo Messi w trakcie finału został także zawodnikiem, który przebywał najdłużej na boisku w trakcie rozgrywania Mistrzostw Świata. Do wczoraj rekord ten dzierżył Paolo Maldini z dorobkiem 2 216 minut. 35-latek wyprzedził włoskiego obrońcę w 23. minucie mundialu. Dokładnie w momencie, kiedy… wykorzystał rzut karny i wyprowadził Argentynę na prowadzenie. W pobiciu tego rekordu pomógł Lionel Scaloni, który ani razu nie zdjął Messiego z boiska, a także po części zespół, który „doprowadził” do dogrywki w ćwierćfinałowym meczu z Holandią.

źródło: TVP Sport/Twitter

Leo Messi był najczęściej wybierany najlepszym piłkarzem mundialu

Leo Messi na Mistrzostwach Świata w Katarze zdobył 7 goli, zanotował 3 asysty i – co najważniejsze – podniósł w górę Puchar Świata. To zagwarantowało mu nagrodę dla najlepszego piłkarza mundialu – Golden Ball. Messi jest tym samym pierwszym zawodnikiem, który zdobywał ją dwa razy (wcześniej w 2014 roku). Statuetka ta istnieje od 1982 roku, więc tutaj Leo miał nieco ułatwione zadanie. Nigeryjski dziennikarz Ejikeme Ikwunze, znany też jako „Mr Football” w swojej książce „Mistrzostwa Świata (1930-2010): statystyczne podsumowanie przedstawia jednak także „nieoficjalnych zdobywców Golden Ball” we wcześniejszych latach i żaden piłkarz nie znajduje się na liście 2-krotnie.

Najwięcej bezpośrednich udziałów przy bramkach na mundialach

W 23. minucie wykorzystany rzut karny na 1:0. W 108. minucie bramka na 3:2. Leo Messi dopisał dwa punkty do klasyfikacji kanadyjskiej i tym samym został samodzielnym liderem w klasyfikacji kanadyjskiej w historii Mistrzostw Świata. Przed meczem jego dorobek wynosił 19 goli i asyst łącznie i był równy takim tuzom jak Ronaldo Nazario, Miroslav Klose oraz Gerd Muller. Przed Messim znajdował się Pele z 20 udziałami przy bramkach. Dwa trafienia pozwoliły Messiemu wejść na sam szczyt. Pół-żartem, pół-serio – Leo może podziękować całemu zespołowi i rywalom, że mecz musiał zostać przedłużony o dogrywkę, ponieważ w niej Messi strzelił gola, po którym wyprzedził Pelego.

Najwięcej bezpośrednich udziałów przy bramkach na mundialach w fazie pucharowej

Kiedy zawężymy obszar tylko do fazy pucharowej – Leo Messi również wysunął się na prowadzenie dopiero w finałowym spotkaniu. Przed finałem Argentyńczyk miał 9 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej w fazie pucharowej. Z góry na niego mógł patrzeć jedynie Ronaldo Nazario (10 goli + asyst). Schemat był więc ten sam – w 23. minucie zrównanie się z liderem, a w dogrywce – wejście na sam szczyt. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Messi rozpoczynał mundial mając w fazie pucharowej Mistrzostw Świata jedynie 4 asysty. W Katarze dopisał do swojego dorobku 5 goli i 2 asysty.

Leo Messi wpisał się na listę strzelców we wszystkich czterech meczach fazy pucharowej

Kontynuując poprzedni wątek – Leo Messi strzelał bramkę w każdym meczu fazy pucharowej. Dotychczas udawało się to Pele i Justowi Fontaine’owi na MŚ 1958 w Szwecji, ale wówczas nie grano jeszcze 1/8 finału. Od 1986 roku, kiedy wprowadzono dodatkowy mecz w fazie pucharowej żadnemu zawodnikowi nie udało się zdobywać bramkę w 1/8, ćwierćfinale, półfinale i finale. Jako, że Leo Messi wcześniej nie strzelił żadnego gola w fazie pucharowej można śmiało napisać, że teraz nadrobił z nawiązką. Jasne, pomogły mu w tym rzuty karne, ale tak czy inaczej – to osiągnięcie zapisze się na kartach historii.

Najwięcej nagród zawodnika meczu na jednym mundialu

Skoro Leo Messi został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju to musiał także często dostawać statuetkę gracza meczu. Nie inaczej – 35-latek został wybrany zawodnikiem meczu w 5 z 7 spotkań i jest to najlepszy wynik w historii Mistrzostw Świata. W 2014 roku Messi został wybrany 4 razy na zawodnika meczu i dzierżył ten rekord ze Sneijderem (MŚ 2010). Na obecnym mundialu został już samodzielnym liderem tej klasyfikacji. Decydenci nie wyróżnili go jedynie po spotkaniach z Arabią Saudyjską i Polską. Choć wybory FIFY nie raz były kontrowersyjne i niejednokrotnie przyznawali je „za nazwisko” to w przypadku Messiego wątpliwości raczej nie było. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że nagroda dla gracza meczu istnieje od mundialu 2002, więc siłą rzeczy nie możemy porównać tutaj Pelego z 1970 roku, czy Maradony z MŚ 1986.

Może Leo Messi rozgrywał w swojej karierze lepsze mecze, ale nie ma żadnych wątpliwości, że finał z Francją będzie najbardziej zapamiętanym. Po długiej, obfitej w trofea i rekordy karierze wreszcie zdobył najcenniejszy puchar w futbolu – mistrzostwo świata. Przy okazji pobił wiele rekordów związanych z mundialem, co jeszcze dobitniej pokazało w erze jak wielkiego piłkarza – w skali historii tej dyscpliny – żyjemy. Leo Messi po prostu przeszedł grę o nazwie „piłka nożna”.