Arabia Saudyjska po raz szósty w swojej historii weźmie udział w mistrzostwach świata. Saudyjczycy wywalczyli bilet na mundial w bardzo pewny sposób, całkowicie deklasując rywali w eliminacjach. Teraz trener Herve Renard zrobi wszystko, aby Zielone Sokoły zaskoczyły cały piłkarski świat i pokusiły się w Katarze o niejedną niespodziankę.
Reprezentacja Arabii Saudyjskiej jedzie na mundial, mając nadzieję na powtórkę z 1994 roku, kiedy to sprawiła niemałą sensację, wychodząc z grupy. Saudyjczycy rozprawili się wówczas z Belgami i Marokańczykami, odpadając dopiero w 1/8 finału. Pogromcami Zielonych Sokołów okazała się Szwecja. Jednak w tym roku nie zapowiada się na podobny scenariusz. Zespół trenera Renarda trafił do bardzo trudnej grupy, w której zmierzy się z Argentyną, Polską oraz Meksykiem. We wszystkich tych starciach Saudyjczycy wydają się o wiele słabszą ekipą, z góry skazaną na porażkę.
Deklasacja w walce o mundial
Pierwszą część eliminacji Arabia Saudyjska przeszła bez najmniejszego problemu. Drużyna zajęła pierwsze miejsce w tabeli, zdobywając 20 punktów. Saudyjczycy rozprawili się m.in. z Uzbekistanem, który zakończył tę fazę na drugim miejscu, mając pięć punktów straty do rywali. W kolejnej rundzie Zielone Sokoły zaprezentowały się jeszcze lepiej. Ekipa Herve Renarda ponownie zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając m.in. Japonię oraz Australię. Zespół z Półwyspu Arabskiego zwyciężył siedmiokrotnie, dwa razy zremisował i zaliczył tylko jedną porażkę. Tym samym Saudyjczycy zapewnili sobie bezpośredni awans na mistrzostwa świata.
Charakterystyka
Trener Renard jest dość elastyczny, jeśli chodzi o formację swojej drużyny. Francuz ustawia podopiecznych zależnie od rywala, z którym się mierzą. Tym samym Saudyjczycy występują równie często w systemie 4-2-3-1, jak i 4-3-3. Główną bronią Zielonych Sokołów jest gra skrzydłami. Selekcjoner liczy na szybkość zawodników występujących na bokach boiska oraz poświęca dużo uwagi operowaniu piłką. Jego zawodnicy mają wymieniać dużo podań oraz szybko tworzyć akcje.
Wspominając z kolei o defensywie, linia obrony zazwyczaj ustawiona jest dość wysoko. Bardzo ważny w tym systemie jest również agresywny pressing, który ma na celu szybki odbiór piłki i wyjście z kontratakiem. Największą gwiazdą drużyny jest Salem Al-Dawsari. 31-latek został w eliminacjach najlepszym strzelcem zespołu, dla którego zdobył 7 bramek w 13 występach. Jest uniwersalnym zawodnikiem, który może występować zarówno na skrzydle, jak i w środku pola oraz ataku. Ponadto jest jednym z nielicznych, którzy wyjechali za granicę. W sezonie 2017/18 był piłkarzem hiszpańskiego Villarrealu.
Solidna obrona i problemy w ataku
W dziesięciu sparingach przed wylotem do Kataru Arabia Saudyjska straciła jedynie pięć bramek. A nie grała z byle kim — USA, Chorwacja, Islandia czy Kolumbia — są przecież solidnymi ekipami. Dlatego też defensywa jest bardzo silną bronią Saudyjczyków. W eliminacjach zespół ani razu nie dał sobie wbić więcej niż dwóch bramek. Tym samym zdobycie bramki przeciwko drużynie trenera Renarda może okazać się dla grupowych rywali nadspodziewanie trudną misją.
Jednakże dość sporym problemem Saudyjczyków jest pokonywanie bramkarza rywali. W wyżej wymienionych meczach przygotowawczych Arabia Saudyjska zdobyła wyłącznie cztery bramki, co jest bardzo słabym wynikiem. Ponadto w kwalifikacjach, pomimo zwycięstwa w grupie, Saudyjczycy mogli się „pochwalić” niezbyt imponującym wskaźnikiem trafień – 12.
Potencjał na przeciwstawienie się rywalom
Teoretycznie, Arabia Saudyjska jest bez najmniejszych szans w zmaganiach w grupie C. Saudyjczycy postrzegani są jako outsiderzy, z którymi każdy powinien wygrać. Jednak czy Zielone Sokoły są w aż tak beznadziejnej sytuacji?
Niewątpliwie ogromną zaletą drużyny będzie zgranie. Żaden z reprezentantów nie gra poza granicami kraju, a każdy z powołanych zawodników występuje w rodzimej lidze. Poza tym zdecydowana większość z nich reprezentuje barwy wspólnych klubów. Sprawia to, że drużyna narodowa oparta jest w niesamowitym stopniu na kolektywie. Wśród piłkarzy trudno znaleźć gwiazdy światowego formatu, dlatego siłą ekipy trenera Renarda nie są pojedyncze gwiazdy, a w głównej mierze cały zespół. Kolejnym plusem jest długi okres przygotowawczy. Saudyjczycy szykują się do mistrzostw świata już od czerwca. W tym czasie Arabia Saudyjska zdążyła rozegrać aż 10 sparingów. To sprawia, że drużyna była w stanie lepiej zaplanować przygotowania oraz przyswoić już pewne automatyzmy.
Trzecim atutem Zielonych Sokołów jest znajomość klimatu. Piłkarze na co dzień występują w klimacie panującym na co dzień na Półwyspie Arabskim i niewątpliwie zdążyli się do niego już dawno przyswoić. Może okazać się to dla nich bardzo skuteczną bronią, gdyż mogą mieć oni przewagę kondycyjną nad resztą zespołów, nieprzygotowanych na katarskie upały.
Najważniejsze informacje:
- Poprzednie występy: 1994, 1998, 2002, 2006, 2018, 2022
- Największy sukces: 1/8 finału
- Trener: Herve Renard
- Kadra:
Bramkarze: Mohamed Al-Owais (Al-Hilal), Nawaf Al-Aqidi (Al-Nassr), Mohamed Al-Yami (Al-Ahly)
Obrońcy: Yasser Al-Shahrani (Al-Hilal), Ali Al-Bulaihi (Al-Hilal), Abdulelah Al-Amri (Al-Nassr), Abdullah Madu (Al-Nassr), Hassan Tambakti (Al-Shabab), Sultan Al-Ghanam (Al-Nassr), Mohammed Al-Breik (Al-Hilal), Saud Abdulhamid (Al-Hilal)
Pomocnicy: Salman Al-Faraj (Al-Hilal), Riyadh Sharahili (Abha), Ali Al-Hassan (Al-Nassr), Mohamed Kanno (Al-Hilal), Abdulelah Al-Malki (Al-Hilal), Sami Al-Najei (Al-Nassr), Abdullah Otayf (Al-Hilal), Nasser Al-Dawsari (Al-Hilal), Abdulrahman Al-Aboud (Ittihad), Salem Al-Dawsari (Al-Hilal), Hattan Bahebri (Al-Shabab), Nawaf Al-Abed (Al-Hilal)
Napastnicy: Haitham Asiri (Al-Ahly), Saleh Al-Shehri (Al-Hilal), Firas Al-Buraikan (Al-Fateh).