Raków miał 81% posiadania piłki i… Zebrał bęcki od Cracovii!

Raków Częstochowa i Cracovię przed 33. kolejką PKO BP Ekstraklasy dzieliło 16 punktów. Pierwsi mogli jeszcze snuć marzenia o europejskich pucharach i podjęciu pościgu za Legią Warszawa. Drudzy nadal nie byli pewni utrzymania, jednak potencjalne przeciwko Medalikom przesądzało o zachowaniu ligowego bytu.

Statystki dla Rakowa…

Pierwsza połowa rywalizacji przejdzie do historii polskiego futbolu. Zawodnicy Pasów zanotowali rekordowe 18% posiadania piłki i ledwie 26 celnych podań. Drużyna Dawida Szwargi statystycznie zmiażdżyła swojego przeciwnika i… Schodziła na przerwę, przegrywając 0:1. Gospodarze powinni prowadzić już po 5 minutach gry. Po wrzutce Pawła Jaroszyńskiego piłka trafiła pod nogi Patryka Sokołowskiego, który uderzył w Vladana Kovacevicia. Krakowianie oddali inicjatywę rywalom, skupiając się na obronie w okolicach swojego pola karnego. Cracovia czekała na to, co rywal ma do zaoferowania. Raków Częstochowa utrzymywał się przy piłce, jednak miał problem ze stworzeniem poważniejszych sytuacji bramkowych. Co więcej, to Cracovia w 37. minucie zadała cios. Michał Rakoczy wypracował sobie szansę uderzenia, jednak jego strzał została zablokowany przez defensorów Rakowa. Futbolówka trafiła do Benjamina Källmana, który pokonał Kovacevicia. Sensacja? Raków miał statystyki, ale był bezradny, Cracovia rzadko była przy piłce, ale wiedziała, co z nią zrobić.

…gole dla Cracovii

10 minut po zmianie stron było już tak naprawdę po meczu. Michał Rakoczy otrzymał podanie od Patryka Makucha i w efektowny sposób podwyższył prowadzenie Cracovii. Wzorowo wyprowadzona kontra i zimna krew 22-latka. Klasyczna historia — Raków Częstochowa bił głową w mur, aż w końcu mur zadał nokautujący cios i powalił gości na deski.

Pasy cały czas oscylując w okolicy 18-19% posiadania piłki miały wynik 2:0 i paradoksalnie, to i tak był najniższy rozmiar kary. Obrońca tytułu mistrzowskiego straci szansę na europejskie puchary jeśli Legia Warszawa wygra swój mecz. Marny sezon Medalików kończy się w rozczarowującym stylu. Cracovia pokonując Raków, zagwarantowała sobie utrzymanie, a trener Dawid Kroczek prawdopodobne utrzymanie posady.

źródło: CRACOVIA – RAKÓW | SKRÓT | MISTRZ POKONANY, PASY UTRZYMANE | Ekstraklasa 2023/24 | 33. kolejka (youtube.com)

Cracovia — Raków 2:0 (Källman 37′, Rakoczy 55′)