Żużel. Trzech Biało-Czerwonych na podium w Pradze!

Zwycięstwem Mateusza Cierniaka zakończyła się 1. runda Mistrzostw Świata Juniorów na żużlu w czeskiej Pradze. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Kowalski, a na najniższym stopniu podium uplasował się Damian Ratajczak.

Po raz drugi w historii najlepsi żużlowcy do lat 21 wystartowali w Mistrzostwach Świata pod szyldem Speedway Grand Prix

Przed rokiem w czeskiej Pradze najlepszy okazał się aktualny czempionat globu — Mateusz Cierniak, drugi był Łotysz — Francis Gusts, a najniższy stopień podium wywalczył Czech Petr Chlupac. Co ciekawe, czeska Marketa gości młodych zawodników nieprzerwanie od 9 lat. W tym sezonie również przydzielono im jeden z trzech cyklów. W stawce 16 zawodników znalazło się miejsce dla trzech reprezentantów naszego kraju, a są nimi: wyżej wspomniany Mateusz Cierniak, który uważany jest za głównego faworyta do ponownego triumfu, Bartłomiej Kowalski i Damian Ratajczak. Łącznie na starcie widniały nazwiska zawodników z ośmiu krajów: Słowenii, Niemiec, Norwegii, Czech, Polski, Australii, Danii i Wielkiej Brytanii.

Pierwszy wyścig padł łupem zawodnika, jadącego z dziką kartą — Daniela Klimy. W tej gonitwie jako trzeci linię mety przekroczył Damian Ratajczak. W kolejnych biegach zwycięstwa odnosili — Mathias Pollestad, Mateusz Cierniak i Eric Breum, a Bartłomiej Kowalski rozpoczął zawody od dwójki. Do genialnej walki doszło w 7. wyścigu, gdzie Mateusz Cierniak stracił prowadzenie na rzecz Norwega Pollestada na samej kresce. Młody zawodnik Stali Gorzów był w tej chwili jedynym bezbłędnym zawodnikiem. Niestety daleko w tyle jechał drugi reprezentant Polski — Damian Ratajczak. Pierwsze indywidualne zwycięstwo odniósł z kolei Bartłomiej Kowalski. Po dwóch seriach, aż 5 zawodników miało w swoim dorobku pięć punktów, w tym Kowalski z Cierniakiem.

Po trzech seriach Mateusz (3,2,2) z Bartłomiejem (2,3,3) liczyli się w walce o jak najwyższą pozycję w fazie zasadniczej

Ostatecznie rzutem na taśmę awans wywalczył także Damian Ratajczak (1,0,0,3,3). Najlepszy po 20. biegach był Bartłomiej Kowalski, zdobywca 13 punktów. W pierwszym półfinale od startu do mety prowadził Bartłomiej Kowalski, za nim zacięty bój o drugie miejsce stoczyli Pollestad z Grahnem. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Norweg. Z kolei z drugiego półfinału awans do wielkiego finału po niesamowitej walce wywalczyli Damian Ratajczak i Mateusz Cierniak.

źródło: twitter/eurosport

W wielkim finale najlepszy okazał się Mateusz Cierniak, drugi linie mety przekroczył Bartłomiej Kowalski, a trzeci był Damian Ratajczak.