Żużel: Mateusz Cierniak broni tytułu Mistrza Świata Juniorów! Biało-czerwone podium

ALEŻ ROLLERCOASTER! Trzech Biało-Czerwonych zakończyło Mistrzostwa Świata Juniorów na podium. Złoto obronił Mateusz Cierniak, srebro zawisło na szyi zwycięzcy 3. rundy w Vojens — Damiana Ratajczaka, a brąz dla Bartłomieja Kowalskiego. To trzeci raz w historii, gdy podium zajmuje trzech naszych reprezentantów!

Przed finałowym cyklem tegorocznej edycji o miano Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów w duńskim Vojens, na najlepszej drodze po tytuł był Mateusz Cierniak, który po zgromadził komplet 40 punktów i z przewagą 10 oczek, zajmował pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej. Aby zapewnić sobie tytuł, musiał skończyć zawody przynajmniej na 6. miejscu. Tuż za jego plecami plasowali się ex aequo Keynan Rew z Australii i Bartłomiej Kowalski z Polski (30). Szansę na medal mieli w dalszym ciągu Emil Breum (Dania) – 26, czy kolejny z naszych reprezentantów — Damian Ratajczak (25).

REKLAMA

Los chciał, że już w 3. gonitwie dnia spotkali się zawodnicy, którzy po dwóch rundach plasowali się w czołówce klasyfikacji generalnej. Dość niespodziewanie obrońca tytułu — Mateusz Cierniak miał ogromne problemy na torze i przyjechał ostatni. Trzy punkty wywalczył Keynan Rew, dwa — Damian Ratajczak, a jeden Mathias Pollestad. Na zakończenie pierwszej serii startów wykluczony został Emil Breum z Danii. W powtórce najlepszy okazał się Bartłomiej Kowalski, wyprzedzając Heiselberga i Bloedorna. Ponadto po komplet punktów sięgnęli Casper Henriksson i Francis Gusts.

Kowalski i Gusts niepokonani

W 5. biegu Damian Ratajczak popełnił kilka błędów, tracąc na dystansie swoją pozycję, przekraczając linię mety jako ostatni. Kolejne trzy punkty zdobył Francis Gusts. Mateusz Cierniak szybko zrehabilitował się na niepowodzenie w pierwszej serii i odniósł pierwszy triumf w tych zawodach. Na torze szalał Bartłomiej Kowalski, który w trzech pierwszych wyjazdach na tor nie znalazł swojego pogromcy.

W 10. biegu w miejsce kontuzjowanego Noricka Bloedorna pojechał rezerwowy — Bastian Pedersen. Młody Duńczyk zaskoczył wszystkich i przywiózł za swoimi plecami faworytów, tj.: Henriksson, Pollestad i Gustsa, który stracił pierwsze punkty w zawodach. Następnie Damian Ratajczak stanął pod taśmą z trzema reprezentantami Danii. Polak pomimo zaspanego startu okazał się najlepszy, zgarniając pierwszy komplet oczek. Na zakończenie 3. serii startów Mateusz Cierniak po raz drugi zapisał na swoje konto trzy punkty, przybliżając się do tytułu Mistrza Świata.

Trzech Polaków w półfinale!

W 15. wyścigu w bezpośrednim starciu zmierzyli się Bartłomiej Kowalski z Mateuszem Cierniakiem. Niestety doszło do stykowej sytuacji pomiędzy naszymi zawodnikami, w konsekwencji czego Kowalski upadł na tor, wykluczając się z powtórki. W drugiej próbie ponownie wygrał Bastian Pedersen, jadący w roli rezerwowego! Drugi przyjechał Mateusz Cierniak, a trzeci Francis Gusts. Dwa punkty wywalczył również Damian Ratajczak. 

Mateusz Cierniak Mistrzem Świata Juniorów!

Niesamowicie dziwne były półfinały. Mateusz Cierniak wjechał taśmę, czym wykluczył się z wielkiego finału. Chwilę później Keynan Rew przyjechał jako trzeci, a to oznaczało, że Mistrzem Świata zostanie reprezentant Polski (Cierniak bądź Kowalski). W drugim półfinale z przodu jechał Francis Gusts, a za nim bój o ostatnie miejsce w finale stoczył Ratajczak z Kowalskim. Lepszy okazał się Damian. Taki scenariusz dał złoto Mateuszowi Cierniakowi, tym samym zawodnik Platinum Motoru Lublin jako pierwszy Polak obronił tytuł Mistrza Świata Juniorów!

źródło: FIM Speedway Grand Prix w serwisie X

Wicemistrzem Świata został Damian Ratajczak, a brązowym medalistą — Bartłomiej Kowalski. CAŁE BIAŁO-CZERWONE NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA JUNIORÓW! CO ZA DZIEŃ!

Wyniki 3. rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata juniorów w Vojens (Dania)

 • 1. Damian Ratajczak (Polska) – 15 (2,0,3,2,3,2,3)
 • 2. Casper Henriksson (Szwecja) – 16 (3,2,2,2,2.3,2)
 • 3. William Drejer (Dania) – 11 (2,2,1,3,2,1)
 • 4. Francis Gusts (Łotwa) – 10 (3,3,0,1,0,3,0)
 • 5. Bartłomiej Kowalski (Polska) – 11 (3,3,3,w,1,1)
 • 6. Keynan Rew (Australia) – 10 (3,1,0,3,2,1)
 • 7. Philip Hellström-Bängs (Szwecja) – 10 (2,1,2,3,2,0)
 • 8. Mateusz Cierniak (Polska) – 10 (0,3,3,2,2,t)
 • 9. Nicolai Heiselberg (Dania) – 7 (2,0,1,1,3)
 • 10. Mathias Pollestad (Norwegia) – 7 (1,1,1,3,1)
 • 11. Bastian Pedersen (Dania) – 6 (3,3,w)
 • 12. Jesper Knudsen (Dania) – 6 (1,2,0,0,3)
 • 13. Norick Blödorn (Niemcy) – 4 (1,3,-,-,-)
 • 14. Petr Chlupáč (Czechy) – 4 (0,w,2,2,0)
 • 15. Anže Grmek (Słowenia) – 4 (2,0,1,0,1)
 • 16. Esben Hjerrild (Dania) – 4 (1,1,1,0,1)
 • 17. Emil Breum (Dania) – 3 (w,2,0,1,0)
 • 18. Nazar Parnitskyi (Ukraina) – 0 (0,-,-,-,-)
SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
  REKLAMA
  108,068FaniLubię

  MOŻE ZACIEKAWI CIĘ