Turecka siła. Polki odpadają z Mistrzostw Europy!

REKLAMA

Koniec medalowych marzeń Polek. Reprezentacja Turcji rozniosła Polskę 3-0, po zaciętych dwóch setach. Jeśli istnieje definicja porażki na własne życzenie, to było nią właśnie dzisiejsze spotkanie. Błędy własne pogrążyły Biało – Czerwone…

W Turcji siatkówka jest kobietą

Piękny kraj ze stolicą w Ankarze to ostatnimi czasy wręcz „mekka” żeńskiej siatkówki. Turczynki konsekwentnie utrzymują się w czołówce światowych turniejów. W rankingu VIFB zajmują 1. pozycję, z niewielką przewagą nad Włoszkami. Marketingowo żeńska kadra Turcji to także fenomen. Ich domowe spotkania przyciągają sporą widownię, a siatkarki są naprawdę szanowanymi osobami w przestrzeni publicznej. Wielokrotne medalistki międzynarodowych imprez chcą dodać do swojej gabloty złoto Mistrzostw Europy. Na ostatnim turnieju w 2021 roku były bardzo blisko, ostatecznie uległy w półfinale Serbkom i musiały nacieszyć się z 3. w swojej historii brązu. Warto zauważyć, że w tamtym turnieju Turczynki w ćwierćfinale wyeliminowały… Polki! Idealny moment na rewanż Biało – Czerwonych!

Przed spotkaniem

Polki w 1/8 turnieju pewnie rozprawiły się z Niemkami bez straty seta. Turczynki po dosyć niespodziewanie zaciętej batalii, pokonały reprezentację Belgi 3-1. Zarówno nasza kadra jak i podopieczne Daniele Santarelliego to jedne z głównych kandydatek do medali Mistrzostw Europy. W ostatnich trzech starciach obu ekip, górą dwukrotnie były Biało – Czerwone. Należy jednak pamiętać, że były to tylko spotkania towarzyskie. Ponad dwa miesiące temu w meczu o stawkę Polki pokonały Turcję 3-0 po niesamowicie emocjonującym spotkaniu. Oczywiście, faworytkami w dzisiejszym spotkaniu będą zawodniczki pod dowództwem Edy Erdem, to przecież światowa potęga żeńskiej siatkówki. Dodatkowego kolorytu nadaje spotkaniu fakt, iż dzisiaj w Turcji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa! Rocznica tureckiej wygranej nad Grekami i ostre charaktery obu ekip zapowiadały nam kapitalną batalię w Brukseli!

Starcie „armat

Pierwsze piłki meczu to „sprawdzenie armat” u obu ekip. Po naszej stronie dobrze rozpoczęła Magda Stysiak, u Turczynek skutecznie szalała Vargas. Źle otworzyła spotkanie Karakurt, więc próbowała nadrobić swoją słabą dyspozycję aktorstwem. Polki nie dały się prowokować i konsekwentnie łapały ją na podwójnym bloku. Biało – Czerwone wykorzystały błędy rywalek i osiągnęły 4 – punktową przewagę (12-16). Niestety od tego momentu zaczęły nakręcać się reprezentantki Turcji. Ciężar kończenia akcji wzięła na siebie Baladin i z naszej przewagi nie zostało już nic (21-17). Spadło polskie przyjęcie, ale kapitalnie broniła Maria Stenzel. Polki obroniły 3 piłki setowe, lecz ostatecznie zakończyła pierwszą partię Vargas (25-23).

Roztrwoniona przewaga…

Drugiego seta rozpoczęła polska „czapa” na Melissie Vargas! Szybko odpowiedziała nam Karakurt, po czym kolejny raz złapaliśmy Vargas blokiem! Świetną zmianę dała Zehra Güneş, dobrze pracowała w obronie i Turczynki odeszły nam na dwa punkty (10-8). Stanęła kompletnie w ataku Hande Baladın i to Polki osiągnęły prowadzenie! (12-14). Odżyła w tym secie także Karakurt, nie mogliśmy jej skutecznie zablokować, ale konsekwentnie utrzymywaliśmy przewagę (18-20). Rywalki kapitalnie walczyły w defensywnie i precyzyjnie kończyły drugie piłki, przez co objęły prowadzenie 24-21… Melissa Vargas okazała się dla nas prawdziwym utrapieniem… (25-22).

Koniec marzeń

Ostatnia partia spotkania miała identyczny jak poprzednie przebieg. Polki osiągały dwu, trzy punktowe prowadzenie, po czym głównie po błędach własnych, roztrwaniały ją. Biało – Czerwone ryzykowały na serwisie, ale były przy tym bardzo niedokładne. Każde potknięcie naszego zespołu nakręcało Turczynki, w grę włączyła się także Eda Erdem. Podopieczne Lavariniego próbowały gonić, ale przeciwniczki rozkręciły się na dobre. Turcja grała wszechstronnie, bardzo trudno było przeczytać ich rozegranie. Rywalkom wchodziło w zasadzie wszystko, nam kompletnie nic. Z Mistrzostw Europy odprawiła nas (a jakże) Melissa Vargas…

TURCJA 3-0 POLSKA (25-23, 25-22, 25-18)

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,652FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ