Walka o panowanie w Afryce — Senegal vs Egipt

Przed nami ostatni akt Pucharu Narodów Afryki 2021. Do rozegrania pozostał tylko wielki finał. Zmierzą się w nim dwie reprezentacje, w których gwiazdami są zawodnicy Liverpoolu. Senegal z Sadio Mane zmierzy się z Egiptem z Mohamedem Salahem. Kto wyjdzie zwycięsko z tej batalii?

Źródło: premierleague/twitter

Drużyny turniejowe

Dwie twarze Senegalu

Mówiąc o obu reprezentacjach, można użyć sformułowania „drużyna turniejowa”. Senegalczycy w fazie grupowej zdobyli przecież tylko jedną bramkę, do tego z rzutu karnego. Mimo to wyszli z niej z pierwszego miejsca, po zwycięstwie i dwóch remisach. Ich gra delikatnie mówiąc, nie zachwycała. Słabo spisywali się najbardziej znani zawodnicy. Nie tylko Sadio Mane, ale też Boulaye Dia czy Bouna Sarr.

REKLAMA

Ich gra diametralnie zmieniła się w fazie pucharowej. Z meczów 0:0 przeszliśmy do oglądania spektakli z wieloma bramkami. Wygrywali 2:0 w 1/8 finału z Republiką Zielonego Przylądka i dwa razy 3:1, najpierw z Gwineą Równikową, a potem z Burkina Faso. Senegalczycy grali dobrze w obronie, i wreszcie skutecznie w ataku. Przebudził się Sadio Mane, który w każdym meczu zaznaczał swoją obecność. Prowadził natarcia i od razu było widać, że jest co najmniej o klasę wyżej od pozostałych zawodników.

Źródło: LFC2Stats/twitter

Minimalistyczny Egipt

Egipt fazę grupową zaczął od porażki z Nigerią. To stawiało Faraonów w trudnej sytuacji. Na szczęście dla nich wygrali pozostałe dwa spotkania, ale w klasycznym dla tego turnieju wyniku: 1:0. Dobrze prezentowali się w grze obronnej, jednak z przodu nie mieli czym zagrozić. Salah zdobył bramkę w meczu z Gwineą-Bissau, ale poza tym nie wychodził na pierwszy plan.

Tak o Salahu wypowiedział się Aboubakar przed półfinałowym meczem: „Jest dobrym zawodnikiem, strzela dużo bramek, ale nie stwarza zbyt wiele zagrożenia w trakcie meczu”. I dużo w tym prawdy, jeżeli chodzi o ten turniej. Gra reprezentacji Egiptu momentami wygląda tak: podajmy do Salaha i zobaczmy, co on zrobi. I tu się pojawiały problemy. Salah rzadko decydował się na indywidualne rozwiązania, tak jakby trochę się bał zaryzykować. Nie wiele też tworzył sytuacji kolegom, chociaż tu można sporo powiedzieć o ich zaangażowaniu i umiejętnościach. Najlepszy mecz zaliczył z Marokiem, gdzie strzelił bramkę i zanotował asystę.

Źródło: DaveOCKOP/twitter

Dodatkowe minuty w nogach

Egipt ma za sobą trzy dogrywki. Najpierw z WKS zadecydowały dopiero rzuty karne. Z Marokiem „wystarczyła” dogrywka, ale w meczu z Kamerunem ponownie byliśmy świadkami serii jedenastek. Faraonowie grają odpowiedzialnie w obronie i potrafią przetrzymywać zmasowane ataki rywali. Z przodu jednak osamotniony jest Salah, i można użyć znanej formułki: sam meczu nie wygrasz. Egipt mierzył się trudniejszymi rywalami w fazie pucharowej aniżeli Senegal. Do tego ma w nogach dodatkowe 90 minut.

Źródło: brfootball/twitter

Najważniejsze trofeum

Dla obu wspomnianych zawodników, czyli Mane i Salaha, zwycięstwo z reprezentacją na Pucharze Narodów Afryki byłoby ogromnym sukcesem. Senegal jeszcze nigdy nie wygrał na imprezie tej rangi, Egipt natomiast ma na swoim koncie aż 7 trofeów, będąc najbardziej utytułowaną reprezentacją. Chociaż obaj zawodnicy mają na swoim koncie zwycięstwa w Premier League i Lidze Mistrzów, to PNA nadal jest dla nich niezwykle ważny. Mówił o tym Salah: „Mogę was zapewnić, że jest to trofeum, które najbardziej chce zdobyć”.

Sadio Mane wypowiadał się nieraz o PNA. Senegalczycy mają obecnie złotą generację piłkarzy. Na poprzednim turnieju grali w finale, ale wtedy lepsza okazała się Algieria. Wówczas prowadził ich ten sam selekcjoner, Aliou Cisse. Według Mane jest to najbardziej krytykowany trener, z jakim się spotkał w karierze. Jak mówił: „Chcielibyśmy to wygrać dla niego i dla naszego kraju, ponieważ zasługuje na to po tym wszystkim, przez co przeszedł jako zawodnik Senegalu, a teraz jako trener”. Motywacji na pewno im nie brakuje.

Kolejny akt rywalizacji

Dzisiaj Senegal z Egiptem zmierzą się w finale Pucharu Narodów Afryki. Jednak w marcu czekają nas kolejne dwa mecze między tymi reprezentacjami. Wtedy stawką będzie wyjazd na Mistrzostwa Świata do Kataru. W drodze losowania te dwie reprezentacje trafiły na siebie w ostatniej rundzie eliminacji. Już teraz więc wiadomo, że na Mundialu zabraknie jednej z dwóch najlepszych reprezentacji Afryki. Wszystko rozstrzygnie się między nimi.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    108,065FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ