Dzisiaj odbyło się głosowanie w sprawie rezygnacji z technologii VAR w Premier League. Pomysłodawcą było Wolverhampton Wanderers. Użyteczność systemu wideoweryfikacji, który miał pomagać sędziom jest często podważana. Doszło nawet do dyskusji, czy aby na pewno ta technologia jest w Premier League potrzebna. Wynik mówi dobitnie – jest potrzebna. Aż dziewiętnaście klubów ligi angielskiej były za kontynuacją używania VARU. Przeciwko głosowało wyłącznie, kto by się spodziewał – Wolverhapton Wanderers.
Wątpliwości co do użyteczności systemu pojawiają się co jakiś czas, jednak pierwszy raz zostało to poddane głosowaniu. Powodem był poprzedni sezon Premier League. Zarząd ligi potwierdził, że VAR popełnił w nim 20 błędów. Natomiast w razie usunięcia systemu będzie ich o 100 więcej co sezon – tak twierdzi zarząd ligi angielskiej.
Tak się jednak nie stanie, gdyż dzisiejsze głosowanie było praktycznie jednogłośne. Wyłamać postanowiło się jedynie Wolverhampton. Reszta klubów była za pozostawieniem technologii w lidze. Wszyscy jednak uznali, że trzeba jakoś poprawić jej skuteczność. „Chociaż system wideoweryfikacji pozwala na dokładniejsze podejmowanie decyzji, uzgodniono, że należy wprowadzić ulepszenia z korzyścią dla gry i kibiców” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.
Premier League będzie pracować nad zmianami
Kluby doszły do wniosku, że należy wprowadzić do technologii VAR parę ulepszeń. Spisano więc sześć obszarów, nad którymi będą prowadzone prace, aby wprowadzić je do użytku. Zostały one wymienione w oświadczeniu:
„1) Utrzymanie wysokiego progu interwencji VAR, aby zapewnić większą spójność i mniej zakłóceń w przebiegu gry.
2) Ograniczenie opóźnień w grze, przede wszystkim poprzez wprowadzenie technologii półautomatycznego spalonego (SAOT) i utrzymanie wysokiego progu interwencji VAR.
3) Poprawa komfortu kibiców poprzez zmniejszenie opóźnień, ogłoszenia na stadionie od sędziów po zmianie decyzji po zastosowaniu VAR oraz, tam gdzie to możliwe, lepszą ofertę powtórek na dużym ekranie, obejmującą wszystkie interwencje VAR.
4) Współpraca z PGMOL nad wdrożeniem solidniejszych szkoleń VAR w celu poprawy spójności, w tym z naciskiem na szybkość procesu przy jednoczesnym zachowaniu dokładności.
5) Zwiększanie przejrzystości i komunikacji na temat systemu VAR – w tym rozszerzona komunikacja z Premier League Match Center oraz poprzez programy telewizyjne, takie jak „Match Officers Mic’d Up”.
6) Przeprowadzenie kampanii komunikacyjnej dla fanów i interesariuszy dotyczącej VAR. Będzie ona miała na celu dalsze wyjaśnienie uczestnikom i kibicom roli VAR w grze”.
Prócz tego, Premier League potwierdziło w kwietniu wprowadzenie systemu półautomatycznego spalonego. Ma się to odbyć na jesieni przyszłego sezonu. „Technologia ta zapewni szybsze i spójne umieszczanie wirtualnej linii spalonych w oparciu o optyczne śledzenie gracza. Zapewni także wysokiej jakości grafikę transmisji, aby zapewnić kibicom lepsze wrażenia na stadionie i podczas transmisji” – opisuje technologię PL.
Premier League i PGMOL będą w dalszym ciągu naciskać na IFAB, aby umożliwić transmisję wideo i audio na żywo podczas sprawdzania powtórek na VARze.