UEFA potwierdza – Liga Mistrzów 2024/25 wystartuje w nowym formacie

Już od jakiegoś czasu mówiło się o poważnej reformie europejskich rozgrywek ze strony UEFA. Dziś poznaliśmy szczegóły świeżo zatwierdzonej formuły i możemy przyjrzeć się wszystkim detalom z bliska.

Faza ligowa zamiast fazy grupowej

Podstawową różnicą pomiędzy Ligą Mistrzów jaką znaliśmy dotychczas, a rozwiązaniem które wejdzie w życie od sezonu 24/25, ma być wdrożenie tzw. „systemu szwajcarskiego”. 36 (nie 32 jak obecnie) zespołów znajdzie się w jednej tabeli z szyldem „Champions League”. Każda drużyna będzie miała do rozegrania w tej fazie 8 spotkań z różnymi rywalami wyłonionymi na podstawie losowania. Nie będzie zatem mowy o jakichkolwiek rewanżach. Drużyny które zajmą miejsca 1-8 po zakończeniu tego etapu, zagwarantują sobie udział w 1/8 fazy pucharowej. Ich rywalami zostaną zwycięzcy play-offów, które odbędą się pomiędzy klubami z miejsc 9-24 wspomnianej wcześniej tabeli.

4 dodatkowe zespoły

UEFA przedstawiła szczegółowe zasady dołączenia czterech kolejnych drużyn do elitarnego grona europejskich klubów. Przedstawiają się one następująco:

  • jedno miejsce w Lidze Mistrzów dla klubu, który zajmie trzecie miejsce w piątej lidze według rankingu krajowego UEFA.
  • jedno miejsce dla klubu, który jako mistrz kraju wygra kwalifikacje „ścieżki mistrzowskiej” (jak miało to miejsce ostatnimi czasy chociażby w przypadku Sheriffa Tiraspol, czy kilka lat temu ze strony Legii Warszawa) – tak więc dotychczasowa pula miejsc w Champions League, dostępna do uzyskania w ten sposób, zwiększy się z 4 do 5.
  • dwa dodatkowe miejsca przyznawane stowarzyszeniom w krajach, z których kluby w poprzednim sezonie uzyskają najwyższą kolektywną zdobycz punktową do oficjalnych rankingów (w tej chwili na sezon 22/23 byłyby to Anglia i Holandia). Mają na tym zyskać szczególnie drużyny, które znalazły się bezpośrednio za ligowymi lokatami, gwarantującymi bezpośredni udział w Lidze Mistrzów.

Komentarz prezydenta UEFA – Aleksandra Ceferina:

UEFA jasno pokazała dzisiaj, że jesteśmy w pełni zaangażowani w poszanowanie podstawowych wartości sportu i obronę kluczowej zasady otwartych rozgrywek, z kwalifikacjami opartymi na zasługach sportowych, w pełni zgodnymi z wartościami i solidarnym europejskim modelem sportu.

Jesteśmy przekonani, że wybrany format zapewnia odpowiednią równowagę i poprawi konkurencyjność oraz wygeneruje solidne przychody, które mogą być dystrybuowane do klubów, lig i futbolu młodzieżowego na całym naszym kontynencie, jednocześnie zwiększając atrakcyjność i popularność naszych rozgrywek klubowych.

Analogiczne zmiany schematu rozgrywek mają zostać zaaplikowane również w przypadku Ligi Europy (8 spotkań w fazie ligowej) oraz Ligi Konferencji (tu 6 spotkań zamiast 8). W obu rozgrywkach ma również uczestniczyć na starcie 36 zespołów.

REKLAMA
Sourceuefa.com
Marek
Marek
Entuzjasta piłki nożnej, kibic FC Barcelony. Piszę na temat futbolu w Hiszpanii, Włoszech czy Anglii. Lubię piłkę widowiskową i atrakcyjną - pełną ekspresji i autentycznej radości z gry. W ekipie Mistrzów dzielę się zarówno swoimi spostrzeżeniami ściśle związanymi z piłką, jak i wszelkimi historiami dziejącymi się wokół sportu. Gwarantuję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - od szczegółowych, merytorycznych analiz po luźne, maksymalnie subiektywne i spontaniczne treści, których nie można zamknąć w żadnych ramach. Mes que un Futbol!
PODOBNE
REKLAMA
105,340FaniLubię
10,504ObserwującyObserwuj
583ObserwującyObserwuj

MOŻE ZACIEKAWI CIĘ