Już od jakiegoś czasu mówiło się o poważnej reformie europejskich rozgrywek ze strony UEFA. Dziś poznaliśmy szczegóły świeżo zatwierdzonej formuły i możemy przyjrzeć się wszystkim detalom z bliska.
Faza ligowa zamiast fazy grupowej
Podstawową różnicą pomiędzy Ligą Mistrzów jaką znaliśmy dotychczas, a rozwiązaniem które wejdzie w życie od sezonu 24/25, ma być wdrożenie tzw. „systemu szwajcarskiego”. 36 (nie 32 jak obecnie) zespołów znajdzie się w jednej tabeli z szyldem „Champions League”. Każda drużyna będzie miała do rozegrania w tej fazie 8 spotkań z różnymi rywalami wyłonionymi na podstawie losowania. Nie będzie zatem mowy o jakichkolwiek rewanżach. Drużyny które zajmą miejsca 1-8 po zakończeniu tego etapu, zagwarantują sobie udział w 1/8 fazy pucharowej. Ich rywalami zostaną zwycięzcy play-offów, które odbędą się pomiędzy klubami z miejsc 9-24 wspomnianej wcześniej tabeli.
4 dodatkowe zespoły
UEFA przedstawiła szczegółowe zasady dołączenia czterech kolejnych drużyn do elitarnego grona europejskich klubów. Przedstawiają się one następująco:
- jedno miejsce w Lidze Mistrzów dla klubu, który zajmie trzecie miejsce w piątej lidze według rankingu krajowego UEFA.
- jedno miejsce dla klubu, który jako mistrz kraju wygra kwalifikacje „ścieżki mistrzowskiej” (jak miało to miejsce ostatnimi czasy chociażby w przypadku Sheriffa Tiraspol, czy kilka lat temu ze strony Legii Warszawa) – tak więc dotychczasowa pula miejsc w Champions League, dostępna do uzyskania w ten sposób, zwiększy się z 4 do 5.
- dwa dodatkowe miejsca przyznawane stowarzyszeniom w krajach, z których kluby w poprzednim sezonie uzyskają najwyższą kolektywną zdobycz punktową do oficjalnych rankingów (w tej chwili na sezon 22/23 byłyby to Anglia i Holandia). Mają na tym zyskać szczególnie drużyny, które znalazły się bezpośrednio za ligowymi lokatami, gwarantującymi bezpośredni udział w Lidze Mistrzów.
Komentarz prezydenta UEFA – Aleksandra Ceferina:
Analogiczne zmiany schematu rozgrywek mają zostać zaaplikowane również w przypadku Ligi Europy (8 spotkań w fazie ligowej) oraz Ligi Konferencji (tu 6 spotkań zamiast 8). W obu rozgrywkach ma również uczestniczyć na starcie 36 zespołów.