Timi Zajc wygrywa na zakończenie sezonu w Planicy

Timi Zajc wygrał ostatni konkurs Pucharu Świata w sezonie 2022/23. Kryształowa Kula powędrowała do Halvora Egnera Graneruda, trofeum za loty padło łupem Stefana Krafta, który zwyciężył również w cyklu Planica 7. Polacy sklasyfikowani byli głównie w drugiej dziesiątce.

REKLAMA

Ostatni akt sezonu

Tradycyjnie na starcie finałowego konkursu stanęło 30 najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej. W związku z nieobecnością kilku zawodników z tego zestawienia, m.in Dawida Kubackiego czy Petera Prevca, szansę występu otrzymali Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł. Na półmetku rywalizacji liderem był Anze Lanisek, drugi miejsce zajmował Domen Prevc, a trzeci był Stefan Kraft. Cała trójka mieściła się w zaledwie trzech punktach. Warty odnotowania jest również fakt, że Lanisek i Kraft za swoje próby otrzymali po cztery ’20’ za styl. Wśród Biało-czerwonych najlepiej zaprezentował się Aleksander Zniszczoł, który na półmetku był 14. Ex aequo na 18. pozycji sklasyfikowani byli Kamil Stoch i Piotr Żyła. Miejsce w trzeciej dziesiątce zajmował Paweł Wąsek. Co ciekawe w tej części tabeli znajdował się także Halvor Egner Granerud, który po przeciętnej próbie był na 23. lokacie. Po przerwie piękny gest wykonał dyrektor PŚ Sandro Pertille, który przez radio FIS wyraził wsparcie dla Dawida i Marty Kubackich.

źródło: twitter/Eurosport_PL

Najdłuższy sezon w dziejach przeszedł do historii

W finałowej odsłonie sędziowie i aura pogodowa pozwoliła w pięknym stylu zakończyć rywalizację. Pojawiły się sprzyjające podmuchy wiatru pod narty, a jury nie obniżało belki, dzięki czemu mogliśmy oglądać skoki ponad rozmiar obiektu. Swój rekord życiowy ustanowił Aleksander Zniszczoł, ale w obliczu niepewnego lądowania spadł w tabeli na 17. lokatę. Świetną próbę oddał również Kamil Stoch, za co otrzymał cztery noty 20-punktowe. Jeśli lot Stoch można nazwać świetnym, tak skok Piotra Żyły był fantastyczny. Lądowanie na 241,5 metrze pozwoliło mu awansować na 14. miejsce. Słabo zaprezentował się Paweł Wąsek, przez co spadł na 28. pozycję. Ostatecznie zwyciężył Timi Zajc, który swojego rodaka Anze Laniska wyprzedził zaledwie 0,1 pkt. Podium uzupełnił Stefan Kraft, dla którego jest to 98. podium w karierze. Austriak zapewnił sobie tym samym zwycięstwo w klasyfikacji lotów narciarskich. Kryształowa Kula powędrowała do Halvora Egnera Graneruda, którą zapewnił już sobie w Vikersund.

Po zakończeniu konkursu najlepsza trójka zawodów zaprezentowała specjalny baner, który wyraził ogromne wsparcie dla rodziny Dawida i Marty Kubackich.

źródło: twitter/Eurosport_PL

Był to ostatni konkurs Pucharu Świata w sezonie 2022/23. Dziękujemy wszystkim czytelnikom za śledzenie naszych tekstów o skokach narciarskich minionej zimy. Wszystkim fanom tej dyscypliny życzymy wytrwałości w oczekiwaniu na kolejny sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Wyniki Biało-czerwonych:

14. Piotr Żyła – 221,5 m i 241,5 m

15. Kamil Stoch – 216 m i 231,5 m

17. Aleksander Zniszczoł – 226 m i 235,5 m

28. Paweł Wąsek – 216 m i 198,5 m

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,603FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ