Faza grupowa XX mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i na Słowenii dobiegła końca. Czas na podsumowanie pierwszej części mistrzostw świata zupełnie z innej strony…
DEBIUTY
Aż sześciu reprezentantów Polski zadebiutowało w trakcie fazy grupowej XX mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i na Słowenii. Mundialowe debiuty: Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Tomasz Fornal, Łukasz Kaczmarek, Jakub Popiwczak oraz Mateusz Poręba.
RENAN, KTÓRY SPOTKAŁ RENANA
Renan Ribeiro, jeden z zawodników debiutującej na mistrzostwach świata reprezentacji Kataru spełnił marzenie swoich rodziców! Jak do tego doszło? Otóż Katar podczas fazy grupowej MŚ podejmował Brazylię, a selekcjonerem Canarinhos jest Renan Dal Zotto, medalista IO z Los Angeles. To właśnie na jego cześć Ribeiro otrzymał imię Renan.
KAMERUŃSKI NGAPETH
Czy wiecie, że Earvin Ngapeth po raz pierwszy w swojej karierze zagrał przeciwko reprezentacji, którą traktuje jako drugi dom? „Jestem w połowie Francuzem w połowie Kameruńczykiem” powiedział w jednym z wywiadów MVP ostatnich igrzysk olimpijskich! W trakcie XX mistrzostw świata doszło do tego meczu. Francja pokonała Kamerun, ale najważniejsze działo się… po meczu. Ngapeth nie ukrywał w wywiadzie, tuż po zakończeniu spotkania, że dla jego ojca pochodzącego z Kamerunu był to szczególny dzień.
DWA JUBILEUSZE
Javier Weber, Josef Musil, Vicente Pastor, Luciano De Cecco, Marco Podrascanin – ta piątka zawodników znajduje się w zaszczytnym gronie graczy, którzy brali udział w pięciu z rzędu mistrzostwach świata! Dwóch ostatnich dołączyło do tej grupy w trakcie trwających XX mistrzostw świata w piłce siatkowej.
Klub „pięciu mundialów”:
- Josef Musil
- Vicente Pastor
- Javier Weber
- Luciano De Cecco
- Marco Podrascanin
HISTORYCZNE ZWYCIĘSTWO
Michał Winiarski to trzeci polski selekcjoner po Benedykcie Krysiku i Grzegorzu Rysiu, który wygrał mecz na mistrzostwach świata prowadząc zagraniczną reprezentację! Historyczne zwycięstwo miało miejsce 28 sierpnia, kiedy to Niemcy pokonały w trzech setach Kamerun.
- Benedykt Krysik: 13.10.74 r. 3-0
- Grzegorz Ryś: 18.11.06 r. 3-2
IRAŃSKIE ZŁOTE SERCE
Amir Hossein Toukhteh środkowy reprezentacji Iranu w ostatnich dniach, jeszcze przed rozpoczęciem imprezy postanowił obciąć się na łyso. Dlaczego?! Toukhteh w taki sposób w trakcie tak wielkiego turnieju jakim jest siatkarski mundial chciał wesprzeć dzieci chore na raka.
KANADYJSKIE KOMBINACJE
Tylko dwóch małych punktów zabrakło reprezentacji Kanady do awansu do fazy pucharowej XX mistrzostw świata. Być może te dwa punkty udałoby się zdobyć w trakcie meczu z Włochami. Zostało nam tylko gdybanie. Selekcjoner Kanadyjczyków na dwa pierwsze sety w meczu z mistrzami Europy zdecydował się wystawić rezerwowy skład, który niestety nie zdołał powalczyć, jak równy z równym, a koniec końców skutki kanadyjskich kombinacji kilka dni później okazały się bardzo bolesne…
BUŁGARSKA KLAPA
Szesnaście lat temu? Medal mistrzostw świata rozgrywanych pod koniec 2006 roku w Japonii. Teraz? Trzy mecze, trzy porażki, w tym ta najbardziej bolesna z Meksykiem… Fatalny występ Bułgarii:
- MŚ 22 – 17/24
- MŚ 18′ – 9/12
- MŚ 14′ – 13/14
- MŚ 10′ – 7
- MŚ 06′ –
SŁOWEŃSKA FREKWENCJA
Zaledwie 350 widzów na meczu otwarcia XX mistrzostw świata. Zaledwie 90 widzów na jedynym z meczów siatkarskiego mundialu. Słowenia pod względem frekwencji zawiodła. Można było się spodziewać problemów m.in przez godziny rozgrywania zawodów, jednak niektóre wyniki okazały się naprawdę fatalne:
26.08: Brazylia – Kuba – 350 widzów
27.08: Turcja – Chiny – 90 widzów
28.08: Kuba – Katar – 450 widzów
29.08: Kanada – Chiny – 100 widzów
30.08: Brazylia – Katar – 180 widzów
31.08: Argentyna – Egipt – 100 widzów
Autor: Jakub Balcerzak
Kibiców siatkówki zapraszamy na Merytoryczne Forum Siatkarskie.