Ranking UEFA z polskiej perspektywy. Raport po 1/8 finału

Lech Poznań w 1/8 finału Ligi Konferencji wyeliminował Djurgarden wygrywając 2:0 w pierwszym meczu u siebie i 3:0 w rewanżu na wyjeździe. Ekstraklasa tym samym zyskała kolejne punkty rankingowe zwiększając łączny dorobek za ten sezon do 7,250 pkt. To już o 2,625 pkt więcej niż w poprzednim sezonie. Tym samym ranking UEFA z naszej perspektywy wygląda coraz lepiej.

REKLAMA

Na sam początek – przypomnijmy jak wyglądał ranking UEFA przed rozpoczęciem zmagań w 1/8 finału Ligi Konferencji i Ligi Europy:

  • 24. miejsce – Rumunia (20,500 pkt)
  • 25. miejsce – Węgry (20,375 pkt)
  • 26. miejsce – Bułgaria (20,000 pkt)
  • 27. miejsce – Polska (19,250 pkt)
  • 28. miejsce – Słowacja (19,250 pkt)

Na tym etapie rozgrywek na placu boju zostało już tylko trzech przedstawicieli. O ile każdy w/w kraj wprowadził dokładnie jeden zespół do fazy pucharowej europejskich rozgrywek tak Cluj (Rumunia), Ludogorets (Bułgaria) i Qarabag (Azerbejdżan; już ich nie uwzględniamy, ponieważ strata zrobiła się za duża) odpadły na etapie 1/16 Ligi Europy. Dzisiejsze podsumowanie będzie więc siłą rzeczy krótsze, ponieważ połowa zespołów pożegnała się już z pucharami. Lech musiał oglądać się za plecy na Słowację oraz patrzeć na wyniki Ferencvarosu, ale wiedział już ile dokładnie punktów potrzebuje, aby wyprzedzić Bułgarię i Rumunię.

Węgry

Węgrzy już na sam start otrzymali 0,250 punktu, ponieważ takim dorobkiem UEFA nagradza kraj, którego przedstawiciel wprowadził zespół do 1/8 Ligi Europy. Ferencvaros znalazł się tam dzięki wygraniu grupy, ale trafiając na Bayer Leverkusen nie miał już szans na nic więcej. Pierwszy mecz na BayArena przegrali 0:2, w rewanżu polegli tym samym wynikiem. Przewaga nad Polską w rankingu UEFA wynosi obecnie 0,375 pkt, więc jeśli Lech w ćwierćfinale co najmniej wygra jedno spotkanie lub oba zremisuje to awans na 24. miejsce stanie się faktem. Aby wyprzedzić Rumunię potrzebujemy natomiast tylko jednego remisu.

Słowacja

Slovan Bratysława do 1/8 Ligi Konferencji również awansował automatycznie wygrywając swoją grupę. Na tym etapie rozgrywek trafili na zespół, z którym mierzyli się już w fazie grupowej – FC Basel. Mistrz Słowacji zremisował na wyjeździe 2:2, a u siebie prowadzili już 2:0, ale ostatecznie Szwajcarzy wyrównali w doliczonym czasie gry, żeby wyeliminować Slovan po rzutach karnych. W takim przypadku punkty do rankingu UEFA są przyznawane jednak na podstawie wyniku po dogrywce, więc Slovan za dwa remisy „zarobił” dla swojego kraju 0,500 pkt. W tym momencie warto docenić wynik Lecha, ponieważ gdyby Kolejorz zaprezentował się słabo to zostalibyśmy prześcignięci przez Słowację.

Polska

Co tu dużo pisać – Lech został jedynym zespołem w swoim „sąsiedztwie” rankingu UEFA, który nadal gra w europejskich pucharach. W najgorszym wypadku Polska awansuje w rankingu UEFA w tym sezonie o dwa miejsca, a w najlepszym – o cztery. Poza czołową ósemką krajów w rankingu UEFA tylko dwa kraje mają nadal przedstawiciela w europejskich pucharach – Szwajcaria (13. miejsce) i właśnie Polska (26. miejsce).

Potencjalni rywale Lecha w ćwierćfinale Ligi Konferencji to:

  • West Ham (Anglia)
  • Fiorentina (Włochy)
  • Nicea (Francja)
  • Gent (Belgia)
  • Anderlecht (Belgia)
  • AZ Alkmaar (Holandia)
  • Basel (Szwajcaria)

Mistrz Polski napędza ranking UEFA w tym sezonie całej Ekstraklasie, ale także przesuwa się coraz wyżej w rankingu klubowym UEFA.

Lech Poznań rozpoczynał eliminacje na 208. miejscu, a po wczorajszej wygranej z Djurgarden awansował na 91. pozycję. Kolejorz ma tym samym realną szansę na rozstawienie w 4. rundzie (czyli ostatniej) eliminacji Ligi Konferencji. Jak bardzo ułatwiłoby to drogę do fazy grupowej tych rozgrywek? Wystarczy przypomnieć sobie dwóch ostatnich rywali, z którym mierzył się Raków w fazie play-off eliminacji do Ligi Konferencji będąc nierozstawionym – Gent i Slavia Praga. Druga kwestia to oczywiście rozstawienie przy losowaniu grup po ewentualnym awansie. W tym sezonie Kolejorz był losowany z czwartego koszyka w pucharze trzeciej kategorii.

Na sam koniec – przedstawiamy ranking UEFA na ten moment:

  • 24. miejsce – Węgry (20,625 pkt)
  • 25. miejsce – Rumunia (20,500 pkt)
  • 26. miejsce – Polska (20,250 pkt)
  • 27. miejsce – Bułgaria (20,000 pkt)
  • 28. miejsce – Słowacja (19,750 pkt)

Ranking UEFA – dlaczego się nim emocjonujemy?

Teoretycznie pierwsza poważna zmiana (dwa zespoły w el. LM) to dopiero 15. miejsce. Niemniej jednak, w obecnym sezonie kraje walczą o rozstawienie na rozgrywki 2024/25, w których w życie wejdzie nowa formuła Ligi Mistrzów, jak i europejskich pucharów. Liczba klubów startujących w eliminacjach i inne ważne detale nie zostały jeszcze podane przez UEFĘ, więc każdy awans o jedną pozycję może okazać się bardzo ważny.

SPRAWDŹ TAKŻE
Więcej
    REKLAMA
    107,599FaniLubię

    MOŻE ZACIEKAWI CIĘ