Premier League porzuci system VAR? Tego typu scenariusz nie jest niemożliwy. Wszystko za sprawą Wolverhampton, które formalnie złożyło wniosek o rezygnację z wideoweryfikacji w spotkaniach ligi angielskiej. Jak donosi David Ornstein z TheAthletic, 6 czerwca dojdzie do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, podczas którego kluby zagłosują za pomysłem zniesienia VARu od przyszłego sezonu. Do przyjęcia wnioski Wilków potrzeba większości 2/3 głosów, czyli poparcia 14 klubów Premier League.
System VAR jest używany w Premier League od 2019 roku
Wolverhampton w swoim wniosku o rezygnację z systemu VAR przedstawiło szereg zarzutów, które zacytował Fabrizio Romano. Zdaniem Wilków wideoweryfikacja ma negatywny wpływ na futbol poprzez m.in.:
- Wpływ na celebrację bramek i spontaniczną pasję, która sprawia, że piłka nożna jest wyjątkowa.
- Frustrację i zamieszanie na stadionach spowodowane długimi kontrolami VAR i słabą komunikacją.
- Przekroczenie pierwotnego celu VAR, jakim było korygowanie jasnych i oczywistych błędów, a teraz nadmierna analiza subiektywnych decyzji i narażanie płynności i integralności gry.
- Zmniejszoną odpowiedzialność sędziów na boisku z powodu siatki bezpieczeństwa VAR, prowadząca do erozji autorytetu na boisku.
- Ciągłe błędy pomimo VAR, przy czym kibice nie są w stanie zaakceptować ludzkich błędów po wielu obejrzeniach i powtórkach, co podważa zaufanie do standardów sędziowskich.
- Zakłócenie szybkiego tempa Premier League przez długie kontrole VAR i wydłużenie doliczonego czasu gry, co powoduje, że mecze trwają zbyt długo.
Decyzja o złożeniu rezolucji została podjęta po dokładnym rozważeniu i z najwyższym szacunkiem dla Premier League, PGMOL i naszych innych konkurentów. Nie ma w tym żadnej winy — wszyscy szukamy po prostu najlepszego możliwego wyniku dla piłki nożnej — a wszystkie zainteresowane strony ciężko pracowały, aby wprowadzenie dodatkowej technologii zakończyło się sukcesem. Jednak po pięciu sezonach VAR w Premier League nadszedł czas na konstruktywną i krytyczną debatę na temat jego przyszłości. Nasze stanowisko jest takie, że cena, jaką płacimy za niewielki wzrost dokładności, jest sprzeczna z duchem naszej gry, w związku z czym powinniśmy ją usunąć od sezonu 2024/25 – napisano w komunikacie Wolverhampton.
Czy powyższy wniosek ma szansę powodzenia? Bez wątpienia wygeneruje dyskusje w angielskich mediach. VAR nie jest idealnym systemem i chociaż wydaje się, że poprawił skuteczność eliminowania błędów sędziowskich, Wilki poruszyły kilka ważnych problemów. Pytanie, czy w nieodległej przyszłości uda się je wyeliminować, czy też 6 czerwca kluby Premier League zaskoczą, rezygnując z pomysłu, który miał zrewolucjonizować futbol.