Polscy futsaliści bez porażki i… bez awansu na Euro U-19

Eliminacje Mistrzostw Europy U-19 w Futsalu zakończyły się pechowo dla brązowych medalistów poprzedniej edycji. Biało-Czerwoni, mimo że nie zaznali w grupie goryczy porażki, to nie uzyskali awansu na Euro. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników futsalistów reprezentacji Słowenii, którzy zaaplikowali łącznie Kazachstanowi i Mołdawii 16 bramek, nie tracąc przy tym ani jednej i dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu wywalczyli kwalifikacje.

Podopieczni Łukasza Żebrowskiego w stolicy Mołdawii — Kiszyniowie, walczyli w głównej rundzie o awans na Mistrzostwa Europy do lat 19 w futsalu. Polacy w swojej grupie trafili na Kazachstan, Słowenię oraz Mołdawię. Na trzecie w historii mistrzostwa Europy pojadą zwycięzcy siedmiu grup kwalifikacyjnych. Stawkę uzupełnią gospodarze — Chorwaci.

W środę zmierzyliśmy się z nieobliczalną reprezentacją Kazachstanu

Spotkanie rozpoczęło się dla nas rewelacyjnie. Nie minęły dwie minuty, a prowadziliśmy różnicą dwóch trafień! Najpierw po rzucie rożnym wykonywanym przez Szymona Licznerskiego, piłka trafiła do Damira Kairbaya, a ten niefortunnie skierował ją do własnej bramki. Gol został jednak zapisany na konto naszego zawodnika. Chwilę później strzelec pierwszego gola wykorzystał precyzyjne podanie Betowskiego, a ten pokonał golkipera kadry Kazachstanu.

Wydawać się mogło, że mamy przewagę i nic nie jest nam w stanie zagrozić. Jednak Kazachowie za sprawą Demira Kairbaya złapali kontakt po kwadransie gry. W drugiej połowie na listę strzelców wpisał się zawodnik Constractu Lubawa — Oskar Dmochewicz. 4 minuty później odpowiedzieli jeszcze Kazachowie, jednak nie było ich już stać na doprowadzenie do remisu. W drugim spotkaniu „naszej” grupy Słoweńcy rozgromili Mołdawię 11:0.

EL. ME U19: Polska – Kazachstan 3:2 (2:1)

Bramki: Szymon Licznerski x2 (1, 2), Oskar Dmochewicz (29) – Damir Kairbaj (16), Aleksandr Deriabin (33).

Polska: Paweł Mura, Hubert Zadroga – Łukasz Frankiewicz, Maciej Górski, Szymon Licznerski, Albert Betowski – Hubert Klatkiewicz, Mateusz Anuszewski, Miłosz Krzempek, Patryk Pawlus, Nikodem Krajewski, Oskar Dmochewicz.

Następnego dnia zmierzyliśmy się z reprezentacją Słowenii

Przed spotkaniem pewne było, że będzie to najprawdopodobniej najtrudniejszy spotkania ze wszystkich, które być może zdecyduje o awansie. Oskar Dmochewicz w 5. minucie po dalekim wybiciu Pawła Mury, zgarnął długą piłkę i uderzając zza pola karnego, otworzył wynik spotkania. Wszystko wskazywało na to, że będzie to jedyne trafienie, które zapewni nam udział w ME. Niestety jednak w końcowych minutach Słowenia postawiła wszystko na jedną kartę i rozpoczęła grę z lotnym bramkarzem. Na nasze nieszczęście przyniosło im to pozytywny skutek, a sposób na pokonanie Pawła Mury dwie minuty przed końcem znalazł Alen Ruis. Polacy nie byli w stanie już odpowiedzieć. Spotkanie zakończyło się podziałem punktów i o awansie, którejkolwiek z drużyn zadecydowała ostatnia kolejka.

EL. ME U19: Polska – Słowenia 1:1 (1:0)

Bramki: Alen Ruis (38) – Oskar Dmochewicz (5).
Polska: Paweł Mura, Hubert Zadroga – Łukasz Frankiewicz, Maciej Górski, Szymon Licznerski, Oskar Dmochewicz – Hubert Klatkiewicz, Mateusz Anuszewski, Miłosz Krzempek, Patryk Pawlus, Albert Betowski, Nikodem Krajewski.

Młoda reprezentacja Polski przez niekorzystny wynik spotkania Kazachstanu ze Słowenią (0:5) była pod ścianą. Aby uzyskać awans, musieli zwyciężyć różnicą aż 15 bramek. Mołdawia co prawda, nie jest wybitną drużyną w halowej odmianie piłki nożnej, jednakże nie aż tak słaba, aby w jednym meczu przegrać tak wysoko. Polacy od pierwszego gwizdka rozpoczęli istny wyścig z czasem i rzucili się na swojego rywala, oddając masę strzałów na bramkę. Efekt przyniosło to w drugiej minucie, gdzie zza pola karnego do bramki trafił Albert Betowski, następnie chwilę później swoich sił spróbował Szymon Licznerski, podwyższając stan rywalizacji.

Czas nieubłaganie uciekał. W 9′ było już 3:0 za sprawą gola Oskara Dmochniewicza. Niestety do przerwy nie byliśmy już w stanie pokonać bramkarza z Mołdawii, co gorsza sami straciliśmy bramkę. 20 minut i 13 bramek do upragnionego awansu, zadanie wydawało się nierealne, którego niestety nie udało się wywalczyć. W drugiej połowie co prawda udało się dołożyć kolejnych pięć trafień, ale to za mało, aby cieszyć się awansu.

El. ME U19 Mołdawia – Polska 1:8 (1:3)

Bramki: Marius-Mihai Stepuleac 20 – Albert Betowski 2, Szymon Licznerski 5, 21, Oskar Dmochewicz 9, 24, Maciej Górski 21, Hubert Klatkiewicz 31, Miłosz Krzempek 40.