FC St. Pauli opuszcza serwis X. Niemiecki klub oficjalnie ogłosił odcięcie się od medium społecznościowego Elona Muska, jednocześnie krytykując działalność serwisu pod wodzą 53-latka. Jak czytamy w komunikacie prasowym beniaminka Bundesligi: The Boys in Brown dołączyli do serwisu w 2013 roku i mieli 250 000 obserwujących. Ogłaszając powody wycofania się, klub stwierdził, że właściciel Elon Musk zamienił przestrzeń debaty w maszynę nienawiści, która może wpłynąć na niemiecką kampanię wyborczą do parlamentu.
W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać:
Od czasu przejęcia Twittera, jak platforma była wcześniej znana, Musk przekształcił X w maszynę nienawiści. Rasizm i teorie spiskowe mogą rozprzestrzeniać się bez kontroli, a nawet pod nadzorem. Obelgi i groźby są rzadko sankcjonowane i sprzedawane jako wolność słowa. Ponadto po zwycięstwie w wyborach Donald Trump wybrał Muska na szefa nowego departamentu rządowego. Musk był głównym sponsorem kampanii Trumpa i również wykorzystał X do tego celu. Należy założyć, że X będzie również promować autorytarne, mizantropijne i skrajnie prawicowe treści podczas nadchodzącej niemieckiej kampanii wyborczej, manipulując w ten sposób dyskursem publicznym. FC St. Pauli już wcześniej ograniczył korzystanie z X i coraz częściej publikował oświadczenia polityczne wspierające różnorodność i integrację, aby przeciwstawić się nienawiści. Teraz klub zaprzestaje swojej aktywności na X. Konto nie będzie już używane, ale treści z ostatnich 11 lat pozostaną online ze względu na ich współczesną wartość historyczną.
St. Pauli to dopiero początek?
Włodarze klubu z Hamburga nie ukrywali swoich lewicowych przekonań. Decyzja o bojkocie jednego z najpopularniejszych serwisów nie jest więc aż tak wielką sensacją. Popularne iMiaSanMia cytując Bilda, wskazuje, że wiele niemieckich klubów rozważało ostatnio opuszczenie serwisu X. Bayer Leverkusen, VfL Wolfsburg, Hannover 96 VfB Stuttgart, RB Lipsk, FC Augsburg, Werder Brema czy Hoffenheim mają przyglądać się dalszemu funkcjonowaniu portalu. Jeśli dostrzegą wykorzystywanie go do wywierania wpływów politycznych, pójście w ślady FC St. Pauli jest możliwe. Popularne Wilki oznajmiły zresztą:
Bardzo krytycznie monitorujemy obecną sytuację wokół Twitter/X i Elona Muska. Chcemy dotrzeć do naszej grupy docelowej bez wpływu i zapewnić wartość dodaną dla VfL i Bundesligi. Radykalizacja treści, wyraźna orientacja na prawicę i oczywiście praca Muska w amerykańskiej polityce sprawiają, że rozważamy opuszczenie sieci intensywniej niż kiedykolwiek. Decyzję w tej sprawie podejmiemy w najbliższej przyszłości.
Sytuacja wydaje się rozwojowa. Póki co możemy mówić o bojkocie ze strony jednego klubu. Nie możemy jednak wykluczyć, że w nieodległej przyszłości dołączą do niego kolejne. Inna kwestia, że ostatnie wpisy Bayeru Leverkusen generowały 3-5 tysięcy zasięgu. Niemieckie media otwarcie sugerują, że zasięgi klubów Bundesligi są celowo ucinane. Prowadzenie kont nie daje takich korzyści, jak mogłoby się wydawać kibicom. To z kolei może być argumentem przy potencjalnej decyzji o rozstaniu z serwisem.