Janusz Kołodziej żużlowym Indywidualnym Wicemistrzem Europy!

Ostatni akcent rywalizacji o miano najlepszego żużlowca Starego Kontynentu odbył się po raz pierwszy w historii w czeskich Pardubicach, gdzie poznaliśmy też nowego Mistrza Europy (aktualny mistrz zajmował czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej przed zawodami i miał nikłe szanse na obronę tytułu). Dla Biało-Czerwonych była to z kolei ogromna szansa, aby zapisać się na kartach historii. Reprezentanci Polski od zmiany systemu rozgrywania tego turnieju nie zdobyli jeszcze złotego medalu. Od 2013 roku w cyklu Speedway European Championship rywalizować mogą zawodnicy, którzy jeżdżą także w Mistrzostwach Świata. Najbliższy zdobycia tytułu mistrzowskiego był cztery lata temu Jarosław Hampel, który minimalnie okazał się słabszy od Leona Madsena. Duńczyk z kolei od 4 lat nie schodzi z podium ME. W tym roku również stanął na podium.

Co ciekawe w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej po trzech cyklach byli tylko przedstawiciele dwóch narodowości: Polski i Danii. Oprócz wyżej wymienionej trójki znajdują się tam jeszcze: Patryk Dudek (aktualnie trzeci), Bartosz Smektała (piąty), Piotr Pawlicki (szósty), Rasmus Jensen (siódmy) i Dominik Kubera.

Arcyciekawie zapowiadała się batalia o medale

O złoto bój stoczyli Janusz Kołodziej z Leonem Madsenem. Polak (41) miał punkt przewagi nad Duńczykiem (40). Patryk Dudek z kolei o brąz zmierzył się z Mikkelem Michelsenem. Duzers bronił czteropunktowej zaliczki (35) nad wciąż aktualnym jeszcze Mistrzem Europy. Pozostała trójka Biało-Czerwonych stoczyła zacięty bój o ostatnie miejsce, które dawało utrzymanie w cyklu. Najbliżej tego celu przed startem zawodów był Bartosz Smektała (26 oczek), tuż za nim peleton składający się z aż 5 żużlowców. Po 21 punktów mieli: Dominik Kubera, Piotr Pawlicki, Rasmus Jensen. Oliver Bertnzon i Daniel Bewley zdobyli 20 punktów. Turniej zapowiadał się zatem niezwykle ciekawie.

Od samego początku oglądaliśmy zacięte wyścigi w szczególności o pozycje, które dawały na koniec zmagań podium Mistrzostw Europy, ale także o utrzymanie w cyklu na kolejny sezon. Złożyło się tak, że w biegu numer 14 na torze zobaczyliśmy czterech czołowych zawodników w klasyfikacji generalnej, która wyłoniła brązowego medalistę Mistrzostw Europy. Został nim Mikkel Michelsen. Niestety z rywalizacji odpadł Patryk Dudek, przez co pozbawił się medalu.

Faza zasadniczą padła łupem Dominika Kubery, drugi był Mikkel Michelsen. Ta dwójka zapewniła sobie bezpośredni awans do wielkiego finału. W biegu barażowym wystąpił Janusz Kołodziej. Tam znalazł się też Leon Madsen, Daniel Bewley i Rasmus Jensen.

Z rywalizacją na tym etapie pożegnali się Piotr Pawlicki oraz Bartosz Smektała. Uplasowali się oni kolejno na 9 i 15 miejscu. Bartka odległa lokata dzisiaj kosztowała miejsce w przyszłorocznej edycji Speedway European Championship.

Janusz Kołodziej nie wywalczył awansu do finału zawodów, a to oznaczało, że popularny Kołdi ZOSTAJE WICEMISTRZEM EUROPY

Złoty medal zawisnął na szyi Leona Madsena (drugi dzisiaj), brąz zaś powędrował do Mikkela Michelsena, który okazał się najlepszy w Pardubicach. Czwartą lokatę zajął Dominik Kubera, zapewniając sobie utrzymanie w cyklu.